Sitodruk na tkaninie

Sitodruk na tkaninie

Produkcja własnych koszulek to dla wielu osób wydaje się całkiem dobrym pomysłem na to, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Czasem produkcja koszulek ma być również elementem promocji naszego biznesu lub jakiego miejsca, a czasem może być wynikiem jednego i drugiego. Jeśli faktycznie zastanawiamy się nad tego typu działalnością, powinniśmy dowiedzieć się co nieco o tym, co wiąże się z produkcją własnych koszulek.

Samodzielne wykonanie koszulki

druk-cyfrowy-arkuszowy-wroclaw Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że jeśli chcemy, możemy całkiem niskim kosztem, „chałupniczą” metodą, samodzielnie wykonać własną koszulkę. Oczywiście nie jest to samo co prowadzenie własnej działalności z tym związanej, ale może dać nam to jaki taki ogląd, à propos tego, jak proces taki wygląda. Szczególnie że metoda sitodruku na tkaninie, która jest w zasadzie podstawową metodą wykonywania nadruków w domu, nie różni się wiele od techniki wykorzystywanej w bardziej zaawansowanych warsztatach. Sitodruk na tkaninie polega na przeciskaniu farby przez matrycę w taki sposób, aby została ona wchłonięta przez materiał. Wykonując swoją pierwszą koszulkę tą techniką, w domu będziemy potrzebowali między innymi matrycy. Matryca jest to w swojej najprostszej postaci ramka drewniana lub metalowa z naciągniętą na nią siatką. W domu możemy w tym celu użyć nawet dość gęstej firanki, której osiatkowanie ma kształt kwadratowych pikseli. Dodatkowo będziemy potrzebowali czegoś do przeciskania farby przez matrycę (może być to dużą gumowa szpachelka), farbę termoutwardzalną, opalarkę lub piekarnik do utwardzania farby oraz kliszy i lampy UV służącej do utwardzania wydruku. Klisza nie jest oczywiście kliszą w ujęciu klasycznym. Jest to najczęściej arkusz kalki technicznej lub folii do drukowania, na której drukujemy interesującą nas grafikę. Oczywiście wykonanie takiego sitodruku na tkaninie odbiega efektem oraz jakością od tego, co moglibyśmy wykonać z użyciem narzędzi profesjonalnych, ale dzięki temu, poznamy podstawy tej interesującej techniki.

Czy tylko sitodruk na tkaninie wchodzi w grę?

Technika sitodruku na tkaninie nie jest oczywiście jedyną, jaką możemy stosować w naszym zakładzie, a nawet nie powinna być jedyną, abyśmy nie ograniczali zbytnio naszej oferty. Nie powinniśmy jednak iść w zbyt wiele technik, ponieważ nie wszystkie są wykorzystywane w znaczącym stopniu. Tak po prawdzie to na większą skalę wykorzystuje się wspomnianą technikę sitodruku na tkaninie oraz technologię druku cyfrowego bezpośredniego. Powinniśmy zatem zainwestować w te dwie techniki, abyśmy mieli wybór oraz możliwość realizacji zleceń, jakie do nas trafią.

Polecamy uwadze:

Jakie są różnice pomiędzy techniką sitodruku na tkaninie a techniką druku cyfrowego bezpośredniego?

Technika druku cyfrowego bezpośredniego jest to technika wykorzystywana do wytwarzania małych partii odzieży. W takiej skali jest ona najbardziej opłacalna. Ilość pracy, jaka jest potrzebna do przygotowania takiego druku, jest minimalna, ponieważ potrzebujemy mieć tylko dobrze przygotowany plik graficzny oraz drukarkę. Druk cyfrowy ma jednak również pewne ograniczenia, które dotyczą materiału wykorzystywanego w tym druku. Druk cyfrowy nie może być wykonywany na materiałach syntetycznych. W grę wchodzą więc tylko i wyłącznie materiały naturalne. Sitodruk na tkaninie jest to metoda najbardziej opłacalna w dużej skali, więc jest nieco przeciwieństwem druku cyfrowego. Wynika to z tego faktu, że choć farby oraz cały osprzęt potrzebny do wykonania sitodruku jest stosunkowo tani, to potrzeba przygotowania matryc, które bywają skomplikowane, powodują, że nie opłaca się tego robić dla kilku sztuk wykonanej grafiki (chyba że klient zapłaci nam odpowiednio więcej).

Która technika jest lepsza?

Kiedyś za lepszą, czyli trwalszą oraz oferującą lepszą jakość uchodziła technika sitodruku na tkaninie. Wynikało to głównie z tego powodu, że technologia bezpośredniego druku cyfrowego, była mocno niedopracowana. Obecnie ciężko jednak pod względem jakości czepiać się do jakości druku cyfrowego. W początkach tej technologii faktycznie było tak, że kolory szybko się spierały, a sam druk był bardzo nietrwały, więc koszulki wykonywane t techniką były raczej tak zwanymi jednorazówkami. Obecnie technika druku cyfrowego bezpośredniego, jest na tyle dobra, że niemal dorównuje sitodrukowi na tkaninie.

Co należy posiadać, aby realizować zlecenia?

Jeśli chcemy realizować zlecenia na zasadzie wykonywania nadruków na koszulkach, to zwykłe domowe akcesoria do wykonywania sitodruków nie wystarczą. Co prawda wiele z nich możemy sami wykonać, na co są nawet gotowe przepisy w Internecie, ale nie zmienia to faktu, że będzie się to wiązało z pewnymi kosztami. Musimy mieć dobry warsztat, jeśli chcemy na nim zarabiać, i nawet jeśli samodzielnie wykonamy wiele elementów, to będziemy musieli w to zainwestować, Nie inaczej ma się sprawa z drukiem cyfrowym. Będziemy z pewnością zmuszeni do zakupienia drukarki, ponieważ inaczej się nie da, a taka drukarka w najlepszym przypadku kosztuje około czterech tysięcy złotych.