Jak przygotować nieruchomość na sprzedaż?

Jak przygotować nieruchomość na sprzedaż?

Właściwe przygotowanie mieszkania do sprzedaży jest kluczowe, jeśli zależy nam na szybkim znalezieniu kupca. Poszukujący nieruchomości zazwyczaj dzielą się na tych, którym zależy na tym, żeby mogli wprowadzić się do mieszkania zaraz po transakcji i na tych, którzy wolą kupić dużo taniej, ale przeprowadzić remont. Na kogo byśmy nie trafili, odpowiednie zadbanie o stronę wizualną może zachęcić każdego.

Komu opłaci się remont?

Stan lokalu jest najczęściej poruszanym tematem. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że w przypadku awaryjnej i źle prezentującej się nieruchomości sprzedaż może być utrudniona. Wyjściem z sytuacji może okazać się remont, jednak nie zawsze da nam gwarancje szybkiej sprzedaży. Remont wymaga dużych nakładów finansowych, nie mówimy tutaj o drobnych zmianach kosmetycznych, takich jak odmalowanie pokoju, tylko o gruntownych zmianach, z odnową instalacji elektrycznej włącznie. Jeśli nasza nieruchomość znajduje się w bardzo atrakcyjnym miejscu i mamy pewność, że jej odświeżenie przyniesie wzrost zainteresowania, to nie mamy się czego obawiać, remont zwróci się z nawiązką.

Oddanie pośrednikowi nieruchomości – sprzedaż kontrolowana

Jeśli mamy problem z podjęciem decyzji w sprawie nieruchomości, sprzedaż cały czas stoi pod znakiem zapytania, a my nawet nie przygotowaliśmy wszystkich dokumentów, to pora zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalisty. Pomoc agencji nieruchomości nie należy do najtańszych. Zazwyczaj umowa polega na przekazaniu im odpowiedniego procenta ze sprzedaży mieszkania. Jednak w wielu przypadkach ich znajomość rynku pozwala na zaprowadzenie zmian w czasie o wiele krótszym niż samodzielnie. Kolejnym dużym plusem agencji jest szeroka współpraca ze specjalistami. Podejdą oni kompleksowo do nieruchomości i nie tylko przygotują ją do odwiedzin potencjalnych klientów, ale też zrobią profesjonalną sesję zdjęciową i sporządzą atrakcyjne ogłoszenie na portale sprzedażowe. Z drugiej strony, zdecydowanie się na samodzielna sprzedaż da nam swobodę działania i możliwość decydowania o każdym aspekcie procesu sprzedaży nieruchomości.

Jak wycenić nieruchomość na sprzedaż ?

Wycena wymaga wprawy i obeznania na rynku nieruchomości – sprzedaż nie odbywa się na zasadach wymyślonych przez właścicieli, ponieważ bez znajomości bieżących cen możemy za dużo stracić. Ponadto cena nieadekwatna do stanu budynku może odstraszyć kupujących. Miejmy na uwadze, że sprzedajemy nieruchomość, która dla kupującego nie ma znaczenia sentymentalnego.

To, co możemy brać pod uwagę podczas wyceny, to między innymi: wiek budynku, strona ekspozycji, piętro na którym znajduje się lokal, odległość od centrum, otoczenie, natężenie ruchu, bliskość sklepów i punktów usługowych. Korzystając z pomocy pośrednika, eliminujemy problem związany z opisem miejsca, ponieważ specjaliści wiedzą, co liczy się na rynku nieruchomości.

Przygotuj mieszkanie pod panujące na rynku trendy

Najważniejszy jest wizerunek nieruchomości  ( polecamy https://sardynianieruchomosci.pl )- sprzedaż  jest od niego w dużym stopniu zależna. Już drobne zmiany, które wprowadzą kilka modnych gadżetów mogą znacząco podnieść atrakcyjność pomieszczeń. Przygotowywanie mieszkań pod sprzedaż określa się fachowo home staging i według badań na amerykańskim rynku, skracają czas znalezienia kupca o nawet 40%! Wiele agencji nieruchomości współpracuje z zawodowymi home stagerami, którzy, wedle trendów panujących na rynku i możliwie niskim nakładem środków, uczynią nieruchomość o wiele bardziej atrakcyjną i luksusową. Kluczem do pozytywnego odbierania pomieszczeń, jest sprawienie by wydawało się większe i lepiej doświetlone. Często wystarczy pomalowanie ścian na jasny kolor i wzbogacenie ich o odpowiednie dodatki. Nie zapominając oczywiście o podstawowych czynnościach, takich jak dokładne posprzątanie i zadbanie o przyjemny zapach.

Nie zapomnij o kosmetycznych zmianach

Zanim zatrudnimy pomoc, musimy dokonać małego remontu. Spokojnie, nie będzie konieczna gruntowna renowacja. Liczą się drobne zmiany, które sprawią, że potencjalny kupujący uzna nieruchomość za zadbaną. Wystarczy tylko odświeżyć zabrudzone ściany, wymienić stare gniazdka i dokładnie je dokręcić, zamalować emalią obicia w zlewie i wannie, starte blaty zabezpieczyć specjalną okleiną, a sfatygowane okna ubrać w ozdobne firanki, które odwrócą od nich uwagę. Warto włożyć nieco wysiłku w odpowiednie przygotowanie nieruchomości, sprzedaż dzięki temu uda się o wiele szybciej.

Ostatni krok – dopełnij wszystkich formalności

Zanim wystawimy nieruchomość na sprzedaż, musimy sprawdzić jej stan prawny. Pozwoli nam to uniknąć niespodzianki, która przysporzy wielu problemów po pozbyciu się nieruchomości – sprzedaż nie zwalnia nas z odpowiedzialności, ponieważ w razie niedopatrzeń i zaniedbań odpowiadamy za wszelkie usterki, czy błędy w dokumentach. W dokumentach powinniśmy zawrzeć informacje o tym, czy posiadamy pełne prawa własnościowe do nieruchomości (koniecznie należy sprawdzić mieszkania otrzymane w spadku) i aktualne dane dotyczące przeglądu technicznego, takie jak stan instalacji elektrycznej czy wodnej. Jeśli już zgromadzimy wszystkie informacje, to nie ma więcej przeciwwskazań do wystawienia nieruchomości na sprzedaż.