Nieruchomość w mieście czy poza nim? Wady i zalety

Nieruchomość w mieście czy poza nim? Wady i zalety

Nieruchomość w mieście czy poza nim? Wady i zalety: coraz popularniejsze staje się poszukiwanie domu lub mieszkania z dala od miejskiego zgiełku. Jednak przeprowadzka czy z wielkiego miasta na obrzeża, czy w drugą stronę, to zawsze bardzo poważna decyzja. Dlatego zanim zaczniesz rozglądać się za nieruchomościami na sprzedaż, najpierw oceń, która lokalizacja lepiej spełni twoje potrzeby i oczekiwania.

Wiele zależy od charakteru twojej pracy. Jeżeli pracujesz w domu i posiadasz samochód, dogodna komunikacja nie będzie stanowiła priorytetu. Inaczej to wygląda, jeżeli pracujesz poza domem i nie zamierzasz zmieniać pracy razem z miejscem zamieszkania. Wówczas zwróć uwagę na to, czy mniejsza miejscowość zagwarantuje ci dogodny dojazd (często dowiesz się tego z samego ogłoszenia o nieruchomości na sprzedaż). Na szczęście komunikacja miejska i podmiejska w Polsce jest zazwyczaj bardzo dobra, oferując częsty transport pociągami lub autobusami. Niemniej jednak nawet wtedy musisz liczyć się z poświęceniem tej godziny czy dwóch dziennie na samo dojechanie do pracy i z powrotem. Dlatego mieszkanie poza miastem nie jest najodpowiedniejszym wyborem dla tych, którzy nie lubią tracić czasu.

Młode osoby często wybierają miejskie życie ze względu na mnogość rozrywek, których ono dostarcza. Kina, kawiarnie, teatry czy kluby to tylko kilka z nich, a należy pamiętać również o takich wydarzeniach jak koncerty czy wystawy. Dzięki temu nie sposób o nudę i pod tym względem centra miast znacznie przewyższają wsie i małe miejscowości – niektóre z wymienionych rozrywek znajdują się co najwyżej w większych miejscowościach gminnych czy powiatowych. Dlatego też korzystanie z nich nieuchronnie łączy się z koniecznością dojazdu, który na dłuższą metę może być mocno uciążliwy. Z tych samych względów mieszkanie poza miastem może być problematyczne także dla osób na co dzień korzystających ze sklepów ekologicznych – ze zdrową żywnością, bezglutenową czy wegańską. Mniejsze miejscowości to także mniejsze sklepy, a co za tym idzie, także nie tak bogaty wybór produktów.

Nie wszystkie, jednak w zdecydowanej większości nieruchomości na sprzedaż poza obszarem miasta to domy. Należy im poświęcić o wiele więcej czasu niż mieszkaniu, jeżeli chcemy je utrzymać w porządku i dobrym stanie. Nie tylko samo sprzątanie trwa dłużej – należy do tego dodać zajmowanie się ogrodem czy drobniejsze naprawy, które nierzadko się przydarzają. Jeżeli ktoś nie ma do tego cierpliwości, najlepszym wyjściem jest odpuszczenie sobie kupna domu; chyba że portfel pozwala na zatrudnienie osób, które by się tym zajmowały.

Polecamy gorące nieruchomości na Sardynii:

domy na sprzedaż sardyniaTo jednak nie tak, że ze względu na lepszą komunikację i więcej rozrywki mieszkanie w mieście jest automatycznie lepszym wyborem. Po pierwsze, poza centrum miasta ceny są niższe. Widać to nawet po samych cenach nieruchomości na sprzedaż – kawalerka w dużym mieście kosztuje tyle, co dom na wsi. Tańsze są również produkty spożywcze, a także jedzenie w pizzeriach czy miejscowych kawiarniach. Dlatego jeżeli na pierwszym miejscu stawiasz sobie oszczędność, przeprowadzka poza miasto może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Podobnie rzecz ma się z właścicielami zwierząt; o ile kot nie będzie miał nic przeciwko spędzaniu długich godzin w mieszkaniu, psy potrzebują się wybiegać. Zapewnienie im odpowiedniej ilości świeżego powietrza i powierzchni, na której będą się mogły nimi cieszyć, na pewno wpłynie pozytywnie na zdrowie twojego czworonoga. Przeglądając nieruchomości na sprzedaż skup się na tych, które mówią o odpowiedniej wielkości ogrodzie.

Świeże powietrze to ogromna zaleta nie tylko dla właścicieli zwierząt. W czasach kiedy smog jest tak wielkim problemem, że spędzając w centrum miasta 2 godziny dziennie na zewnątrz wdychamy tyle toksyn, jakbyśmy wypalili 5 papierosów, zdrowotny wpływ świeżego powietrza jest nieoceniony. Z tego powodu wiele rodzin decyduje się na wyjazd poza miasto, gdzie smog nie stanowi już problemu. Życie wokół licznych terenów zielonych pozwala również na podjęcie się aktywności fizycznych, takich jak bieganie czy jazda na rowerze – na łonie natury doświadcza się ich o wiele przyjemniej niż na siłowni.

Przeprowadzka z dużego miasta często oznacza porzucenie anonimowości, na jaką pozwala życie w centrum. W małych miejscowościach praktycznie wszyscy się znają, ale nie musi to być wadą. Dzięki temu o wiele liczyć na pomoc sąsiedzką, a małe społeczności wbrew pozorom mają o wiele więcej zalet niż wad. Przeglądając nieruchomości na sprzedaż na stronach ogłoszeniowych, zwróć uwagę, czy wspominają one o najbliższym sąsiedztwie. Wiele sprzedających uwzględnia w ofercie przyjazną atmosferę w okolicy, jako że zawsze jest to bardzo duży plus. A skoro już o ciszy i spokoju mowa – nie należy zapominać o tym, że w mniejszych miejscowościach żyje się o wiele bezpieczniej, na co szczególną uwagę zwracają rodziny z dziećmi.