Najwyższy czas na świąteczne sprzątanie

Nie da się ukryć, że do świąt nie zostało już wiele czas. W związku z tym wrzucamy szósty bieg i zaczynamy świąteczne porządki. Musimy przyznać, że jest to wyczerpujące i co roku w święta zamiast rozkoszować się chwilami z rodziną, jesteśmy po prostu padnięci i najchętniej położylibyśmy się do łóżka. Pamiętajmy, że żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku i możemy wiele czynności sobie ułatwić.

Gorączka przedświąteczna

No i się zaczęło. W naszych domach nerwowo wszyscy zaczynają świąteczne porządki, a w sklepach trudno jest dopchać się do kasy, ponieważ wszyscy robią świąteczne zakupy. Istny szał. Do tego wszystkiego dochodzą obowiązki zawodowe oraz masa innych rzeczy, których także w przygotowaniu do świąt nie może zabraknąć. Jakby tego było mało jesteśmy także zobowiązani zorganizować prezenty dla naszych bliskich, co także nie jest łatwe. Co więcej musimy zaznaczyć, że z roku na rok sprawia nam większa trudność.

Skupmy się jednak na sprzątaniu świątecznym, które bywa chyba najbardziej wyczerpujące oraz zajmuje nam najwięcej czasu. Wiele osób za sprzątanie zabiera się już na początku grudnia, aby ze wszystkim zdążyć. Najwięcej czasu zajmuje mycie okien, porządkowanie w szafach oraz pranie wykładzin i dywanów. Skoncentrujmy się na tym ostatnim.

Jeśli chodzi o pranie wykładzin i dywanów, to na pewno nie powinniśmy czynności tej wykonywać jedynie w okresie przedświątecznym. Pamiętajmy, że nasze wykładziny oraz dywany, to przede wszystkim źródło wielu bakterii oraz drobnoustrojów. Szczególnie mając małe dzieci powinniśmy przynajmniej raz w miesiącu prać wykładziny oraz dywany. Dzieci na dywanie przesiadują, bawią się, a co więcej wkładają do ust wszystko co na ziemi znajdą. Szczególnie powinniśmy mieć to także na uwadze gdy jesteśmy w posiadaniu zwierząt z futerkiem. Włosów na dywanach oraz na wykładzinach jest cała masa. Nie dopuszczajmy do tego, aby znajdowały się one w naszych posiłkach, buziach dzieci czy też w każdym możliwym zakamarku. Tutaj pomocne okaże się regularne odkurzanie. Pozostając troszkę dłużej przy temacie odkurzania, to może sobie nieco ułatwić tą czynność z odkurzaczem automatycznym, który nie wymaga absolutnie od nas obsługi. Po prostu go włączamy, a całą resztę robi on samodzielnie. Czy mogliśmy wymarzyć sobie lepszy scenariusz? Chyba nie.

Jak wziąć się za pranie wykładzin i dywanów?

Musimy wiedzieć, że pranie wykładzin i dywanów jest czynnością niezwykle trudną. Szczególnie gdy wykonujemy ją sporadycznie, jak na przykład raz w roku. Gdy nasz dywan jest mocno zabrudzony i widnieją na nim plamy po jakiś trunkach, to możemy mieć kłopot z samodzielnym wyczyszczeniem dywanu czy też wykładziny.
Zawsze czynność tą zaczynamy od odkurzenia dokładnego dywanu i wykładziny. Następnie przechodzimy do prania. Musimy być w posiadaniu odpowiedniej szczotki, gorącej wody oraz środków chemicznych przeznaczonych do danych materiałów. W samym procesie prania nie ma żadnej filozofii. Zajmujemy bardzo niewygodną pozycję na kolanach i przy pomocy szczotki pierzemy dywany kawałek po kawałku. Czynność fizycznie może nas skutecznie wykończyć. Następnie dywan czy też wykładzina musi przeschnąć dokładnie.

Nie ma nic gorszego jak po przejściu przez ten męczący proces zauważyć, że plamy jak były tak są i cały nasz trud poszedł w zapomnienie. Czy mamy jakąś alternatywę?

Zlećmy robotę profesjonalistom

Nie da się ukryć, że świetną alternatywą będzie zlecenie całości roboty profesjonalistom. Na rynku znajdziemy całą masę firm, które oferują profesjonalne usługi czyszczące i piorące. Skorzystanie z usług takiej firmy jest bardzo wygodne. Wiele osób zastanawia się jak mamy przewieźć duży dywan do firmy czyszczącej? No właśnie, może się to okazać bardzo problematyczne. Jednak nie zrażajmy się. Znajdziemy w sieci z dużą łatwością firmy, które wykładzinę czy też dywan odbiorą z naszego domu czy też mieszkania. Nie jest to absolutnie żaden problem. Zabierają zatem dany dywan lub też wykładzinę i następnie oczekujemy już na przywiezienie czyściutkiego i pachnącego dywanu, na którym nie sposób znaleźć bakterii czy też niebezpiecznych drobnoustrojów.

Czy taka usługa jest kosztowna? W zasadzie wszystko jest zależne od danej firmy, którą wybierzemy. Na cenę na pewno składa się lokalizacja danej firmy oraz wielkość naszego dywanu czy też stopnia zabrudzenia. Wycena zatem jest indywidualna. Nikt nam przez telefon z  góry nie powie ile to będzie kosztowało. Jednak najczęściej wyceny są darmowe i nie zobowiązują nas do skorzystania z usług w danej firmie. Nic w związku z tym nie tracimy.

Pamiętajmy jednak, że jest już prawie połowa grudnia i gdy jeszcze nie pomyśleliśmy o zleceniu firmie tej czynności, to powinniśmy spieszyć się, ponieważ terminów jest coraz mniej i może się tak okazać, że przed świętami żadna firma nie podejmie się tej pracy. Na przyszły rok powinniśmy zaplanować sobie tą czynność już w listopadzie. Wówczas nie będziemy musieli się obawiać, że zabraknie dla nas terminu i jednak nie wyrobimy się ze wszystkim obowiązkami.