Hale namiotowe – czy mogą stanowić dobrą opcję na magazyn?

W dzisiejszych czasach prowadząc własny biznes, zwłaszcza ten związany z handlem, naturalnym jest poszukiwanie oszczędności na wszystkim, na czym tylko można zaoszczędzić i choć doraźną pomoc można uzyskać poprzez optymalizację procesów logistycznych czy zrezygnowanie z pewnego rodzaju zakupów firmowych, potrzeba nam czegoś, co byłoby w stanie zlikwidować największe wydatki stałe, konieczne do regularnego uiszczania. Jednym z tego typu wydatków jest ten związany z koniecznością wynajmowania przestrzeni magazynowej. Współcześnie mamy jednak pewną jego alternatywę – hale namiotowe magazynowe. Dlaczego warto po nie sięgnąć i kto powinien się nimi zainteresować? Jakie są ich podstawowe zalety? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, starającym się w rzeczowy sposób podejść do tych kwestii.

Hale namiotowe magazynowe – czym tak właściwie są?

Jak można wydedukować po samej ich nazwie, hale namiotowe magazynowe stanowią czymś pomiędzy namiotami a magazynami. Łączą w sobie mobilność znaną z tych pierwszych z funkcjonalnością, której oczekuje się od tych drugich. Ich budowa jest bardzo prosta: bazują na stalowym szkielecie, który przykrywany jest w całości plandeką, a którego ściany umacnia się sztywnym materiałem – najczęściej blachą trapezową, równie często płytami warstwowymi lub PCV. Hale namiotowe mogą być ogrzewane, ale i ocieplane. Same w sobie cechują się modułowością, dzięki czemu można je w dowolny sposób rozbudowywać.

W hale namiotowe magazynowe powinno się zainwestować posiadając niewielką firmę zajmującą się handlem, która nie jest w stanie pozwolić sobie na wynajmowanie olbrzymiego murowanego magazynu (ale też nie ma takiej potrzeby). Bardzo często sięgają po nie również właściciele średnich przedsiębiorstw, właśnie celem optymalizacji własnych wydatków, ale też uczynienia miejsca magazynowego bardziej odpowiednim dla ich potrzeb związanych z przechowywaniem towaru.

Główne zalety magazynowych hal namiotowych

Istnieje wiele powodów, ze względu na które hale namiotowe o zastosowaniu magazynowym stanowią tak częsty wybór ze strony przedsiębiorców. Ich największą zaletą jest olbrzymia elastyczność wynikająca przede wszystkim z ich struktury. Nie musimy od razu porywać się na olbrzymią halę, jeśli tak naprawdę nie jesteśmy w stanie wypełnić jej przestrzeni własnymi produktami. Zamiast tego możemy zakupić halę namiotową niewielkich rozmiarów, by później rozbudowywać ją w miarę rozwoju własnej firmy. Rozbudowa nie wymaga tutaj żadnego demontażu, ale też – podobnie, jak samo postawienie namiotów – pozwolenia na budowę. Przebiega szybko i nieinwazyjnie.

Sama elastyczność nie jest jednak jedyną zaletą tego rozwiązania. Do tych kolejnych, równie istotnych, zaliczyć można:

  • dużą mobilność – niewielkie firmy bardzo często zmieniają miejsce swojego działania. Jako że trzymanie magazynu w jego pobliżu często jest podstawą i czymś po prostu wygodnym, hale magazynowe stanowią idealne rozwiązanie dla nich. Składa się je szybko, a w złożonej formie zajmują bardzo niewiele miejsca – nie trzeba więc zatrudniać nikogo do przemieszczenia własnego magazynu;
  • nieograniczoną powierzchnię – jak już wspomnieliśmy wcześniej, ze względu na modułowość hale namiotowe możemy rozbudowywać… praktycznie w nieskończoność. Naszym jedynym limitem jest powierzchnia działki, na której się znajdują;
  • dowolność budowy – możemy postawić na hale magazynowe kwadratowe, ale i prostokątne. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by bardziej kombinować z ich kształtem, czy to z chęci, czy też z przymusu (wynikającego zwykle ze struktury działki);
  • tempo wznoszenia – hale magazynowe są w stanie powstać w zaledwie kilka godzin od ich zakupu – ich montażu możemy podjąć się sami, gdyż jest on bardzo intuicyjny i zakłada wyłącznie połączenie ze sobą kolejnych elementów;
  • koszt eksploatacji i postawienia – nie ma co ukrywać – główną zaletą namiotowych hal magazynowych jest ich cena. Wystarczy kilkaset złotych, by wejść w ich posiadanie – samo ich postawienie nie kosztuje nic, jeśli to my go dokonamy. Wypadają więc znakomicie, zwłaszcza w porównaniu ich z ich murowanymi odpowiednikami. Koszty ich eksploatacji są zerowe, o ile postawimy je na własnej działce (nic nie stoi temu na przeszkodzie). Co więcej, mogą przyczynić się do zarobków – jeśli nasza działalność ma charakter sezonowy, poza sezonem możemy je wypożyczyć czy po prostu sprzedać. Z korzyścią dla nas lub bez niej.

Zobacz również:

 

Podsumowanie

Postawienie na hale namiotowe magazynowe może być jedną z najlepszych decyzji, jakie podejmiemy celem optymalizacji kosztów w naszej firmie. Nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, ale też sprawi, że nasz magazyn będzie w idealny sposób odpowiadał naszym aktualnym potrzebom i oczekiwaniom, a także profilowi naszej działalności gospodarczej. Jeżeli więc jeszcze zastanawiamy się nad zainwestowaniem w niego, po prostu przekalkulujmy to sobie i koniecznie zastanówmy się nad tym, czy będziemy mieli gdzie go trzymać. Jeśli posiadamy własną działkę, niekoniecznie taką o przeznaczeniu budowlanym, będzie to opcja dla nas. Niezależnie od jej wielkości.