Firmy geotechniczne Szczecin

Firmy geotechniczne Szczecin

Firmy geotechniczne Szczecin: geotechnika to nauka, która wykorzystuje wiedzę z przeróżnych dziedzin. Jest to między innymi geologia, gruntoznawstwo, jak i mechanika gruntów. Do czego się wykorzystuje takie informacje? W jakim celu taka dziedzina w ogóle powstała? Mogłoby się wydawać, że geotechniczne badania muszą być bardzo skomplikowane, a co idzie za tym – jedynie wykorzystywane w sytuacjach wyjątkowych. Tymczasem z geotechnicznej użytek robią wszystkie firmy budowlane oraz firmy geotechniczne i nie tylko.

Kiedy badania geotechniczne są niezbędne?

Badania geotechniczne to podstawa, gdy planujemy budowę domu, a nawet zakup działki, na której w przyszłości stanąć ma jakiś budynek. Dzięki wszelkim wynikom geotechnicznych badań można się dowiedzieć, czy zakup konkretnego gruntu jest rzeczywiście dobrą inwestycją, oraz czy spełnia wszelkie niezbędne geotechniczne wymogi do tego, aby postawić bezpiecznie na nim budynek. Gdy mamy taką wiedzę, to istnieje również możliwość zaprojektowania wszelkich odpowiednich fundamentów, które to zapewnią pewną stabilność budowli.
Należy także mieć świadomość, że geotechniczne badania gruntu trzeba obowiązkowo dołączyć do dokumentacji, gdy na przykład ubiegamy się o pozwolenie na budowę, chociażby domu jednorodzinnego.

Czy wiesz, jak wyglądają badania geotechniczne?

Badania geotechniczne zwykle przeprowadza osoba, która może się pochwalić tytułem inżyniera geotechnika. Badania są zawsze przeprowadzane na zlecenia firm odpowiedzialnych za budowę nowej nieruchomości, czy też na zlecenie prywatnych osób. Musimy wiedzieć, że są także takie firmy, które się specjalizują w przeprowadzaniu badań tegoż typu.
Co jest niezbędne, aby móc przeprowadzić badanie geotechniczne? Aby przeprowadzić badanie geotechniczne, to niezbędne jest wykonanie kilku zagłębień pionowych w gruncie, na których podstawie stwierdzić można jaki typ gruntu się znajduje na konkretnym obszarze, na jakiej głębokości się znajdują poszczególne warstwy gruntu oraz także, jaki jest poziom gruntowych wód. Badawcze otwory muszą na pewno sięgać na głębokość przynajmniej dwóch metrów poniżej poziomu przewidywanego fundamentów budynku, który stanąć ma na konkretnej działce.
W co po niektórych przypadkach przeprowadza się na dodatek także sondowanie. Na czym ono polega? Polega ono na wbijaniu w sam grunt sondy, której bezpośrednim zadaniem jest określenie mechanicznych właściwości, w tym zagęszczenia niespoistych gruntów. Mowa tutaj o żwirze oraz o piasku. Dzięki przeprowadzonym prawidłowo badaniom możemy uniknąć katastrof budowlanych, a także i mniejszych, ale także dosyć uciążliwych konsekwencji, jak pękanie ścian budynku, czy też podmywania fundamentów. Geotechniczna analiza daje także odpowiedź nam na pytanie, czy dany budynek może w ogóle zostać podpiwniczony.

Próbki geotechnicznych badań

Firmy geotechniczne Szczecin
Firmy geotechniczne Szczecin

Gdy są potrzebne informacje szczegółowe, pobiera się próbkę, którą się następnie wysyła do laboratorium. Tam, możemy określić samą zawartość oraz chemiczny skład wód gruntowych, a także skład warstw gleby. Badania geotechniczne oferowane przez specjalne firmy, wykonać może jedynie osoba posiadająca tytuł inżyniera geotechnika. W zasadzie to powinny one być wykonane przed każdą budową. Wszystko po to, aby w późniejszych etapach uniknąć problemów związanych bezpośrednio z osiadaniem budynku. Bardzo ważne jest to w przypadku zagospodarowania terenu o niezwykle wysokim poziomie wód gruntowych lub też zagrożonym takim stanem.

Zaleca się wykonywanie tego rodzaju badań szczególnie przy zamiarze budowy piwnicy. W co po niektórych wypadkach także się wykonuje badania z uwagi na wszelkie prawne uregulowania. Są to między innymi budowy obiektów o sporej powierzchni oraz domków jednorodzinnych. Musimy także zaznaczyć, że niekiedy sam plan przestrzennego zagospodarowania w konkretnym rejonie określać może zakres badań gruntu rzeczywiście znaleźć najlepszą. Powinna to być firma, która od lat działa na rynku, ma spore grono klientów i może się pochwalić wieloma pozytywnymi opiniami. Spotkaliśmy się już na rynku z różnymi ofertami firm geotechnicznych. Niektóre z nich różnią się rzeczywiście cenami. Nikt nie lubi przepłacać, a więc wybierzmy dobrą ofertę, która jednocześnie nie zrujnuje naszego domowego budżetu.

Podsumowanie

Korzyściami, które wynikają z przeprowadzenia geotechnicznych badań, jest wiedza o tym jakie konkretnie decyzje należy podjąć, aby zagęścić grunt oraz jaką przeciwwodną izolację, oraz przeciwwilgociową wybrać przy budowie. Musimy wiedzieć, że badania geotechniczne zawsze zleca osoba, czy też firma, która jest odpowiedzialna za budowę nieruchomości.
Do dobrej firmy, która zajmuje się geotechniką, można trafić z polecenia, czy też wyszukać ją samodzielnie w sieci. Obie drogi są dobre, chociaż ta pierwsza opcja wydaje się dla nas lepsza, a na pewno bezpieczniejsza. Otrzymując kontakt do firmy, można powiedzieć, że mamy już połowę sukcesu za sobą. Teraz tylko czekać na przeprowadzenie badania i oczekiwanie na wynik.