Lampy wiszące: kto powinien mieć je w domu

Lampy wiszące sklep

Każdemu chyba zależy na tym, aby mieć w domu bardzo dobre oświetlenie. Nie służy już ono tylko do tego, by móc dobrze wszystko widzieć, lecz nadaje również pomieszczeniom niesamowitego klimatu. Dlatego warto wiedzieć, jak wybrać dobre lampy wiszące, stojące i inne lampy do dodatkowego oświetlenia.

Na czym się skupić przy wybieraniu lampy?

Na początku określmy sobie, że do pomieszczenia nie starczy tylko jedno główne źródło światła, no chyba, że jest to malutka spiżarnia, to nie trzeba tam za dużo światła, jednak w takich miejscach, jak salon, warto zadbać o to, aby światło naprawdę dobrze spełniało swoją funkcję. Ma ono przecież służyć temu, by każdy element pomieszczenia był dobrze oświetlony, by w pomieszczeniu dobrze się czuć i nie musieć wytężać wzroku i męczyć oczu. Dodatkowo dzięki odpowiedniemu światłu i jego natężeniu, w pomieszczeniu jesteśmy w stanie sprawić naprawdę niesamowity klimat, więc przy wymianie lamp warto tym razem postarać się i wybrać coś naprawdę wyjątkowego.

Lampy wiszące sklep
Lampy do domu

Przede wszystkim, gdy wybiera się lampy, to należy skupić się na ich głównym przeznaczeniu. Lampy wiszące i żyrandole przede wszystkim dobrze będą służyć jako oświetlenie główne. Jeśli chodzi o oświetlenie dodatkowe, to mamy do wyboru lampy stojące, gabinetowe, stolikowe, czy też kinkiety lecz niesamowity klimat, na przykład nad stołem jadalnym, również stworzą lampy wiszące, jako dodatkowe oświetlenie, należy jednak pamiętać o tym, by wybierać je jedynie w takim wypadku do odpowiednio dużych mieszkań.

Lampy do salonu

W każdym pomieszczeniu oświetlenie musi zostać bardzo dobrze rozplanowane. Salon będzie tylko przykładem tego, na co powinno się zwracać uwagę. Przede wszystkim na początku decydujemy się na lampy wiszące. Powinna to być jedna lampa, która zostanie umieszczona w centralnym punkcie pokoju i będzie równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. Nie powinna być zawieszona zbyt nisko, aby móc jak najbardziej zwiększyć swój zasięg. Klosz takiej lampy powinien być utrzymany w jak najjaśniejszych kolorach, ponieważ tylko wtedy efektywność będzie największa. Klosze w ciemnych kolorach mogą wyglądać ładnie, jednak będą ograniczać możliwości dobrego oświetlenia.

Jeśli ktoś posiada naprawdę duży salon, w którym równocześnie znajduje się część jadalna, to warto pomyśleć o tym, by takie lampy wiszące zamontować również nad stołem jadalnym. W tym wypadku jest to już jednak oświetlenie dodatkowe, które nie ma dawać światła na cały pokój, a takie lampy wiszące mają przede wszystkim oświetlić stół, a więc klosz może być utrzymany w ciemnych barwach i może być wykonany jako ciekawy, artystyczny projekt. Jednak lampy wiszące, to nie jedyne lampy, które nadają się do salonu, jako oświetlenie dodatkowe.

W salonie nie tylko jemy, ale również spędzamy wolny czas, odpoczywamy, oglądamy filmy, czytamy książki, czy też gramy w gry planszowe, karciane i tak dalej. Dlatego też przyda się jakieś dobre, miejscowe oświetlenie, choćby właśnie do tego, by móc spokojnie czytać książkę, bez martwienia się o to, że lampy wiszące nie dają odpowiedniego światła pod dobrym kątem, by oświetlić tekst i by móc komfortowo czytać. W takim wypadku, jednym z najlepszych wyborów, są między innymi lampy stojące. Takie lampy można ustawić w dowolnym miejscu, a przy wyborze odpowiedniej lampy, można również jej światło skierować w konkretny punkt, dzięki czemu będą skupiać światło w konkretnym miejscu, więc czytanie książki, czy wykonywanie jakichś innych czynności, będzie naprawdę bardzo komfortowe.

Jak czyścić lampy w środku?

Jeśli chcemy, aby nasze lampy cały czas dawały jak najlepsze światło, to warto zadbać również o to, by cały czas były czyste. Nie wystarczy jednak czyścić ich jedynie z zewnątrz, ponieważ brud dostaje się również do wnętrza klosza. Oczywiście, w przypadku takich lamp, jak lampy wiszące, nie zawsze chce się je czyścić w środku, ponieważ przede wszystkim problem z czyszczeniem jest taki, że trzeba je jakoś zdjąć spod sufitu i uważać, aby nie zniszczyć. Jednak, gdy już taką lampę uda się zdjąć, to cały późniejszy proces czyszczenia jest naprawdę łatwy. Lampy wiszące nie wymagają jakichś bardzo drogich substancji do czyszczenia, a wystarczy sama woda z płynem. Klosze od takich lamp, jak lampy wiszące, wystarczy umieścić w odpowiednio dużej misce, czy też w wannie z ciepłą wodą z mydłem i po prostu delikatnie myć szmatką bądź też gąbką. Brud będzie bardzo łatwo odchodzić, a po całym procesie czyszczenia wystarczy tylko lampę delikatnie wypolerować i znów można cieszyć się naprawdę dobrym oświetleniem. Czyste lampy świecą znacznie lepiej niż te, w których światło napotyka przeszkody, między innymi w postaci kurzu. Jeśli ktoś chce osiągnąć naprawdę bardzo dobry efekt, to warto taki proces powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Wtedy, dzięki tej regularności, wszystko będzie odbywać się znacznie szybciej i również cały czas będzie można cieszyć się dobrym efektem. Tak samo czyścić należy również klosze od lamp stojących, czy też lampek nocnych.