Klimatyzacja mieszkań i sklepów – czy to się opłaca?

Lato to niewątpliwie jedna z tych pór roku, które większość ludzi wręcz uwielbia. Upały jednak nie zawsze są naszymi sprzymierzeńcami, a co wrażliwsze osoby mogą mieć wręcz problem z ich noszeniem. Na szczęście dla nich już jakiś czas temu pojawiło się rozwiązanie pozwalające na nieco orzeźwienia w duszne i gorące dni. Mowa oczywiście o klimatyzacji, która już od jakiegoś czasu towarzyszy nam nie tylko w sklepach czy biurach, ale również w mieszkaniach.

Dlaczego prawidłowy przepływ powietrza jest tak ważny?

Jak wspomnieliśmy wyżej, klimatyzacja biur jest nam szczególnie potrzebna podczas upalnych dni. Ważne jest jednak, aby przez cały rok zapewnić w tego typu pomieszczeniach odpowiednią cyrkulację powietrza. W tym przypadku mowa bardziej o wentylacji, która ma niemałe znaczenie jeśli chodzi o zapobieganie powstawaniu pleśni czy grzyba na ścianach. Prawidłowy przepływ powietrza pozytywnie wpływa również na nasze samopoczucie. Zapewne każdy z nas doskonale zna to uczucie, kiedy w zbyt dusznym pomieszczeniu czuje się przytłoczony i senny. Odpowiednia cyrkulacja powietrza niewątpliwie sprzyja lepszej koncentracji i poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu.

Czy można mieć klimatyzację w mieszkaniu?

Jeszcze jakiś czas temu klimatyzacja mieszkań i sklepów osiedlowych była czymś bardzo rzadko spotykanym. Obecnie jest to dość popularne zjawisko, dzięki któremu możemy skutecznie chronić się przed upałem. Jeśli decydujemy się na zakup tego rodzaju sprzętu, warto najpierw przejrzeć oferty od różnych producentów i na ich podstawie wybrać urządzenie, które optymalnie spełni nasze potrzeby i wymagania. Ciekawym i z pewnością praktycznym rozwiązaniem jest mobilna klimatyzacja mieszkań i sklepów. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie można przenosić, dzięki czemu możemy w dowolnym momencie schłodzić wybrane przez nas pomieszczenie. Dlaczego sprawdzi się w mieszkaniu? Przede wszystkim dlatego, że umożliwi nam chłodzenie pokoi, w których aktualnie przebywamy. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy uwielbiają spać w niższych temperaturach, ale za dnia potrzebują również ochłodzenia w salonie czy kuchni.

Jak wygląda taki przenośny klimatyzator? Jest to niewielkie urządzenie, które najczęściej jest wyposażone w rurę harmonijkową. To właśnie dzięki niej istnieje możliwość wyprowadzania powietrza na zewnątrz. Bez obaw – nie potrzebujemy tutaj żadnych otworów w ścianie czy podłodze – rurę wyprowadza się po prostu przez uchylone okno, dzięki czemu tego rodzaju sprzęt świetnie sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu, ale również w niewielkim sklepie. Warto jednak pamiętać, że takie mobilne klimatyzatory są znacznie głośniejsze i jednocześnie mniej efektowne niż ich większe, stacjonarne odpowiedniki.

A może stacjonarny klimatyzator w mieszkaniu?

Tego rodzaju urządzenia są znacznie bardziej wydajne i przede wszystkim działają ciszej. Składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej, instalowany poza budynkiem oraz wewnętrznej, którą montuje się w konkretnym pomieszczeniu. Jednostki te są połączone ze sobą przy pomocy przewodu freonowego, który umożliwia transport chłodniejszego czynnika. Możliwości zamontowania części znajdującej się wewnątrz budynku jest wiele – mamy do dyspozycji wersję ścienną, podsufitową, kasetonową, kanałową oraz stojącą. Tego rodzaju klimatyzacja mieszkań i sklepów jest szczególnie opłacalna dla tych, którzy mają zamiar ochładzać pomieszczenia przez całe lato. Jeśli jednak chcemy, aby urządzenie działało jednocześnie w kilku pokojach, wystarczy wybrać tzw. wersję multi, która pozwala na zamontowanie kilku jednostek wewnętrznych.

Czy klimatyzacja mieszkań i sklepów jest droga?

Wszystko zależy od tego, jako model urządzenia wybierzemy i na jakiej jego mocy nam zależy. Jeśli wystarczająca jest dla nas przenośna klimatyzacja mieszkania lub sklepu, koszt powinien zamknąć się w granicach 1000-2000 zł. Jeśli jednak zależy nam na stacjonarnym urządzeniu, które jest o wiele bardziej wydajne i znacznie ciszej działa, musimy liczyć się także ze znacznie większymi kosztami zarówno samego zakupu, jak również montażu. Mobilny klimatyzator po prostu ustawiamy w wygodnym dla nas miejscu i w razie potrzeby przestawiamy go samodzielnie. Stacjonarne urządzenia wymagają jednak pomocy specjalistów, którzy zamontują je dokładnie w tych miejscach, które są dla nas najbardziej istotne. Nic więc dziwnego, że czym więcej jednostek wewnętrznych, tym większy koszt ich montażu. Na ostateczną sumę ma również wpływ konieczność użycia specjalnego podnośnika lub rusztowania. Warto również pamiętać, że koszty klimatyzacji mieszkań i sklepów nie kończą się na samym zakupie urządzenia i jego montażu. Dodatkowo dochodzą tutaj koszty związane z corocznym przeglądem, konserwacją oraz ewentualnymi naprawami. Decydując się na zakup jakiegokolwiek klimatyzatora warto kierować się przede wszystkim funkcjami na jakich najbardziej nam zależy i na ich podstawie podjąć ostateczną decyzję. Jeśli nie do końca jesteśmy przekonani o słuszności wyboru, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o pomoc specjalistów.