Imprezy integracyjne – bardziej pomagają czy szkodzą?

imprezy integracyjne

Co najmniej raz w roku, każda większa firma organizuje imprezy integracyjne dla zatrudnionych pracowników. Jest to zamierzone działanie, które poprzez poprawę stosunków między uczestnikami ma pozytywnie wpłynąć na uzyskiwane przychody firmy. Niestety nie wszystkie spotkania firmowe kończą się sukcesem, bardzo często efekt jest odwrotny do zamierzonego, dlatego też dzisiaj skupimy się na pozytywach i negatywach związanych z organizacją imprez integracyjnych. Dodatkowo podpowiemy co zrobić by spotkania kadry pracowniczej odbywały się w przyjaznej atmosferze.

 

 

Czym jest spotkanie firmowe? Jaki jest główny cel imprez integracyjnych?

Imprezy integracyjne są celowo zaplanowanym spotkaniem firmowym, organizowanym przez właścicieli dużych przedsiębiorstw dla zatrudnionych pracowników. Udział w spotkaniu bierze zarówno kadra pracownicza jak i kadra kierownicza, niemniej jednak koszty związane z jego przygotowaniem ponieść powinni tylko i wyłącznie pracodawcy. Motywem przewodnim tego typu imprez jest zazwyczaj hasło “team building”. Anglojęzyczna nazwa odnosi się do sukcesywnego budowania zespołu pracowników, który poprzez wzajemne zrozumienie i współpracę wpływa na prawidłowe funkcjonowanie firmy, oddziałując jednocześnie na wzrost przychodów.

Głównym a zarazem najważniejszym celem imprezy integracyjnej jest lepsze poznanie się ze sobą zatrudnionych pracowników oraz poprawa kontaktów z kadrą kierowniczą i pracodawcami. Oprócz tego wspólne spędzenie czasu sprzyjać powinno rozładowywaniu napięcia zestresowanych pracowników ale nie tylko. Zgrany zespół jest gwarancją rozwoju firmy, dlatego też pracodawcy podejmują decyzję o tym by w plan atrakcji i rozrywek wpleść szkolenia lub kursy dla pracowników. W ten sposób pracownicy nie tylko lepiej się poznają i odstresują ale także zdobędą nowe umiejętności, podnosząc swoje kwalifikacje.

Jak udział w imprezach integracyjnych wpływa na samopoczucie uczestników? Co zrobić by impreza integracyjna składała się z samych zalet?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona będzie od tego w jaki sposób impreza integracyjna została zorganizowana. Miła atmosfera oraz ciekawy program spotkania firmowego jest kluczem do sukcesu, jeżeli z jakiś przyczyn zabraknie tych czynników to efekt może być zupełnie odwrotny do tego zamierzonego. Aby tak się jednak nie stało, dużą uwagę należy skupić na samym przygotowaniu imprezy integracyjnej.

Po pierwsze proces organizacyjny powinien być ciągle uzgadniany z kadrą pracowniczą, tak by wszystkie osoby zatrudnione w firmie mogły wziąć w niej udział. Kolejny krok to umiejętny wybór miejsca, w którym ma się odbyć spotkanie firmowe oraz właściwe zorganizowanie wolnego czasu uczestników. Pracownicy poprzez wspólną zabawę powinni się poznawać i budować między sobą takie relacje, które ułatwią im codzienne wykonywanie obowiązków zawodowych.

Pracownicy wtedy poczują się docenieni i wyróżnieni kiedy zobaczą, że pracodawca ich docenia poprzez zaplanowanie wyjazdu integracyjnego z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów. Wpłynie to nie tylko na poprawę ich samopoczucia ale zmotywuje ich do dalszego działania i efektywnej pracy.

Niestety, w dalszym ciągu imprezy integracyjne większości z nas kojarzą się z całonocnymi zabawami w klubie, samowolką, alkoholem i niekulturalnym zachowaniem. Pracownik, który choć raz weźmie udział w takim spotkaniu traci chęci do dalszego działania a co więcej niechętnie uczęszcza na kolejne wyjazdy integracyjne. Atmosfera po takiej zabawie również nie jest taka jak powinna być, obecność alkoholu jest najczęstszą przyczyną powstawania konfliktów i nieporozumień, dlatego też stanowczo zachęcamy do tego by całkowicie wykluczyć go ze spotkań firmowych.

Kiedy skorzystać z usług agencji eventowej?

Wraz ze wzrostem popularności imprez integracyjnych, coraz więcej agencji eventowych https://axenation.com/pl/rezerwacja-krakow/ postanowiło w swoją ofertę włączyć usługę organizowania spotkań i wyjazdów firmowych. Oczywiście korzystanie z pomocy profesjonalistów wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, jednak w tej sytuacji pracodawca może być pewien, że wszystko zostanie zaplanowane i zorganizowane w taki sposób, by impreza integracyjna spełniła swój główny cel i zbudowała solidny zespół pracowników, którzy będą ze sobą wzajemnie współpracować.

Jeżeli dopiero co założyłeś własną działalność gospodarczą bądź należysz do grona zapracowanych pracodawców to wynajęcie agencji eventowej będzie strzałem w dziesiątkę. Nie mając odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i wystarczającej ilości czasu trudno będzie Ci dobrze zorganizować imprezę integracyjną. Jak znaleźć agencję eventową, która zajmuje się tego rodzaju usługami? Jeśli nie jesteś pewien czy w Twoim mieście zlokalizowana jest taka firma, wówczas najprostszym sposobem będzie skorzystanie z pomocy wyszukiwarki internetowej, znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje związane z zakresem wykonywanych usług, sposobami organizowania imprez integracyjnych oraz cennik. Powierzając to zadanie agencji eventowej, pamiętaj by wybrać taką, która cieszy się pozytywnymi opiniami innych użytkowników.