Dom z kontenerów morskich- nowoczesne rozwiązanie?

Jeszcze do niedawna dom z kontenerów morskich https://ecocontainers.com/25-standard brzmiał co najmniej jak element z jakiegoś filmu, jednak dziś coraz więcej firm (nawet w Polsce) proponuje takie rozwiązanie przy budowie domu. Kontenery morskie na dom są bardzo ekologicznym, szybkim oraz nowoczesnym sposobem na własne mieszkanie. O czym należy pamiętać wykorzystując kontenery morskie na dom? Czy na kontener morski pełniący funkcję domu trzeba mieć pozwolenie?

Kontenery morskie dom- nowy trend w budownictwie

 Domy z kontenerów morskich, mikro domy, domy fińskie czy domy na wodzie stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla nowych mieszkań. Jednak nie jest to spowodowane konkurencyjną ceną, lecz przede wszystkim z powodu większej świadomości ekologicznej. 

Moda na domy z kontenerów morskich https://www.balticon.pl/kontenery-morskie/ rozpoczęła się w USA oraz w krajach skandynawskich, gdzie na początku domy tego typu były traktowane były tylko jako kaprys bogatych osób. W chwili obecnej na polskim rynku można znaleźć firmy, które przygotowują domy z kontenerów morskich pod klucz czyli wyposażone są w niezbędne media i instalacje.

Domy z kontenerów morskich- technologia budowy

Do budowy domów wykorzystuje się najczęściej kontenery morskie nowe bądź używane. Konstrukcja kontenera morskiego składa się z samonośnej ramy stalowej, która wykonana jest z walcowanych profili zamkniętych. Natomiast podłoga, sufit i ściany wykonane są z usztywnionej, ocynkowanej blachy wypełnionej izolacją. Domy kontenerowe wypełniane są wełną mineralną lub izolacją poliuretanowej. Można opracować różne warianty projektowe domów z kontenerów morskich- łączy się kilka czy kilkanaście kontenerów w różnych konfiguracjach. Domy z kontenerów morskich spełniają wysokie wymagania energooszczędności  i funkcjonować jako domy całoroczne bądź letniskowe. 

Z kontenerów morskich budowane są również budynki przemysłowe m.in. hale czy magazyny https://ecocontainers.com/stalowy/246-621-kontener-magazynowy-stalowy-podwyzszany-40hc-nowy.html

Domy z kontenerów morskich –  ekologia ponad wszystko

Budowanie domów z kontenerów morskich jest ekologicznym rozwiązaniem jeśli kontener pochodzi z odzysku. Nowe czy specjalnie zaprojektowane kontenery nie wpisują się w ekologiczną koncepcję. Atutem kontenerów jest brak potrzeby budowania od podstaw co zmniejsza energochłonność procesu budowlanego. Niestety bardzo dużą niedogodnością jest sprowadzanie kontenerów z bardzo odległych terenów przymorskich. 

Dom z kontenera morskiego- czy wymagane jest pozwolenie na budowę

W wielu krajach budowa domów z kontenerów jest utrudniona ze względu na ograniczoność prawa budowlanego. Budynki z kontenerów morskich są niezbyt dobrze znane w Polsce, są także różnie konstruowane, co często stwarza wiele różnych problemów na poziomie załatwiania formalności w urzędach. 

Aby nazwać budynek z kontenerów morskich domem mieszkalnym, muszą znajdować się pod nim fundamenty, a przed rozpoczęciem budowy należy dokonać zgłoszenia bądź uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli kontener ma być wolno stojącym budynkiem gospodarczym o powierzchni do 35m²  to wystarczy tylko zgłoszenie.

Jednak w przypadku budynku nie połączonego bezpośrednio z ziemią (brak fundamentów), który jest przeznaczony do użytkowania powyżej 120 dni- konieczne jest ubieganie się o pozwolenie na budowę.

Niestety w Polsce budowanie domów z kontenerów morskich kojarzone jest bardzo negatywnie- zazwyczaj są to prowizoryczne obiekty dla robotników czy  lokale socjalne na rodzin emigrantów. Niestety brak jakiejkolwiek architektury kontenerowej w Polsce przyczyniło się do powstania wielu mitów na temat budynków z kontenerów morskich. 

Jakie są wady i zalety domów z kontenera morskiego?

Jak każde rozwiązanie w budownictwie, tak i domy z kontenerów morskich mają swoje wady i zalety. Domy z kontenerów morskich mają bardzo wiele zalet, jednak są także wady, główną z nich są przeszkody w budowaniu tego typu domów

Największą wadą domów z kontenerów morskich są regulacje prawne, albo raczej ich brak- dlatego można się spodziewać różnych problemów w dopełnianiu formalności w urzędach. Kolejnym problemem jest brak wykwalifikowanych wykonawców- konstruktorzy bardzo często nie mają zbyt dużego doświadczenia w budowaniu kontenerów. 

Największą zaletą domów z kontenerów morskich https://www.balticon.pl/kontenery-magazynowe/ jest czas budowy- powstają zaledwie w kilka tygodni, a czas reakcji zależy od wykończenia czy wielkości budynku. Kolejnym atutem jest mobilność- można je przenosić w różne miejsca. Następną zaletą jest elastyczność konstrukcji- każdy dom można powiększyć o moduł bądź dwa. Dzięki temu zawsze można zwiększyć komfort użytkowania kontenera- jednak wszystko zależy od standardu wykończenia tegoż wnętrza. Dużym atutem tego typu domów jest cena- nie trzeba budować oddzielnych ścian i podłogi, co bezpośrednio przyczynia się do obniżenia kosztów budowlanych.

Domy z kontenerów morskich są bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Adaptacja kontenerów morskich na cele mieszkaniowe czy usługowe staje się powoli specjalnością wielu firm projektowych i wykonawczych. Jednak przy planowaniu zakupu domu z kontenera morskiego należy dopełnić wszystkich możliwych formalności.