Zakup mieszkania od dewelopera – czy to się opłaca?

Nieruchomości - deweloper

Jeśli marzymy o zakupie własnego domu lub mieszkania i aby to marzenie mogło stać się rzeczywistością, potrzebujemy szeregu działań, które pozwolą nam ziścić nasze pragnienie. Większość z nas wchodząc w okres dorosłości marzy o tym, aby to własne ,,M” mieć, by stworzyć sobie własną, małą przestrzeń, w której będzie można odpocząć, zrelaksować się, spędzić czas z rodziną, z przyjaciółmi. Własny dom lub mieszkanie to miejsce, do którego po prostu chce się wracać po całym, ciężkim dniu pracy. Jedną z opcji na jaką można się zdecydować jest zakup własnej nieruchomości, którą ma nam do zaoferowania dany deweloper Na rynku jest ich wielu, dlatego też kiedy chcemy się zdecydować na konkretne miejsce, oprócz samej kwestii mieszkania powinniśmy także wziąć pod uwagę to, kto tym deweloperem jest. 

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Jeśli chcemy kupić mieszkanie od dewelopera, musimy przede wszystkim wcześniej załatwić kilka nadrzędnych spraw. Pierwszą z nich jest zbadanie swojej zdolności kredytowej, jeśli chcemy ubiegać się o kredyt hipoteczny na konkretną nieruchomość. Kwestia naszych finansów jest niezwykle ważna i zanim zdecydujemy się wybrać jakąś, konkretną nieruchomość musimy wiedzieć, ile możemy na nią przeznaczyć. Pierwszą kwestią jest wkład własny. Dziś musimy posiadać 20% tego wkładu, by móc o kredyt się starać. Jeśli już takie pieniądze mamy, kolejną rzeczą jest sprawdzenie w banku, ile możemy kredytu dostać, tak, aby było nas stać na życie i na spłatę comiesięcznych rat.

Jeśli już wiemy, ile kredytu możemy zabrać, następną kwestią jest poszukiwanie mieszkania lub domu w takiej kwocie, by wystarczyło nam na jej kupno z otrzymanego kredytu. Każdy deweloper ma do zaoferowania różnorodne oferty i z pewnością każdy klient spośród licznych propozycji jest w stanie poszukać coś idealnego właśnie dla siebie. Przeglądając oferty należy wziąć pod uwagę wszelkie, najważniejsze aspekty, tak, aby móc wybrać idealne miejsce, w którym będziemy chcieli żyć. jak daleko będzie do pracy? Czy dzieci będą miały blisko szkołę? Czy jest dogodny dojazd? Czy są w pobliżu sklepy i inne miejsca, które są dla nas ważne? Tutaj każdy, najmniejszy nawet detal i szczegół się liczy, dlatego też tak ważne jest to, aby wybrać miejsce, które zarówno dziś, jak również za 10, 20, czy 30 lat, nadal będzie w pełni nam odpowiadało.

Jaka firma deweloperska spełni oczekiwania klienta

nowe-inwestycje-deweloperskie-szczecinMając już wybraną daną nieruchomość lub też kilka takich propozycji, kolejną kwestią jest sprawdzenie tego, kim jest deweloper Warszawa. Pamiętajmy o tym, że to osoba niezwykle ważna i sama nieruchomość to jedno, a odpowiednia firma deweloperska to kolejna, tak samo ważna kwestia. Dzięki ustawie deweloperskiej z 2012 roku, każdy klient, który chce zakupić mieszkanie, ma prawo do prospektu informacyjnego inwestycji, co jest niezwykle ważne i istotne i co daje możliwość sprawdzenia wielu, bardzo przydatnych rzeczy. Co więc dzięki takiemu dokumentowi się dowiemy? Kim jest dany deweloper i jakie ma na rynku doświadczenie. Zobaczymy między innymi, jakie taka osoba zrealizowała inwestycje. Kolejną rzeczą jest to, że możemy zobaczyć, czy taka osoba lub firma działa w pełni legalnie i nie ma na swoim koncie żadnych egzekucyjnych postępowań. Chcąc kupić nieruchomość dowiemy się, jaki jest status działki, czy nie jest ona obciążona, czy nie ma na nią zabezpieczenia kredytem. Sprawdzimy plan zagospodarowania przestrzennego działek położonych obok, dowiemy się o ewentualnych, planowanych inwestycjach w pobliżu. Taki dokument da nam potwierdzenie, że nieruchomość ma wszelkie niezbędne pozwolenia, jak wygląda kwestia przeniesienia prawa własności. Prospekt daje klientowi możliwość dowiedzenia się, czy istnieją jakiekolwiek ryzyka związane z daną inwestycją. Jeśli deweloper jest profesjonalistą i pracuje na najwyższej jakości usług, nie będzie dla niego absolutnie żadnym problemem, by na życzenie klienta pokazać mu sprawozdania finansowe firmy, pozwolenia na budowę, projekt, czy też księgę wieczystą nieruchomości. Jeśli wszystko się zgadza, można podpisać umowę przedwstępną, następnie odebrać mieszkanie, aż w końcu sfinalizować wszystko umową końcową.

Zobacz również:

Kiedy deweloper może odstąpić od umowy?

Może się jednak zdarzyć, że deweloper odstąpi od podpisania umowy końcowej. W jakiej sytuacji może tego dokonać? W chwili, gdy klient nie wywiązuje się w określonym terminie do zapłaty. Oczywiście na początku można należy wysłać ponaglenie, następnie sprawę skierować do sądu, a klientowi odmówić sfinalizowania do końca umowy. Kolejną rzeczą jest sytuacja, gdy klient w danym terminie nie stawi się do odbioru lokalu lub do podpisania aktu notarialnego. Na początku także wysyła się ponaglenia, ale jeśli te nic nie dają, deweloper ma prawo rozwiązać z klientem umowę.

Jak więc widać, kwestia zakupu mieszkania u dewelopera nie jest wcale taka trudna, tylko trzeba trafić na prawdziwego profesjonalistę, który podchodzi do swoich zadań najlepiej, jak tylko to możliwe. Tylko bowiem dzięki temu można w pełni cieszyć się zakupem miejsca, które stanie się naszym rajem na ziemi.