Podstawowe informacje o przeszczepie włosów

Bujne włosy to dla wielu osób symbol wigoru, młodości i piękna. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety z niepokojem obserwują wypadające włosy, a gdy problem zaczyna się bardzo nasilać, pojawia się u nich dyskomfort i pogorszone samopoczucie. Fryzura w ogromnym stopniu wpływa na nasz ogólny wygląd, dlatego technologie wykorzystywane podczas przeszczepów włosów tak dynamicznie się rozwijają. W dzisiejszym tekście przybliżamy najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Łysienie niejedno ma imię

Łysienie to określenie stosowane, gdy następuje wyraźny ubytek włosów. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że schorzenie to może wynikać z różnych chorób, czynników genetycznych oraz np. z radioterapii czy przemęczenia organizmu. Łysienie plackowate np. posiada podłoże autoimmunologiczne i wymaga konkretnych leków. Łysienie androgenowe wynika natomiast ze względów genetycznych. Inaczej przebiega u mężczyzn (ubytek włosów u szczytu głowy oraz w kątach czołowych), a inaczej u kobiet (ubytek z centralnej części głowy), chociaż czasem objawy typowo męskie pojawiają się również u pań. W przypadku łysienia anagenowego i telogenowego problem dotyczy cyklu wzrostu włosa. W pierwszym przypadku cykl wzrostu kończy się za szybko. Taki stan wynikać może z wielu przyczyn (np. przez chemioterapię lub ciężkie infekcje). W łysieniu telogenowym działa odwrotny proces. Taki ubytek włosów może wynikać np. z braku zbilansowanej diety i przemęczenia. Tutaj warto wspomnieć jeszcze o łysieniu bliznowaciejącym, które obejmuje całą grupę różnorodnych chorób i może wynikać np. z wrodzonego niedorozwoju chrząstek czy z innych schorzeń.

Zanim więc zdecydujemy się na przeszczep włosów, należy dowiedzieć się, z czego wynikają nasze schorzenie. W niektórych przypadkach lepszym, niż przeszczep włosów, rozwiązaniem będzie farmakoterapia. Rozpoznanie przyczyny jest też ważne, aby dobrać odpowiedni zabieg ewentualnego przeszczepu.

Jak wygląda przeszczep włosów?

Na początku warto zdawać sobie sprawę, że współcześnie stosowane technologie wykorzystywane do przeszczepu włosów są dość mocno zróżnicowane. W niektórych przypadkach używa się metody abstrakcji grup mieszków, zwanej FUE (Follicular Unit Excision). Ten sposób polecany jest ze względu na swoją niską inwazyjność oraz na to, że pacjent po takim zabiegu nie musi się martwić żadnymi bliznami. Wiele osób obawia się, że osoby postronne będą mogły poznać, że tak zabieg miał miejsce. Na szczęście ten sposób całkowicie wyklucza taki scenariusz. Oznacza to, że FUE sprawdzi się zarówno u osób, które pragną mieć bujną czuprynę, jak i u pacjentów, preferujących bardzo krótkie fryzury (nawet w tym przypadku nie ma mowy o jakichkolwiek widocznych pozostałościach po zabiegu w postaci blizn).Jeszcze bardziej precyzyjnym sposobem jest GHO. Niestety ta wysoka precyzja wiąże się z długim czasem zabiegu, który trwać może nawet sześć godzin. Podczas całego procesu pacjent nic nie czuje, więc może wykorzystać ten czas na relaks, oglądanie filmu czy czytanie książki. W tej metodzie przeszczep włosów polega na pobieraniu wszczepów (każdy z nich zawiera 1-3 torebki włosowe), a następnie umieszczaniu ich w mikro nacięciach, które goją się w przeciągu kilku dni. Sposób ten jest tak wysoce precyzyjny, że wykorzystywany jest również do przeszczepów włosów na brodzie i na brwiach.

Inną, często stosowaną technologią, jest metoda FUT (Follicular Unit Transplantation). Sposób jest bardziej inwazyjny niż wcześniej wspomniane metody. Polega na wycięciu z miejsca dawczego fragmenty owłosionej skóry, a następnie na wszczepieniu go do miejsca biorczego. Po zabiegu z bliska zauważalna będzie blizna. Jest to jednak metoda, która przynosi naprawdę spektakularne efekty. Pozwala na pobranie w szybkim czasie bardzo dużej ilości zdrowych włosów, co przynosi efekt w postaci wyraźnie zagęszczonej fryzury. FUT poleca się więc w sytuacjach, w których ubytek włosów jest mocno widoczny.

O czym należy pamiętać?

Kluczowe dla powodzenia przeszczepu włosów i osiągnięcia jak najlepszych rezultatów, jest stosowanie się do zaleceń specjalisty, dotyczące zachowań przed i po zabiegu. Ów zalecenia mogą się różnić w zależności od tego, jaką metodę wykorzystano. Najczęściej po zabiegu zaleca się unikania wysiłku fizycznego i przebywania na słońcu. Nie należy przez parę dni myć włosów, a później należy używać przez jakiś czas delikatniejszego strumienia wody. Należy odstawić na czas co najmniej miesiąca produkty do stylizacji włosów oraz zrezygnować z używania suszarki do włosów. Jeśli chodzi o tygodnie przed zabiegiem, należy nastawić się na badania, z pomocą których lekarz oceni, czy pacjent będzie kwalifikowany do zabiegu i nie występują żadne przeciwwskazania, Do takich przeciwwskazań zaliczyć można np. uczulenie na preparaty służące do miejscowego znieczulenia, choroby zapalne skóry głowy lub poważne choroby ogólnoustrojowe (np. choroby układu krążenia czy cukrzyca). Tutaj należy podkreślić, że również przeciwwskazania uzależnione są od konkretnej metody przeszczepu włosów.