Jak ubiegać się o kredyt hipoteczny na wymarzone mieszkanie?

Kredyt hipoteczny

Marzenia o własnym mieszkaniu mają chyba wszyscy. Wchodząc w okres dorosłości, gdy zaczynamy nową pracę i chcemy stać się samodzielni, wciąż snujemy plany o tym, by taką własną przestrzeń mieć. Wraz z upływem lat, gdy nasza sytuacja finansowa jest coraz lepsza, często, gdy zakładamy rodziny, myślimy o stabilizacji i własnym miejscu na ziemi, ten zakup o mieszkaniu zaczyna stawać się realny. Ale skoro mieszkanie, to z pewnością i pod uwagę należy wziąć kredyt hipoteczny. Rzadko bowiem kiedy ktoś ma całą sumę, by móc bez kredytu, szczególnie w młodym wieku takie mieszkanie otrzymać. 

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wzięcie kredytu wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jakby się mogło wydawać. Nie każdy jest w stanie go otrzymać, nie każdy bank ma dla nas podobne warunki, w każdym cała procedura wygląda zupełnie inaczej. Naszym zadaniem jest więc zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, by kredyt otrzymać i tym samym, by to nasze wymarzone mieszkanie stało się realne, a nie tylko planowane. Wszystko można spełnić i każdy cel zrealizować, jeśli ciężko będziemy na niego pracować, będąc w pełni konsekwentnymi w swoich działaniach. 

Zdolność kredytowa na kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny

Jedną z zasadniczych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę jest zdolność kredytowa. Od tego tak naprawdę należy wszystko zacząć. Czym więc taka zdolność kredytowa jest i dlaczego od niej zależy, czy kredyt hipoteczny dostaniemy, czy też nie? Jest to ocena banku, czy my, jako przyszli kredytobiorcy jesteśmy w stanie ten kredyt spłacać. Placówka bankowa bierze więc pod uwagę przede wszystkim to, jakie są nasze dochody i jakie są nasze wydatki. Następnie patrząc na ofertę kredytu, którą chcemy otrzymać sprawdza, czy będzie nas po prostu na taki kredyt stać. W przypadku, gdy o taki kredyt ubiega się jedna osoba, bardzo często możliwości otrzymania kredytu są ograniczone, gdyż dana osoba w oczach banku nie jest zdolna do tego, by taki kredyt otrzymać. Najczęściej więc dane osoby decydują się na wzięcie kredytu wspólnie, tym samym dana nieruchomość staje się własnością żony i męża, czyli tak jak to powinno wyglądać. W przypadku zdolności kredytowej dobrze jest, jeśli posiadamy umowę na stałe, bo wtedy bank patrzy na takich klientów zdecydowanie bardziej przychylnym okiem. 

Najlepsza oferta banku

Jak wiadomo, nie każda oferta banku jest w stanie nas zadowolić i nie każda jest na tyle atrakcyjna, że warto wziąć ją pod uwagę. Jeśli już wiemy, że zdolność kredytową posiadamy, można skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych i zobaczyć, co dane placówki bankowe mogą nam zaoferować. W specjalnych kalkulatorach zaznaczamy opcję kredyt hipoteczny, kwota jaką chcemy otrzymać, jak również i czas kredytowania i na tej podstawie wyświetlą nam się banki, które mogą nam coś zaoferować. Mając kilka propozycji możemy je ze sobą porównać i w ten sposób mieć wgląd do najbardziej atrakcyjnej dla nas oferty. Kiedy już mamy dwie, trzy propozycje, dobrze jest złożyć wniosek do banku, który już przygotuje specjalną ofertę indywidualnie pod nas samych. Czasami między jednym, a drugim bankiem różnica w otrzymanej pożyczce jest naprawdę bardzo duża, dlatego też by móc zapłacić za kredyt hipoteczny jak najmniej, musimy wybrać jak najlepiej. 

Kredyt hipoteczny – niezbędne dokumenty

Kiedy już mamy wybrany konkretny bank, należy zgromadzić niezbędne dokumenty, które są potrzebne do tego, aby kredyt otrzymać. Doradca kredytowy, którego w danym banku otrzymamy, z całą pewnością udzieli nam wszelkich niezbędnych informacji i da nam listę tego, jakie dokumenty są nam potrzebne, by w pełni sfinalizować całą procedurę otrzymania produktu bankowego, jakim jest kredyt hipoteczny. Wiadomo, że bank potrzebuje informacji o naszych zarobkach, chce otrzymać PIT za ubiegły rok, musi uzyskać informacje odnośnie naszych innych zobowiązań. Wszystko to, co bank potrzebuje musimy mu dostarczyć, by móc kredyt otrzymać. 

Kredyt hipoteczny i realizacja marzeń

A kiedy już wszystko dostarczymy do banku, umowa będzie podpisana, a my będziemy mieli wkład własny na realizację naszego marzenia, wówczas bank wpłaca na nasze konto żądana sumę, jaką zdecydowaliśmy się pożyczyć. Kiedy te już na koncie mamy, możemy dokończyć etap zakupu naszego wymarzonego domu, czyli tej własnej przestrzeni, w której będziemy czuć się dobrze, w której będziemy odpoczywać, relaksować się i spędzać czas z rodziną. Kredyt hipoteczny to zazwyczaj zobowiązanie na całe nasze życie, dlatego też musimy otrzymać jak najbardziej korzystne dla nas rozwiązanie, dopasowane do naszych możliwości. Jedni stawiają na wyższą kwotę i krótszy okres kredytowania, z kolei inni decydują się na maksymalny okres kredytowania, a jak najniższą ratę. Warto przedyskutować ten temat z doradcą kredytowym, z którym z całą pewnością dobierzemy do siebie najlepsze z możliwych rozwiązanie. Bo grunt to otrzymać wymarzone mieszkanie, ale i atrakcyjny dla nas kredyt, na którego spłatę będzie nas po prostu stać.