Księgowość w firmie

Księgowość w firmie

Księgowość w firmie: dlaczego nie warto samodzielnie prowadzić księgowości w firmie? Taki pomysł rodzi się w głowach wielu młodych przedsiębiorców, którzy już na początku chcą szukać oszczędności, gdzie tylko się da. To duży błąd. Źle prowadzona księgowość może narazić dopiero co startującą firmę na problemy z Urzędem Skarbowym, ZUS-em czy też z innymi dostawcami. Błędy w księgowaniu dokumentów mogą powodować, że przedsiębiorca zmuszony będzie do zapłacenia wyższego podatku, ponieważ nieumiejętnie umieszczał faktury w kosztach uzyskania przychodu. Samodzielne prowadzenie księgowości to również duże obciążenie czasu, który trzeba poświęcać na obsługę programu księgowego oraz studiowanie przepisów prawa podatkowego zamiast poświęcać go na bieżące funkcjonowanie firmy i pozyskiwanie nowych klientów. Najwłaściwszym rozwiązaniem wydaje się, powierzenie księgowości wyspecjalizowanym podmiotom jakimi są biura rachunkowe. Dzięki temu, nie tylko oszczędzimy czas, ale przede wszystkim zapewnimy sobie porządek w księgowości.

Polecamy:

Jaki zakres obowiązków mają biura rachunkowe?

Podstawowym obowiązkiem biura rachunkowego jest księgowanie dokumentów dochodowych i rachunków oraz zajmowanie się przepływem środków finansowych w firmie. Dla początkujących przedsiębiorców, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów może wydawać się zadaniem bardzo trudnym, dlatego warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego podmiotu. Księgowość w wiol.com.pl prowadzona przez specjalistów pozwala na płacenie niższych podatków, zapewnia porządek w dokumentach finansowych i pozwala uniknąć błędów w księgowaniu. Na tego typu błędy narażeni są przedsiębiorcy, którzy decydują się samodzielnie prowadzić księgowość. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów firmy to nie jedyna usługa oferowana przez biura rachunkowe. Proponują swoim klientom także usługi wymagające dużo większej wiedzy i doświadczenia. Są to między innymi takie usługi jak: doradztwo podatkowe, analiza ryzyka i budowanie długofalowych strategii finansowych. Każdy przedsiębiorca zaczynający współpracę z biurem rachunkowym powinien indywidualnie ustalić zakres obowiązków w zależności od swoich potrzeb i wymagań. Prowadząc jednoosobową firmę, wystawiającą kilka faktur sprzedażowych miesięcznie raczej nie potrzebujemy korzystania z analizy ryzyka projektu, ale biuro rachunkowe może Nam doradzić w kwestii leasingu czy też kredytu firmowego. Spora część biur rachunkowych, oprócz usług księgowych, oferuje również usługi w zakresie zarządzania kadrami firmy. Najczęściej spotykane usługi to:

 • prowadzeniem ksiąg rachunkowych,
 • prowadzeniem ewidencji przychodów i rozliczeniami podatków,
 • przygotowywaniem rozliczeń podatku dochodowego,
 • przygotowywaniem rozliczeń i raportów dla ZUS,
 • prowadzeniem ewidencji środków trwałych firmy,
 • reprezentowanie klienta przed urzędami.

Zalety korzystania z usług biura rachunkowego

Chcąc zapewnić sobie dużą oszczędność czasu, którą można poświęcić na rozwijanie firmy powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Na rynku istnieje wiele takich firm, oferujących szeroki zakres usług w różnych cenach. Pamiętajmy jednak, że dobrze prowadzona księgowość to szansa na zapłacenie niższego podatku przez generowanie kosztów np. zakupu sprzętu w leasingu. Rata leasingu jest w pełni uzyskania przychodu, może więc zostać w całości zaliczona jako koszt.

Jakie jeszcze zalety ma korzystanie z usług biura rachunkowego?

 •    umożliwia skupienia się na prowadzeniu firmy,
 •    kontakt ze specjalistami z branży rachunkowej,
 •    reprezentowanie firmy przed urzędami,
 •    oszczędność czasu,
 •    mniejsze prawdopodobieństwo kontroli skarbowej,
 •    odpowiedzialność po stronie biura rachunkowego.

Wady prowadzenia samodzielnie księgowości

Samodzielne prowadzenie księgowości bez specjalistycznej wiedzy może wprowadzić przedsiębiorcę w niemałe kłopoty. Jeśli już ktoś, koniecznie chce samodzielnie prowadzić finanse swojej firmy, powinien wcześniej nabyć odpowiednią wiedzę np. podczas studiów podyplomowych czy też na specjalnych kursach. Działania księgowe wymagają posiadania specjalnych programów do księgowania faktur. Można ich znaleźć bardzo dużo, jednak do większości z nich potrzebować będziemy wykupionej licencji. Niejednokrotnie jest to wartość za którą możemy korzystać z usług biura rachunkowego. Jakie są inne wady samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie?

 •    wymaga to poświęcenia dużej ilości czasu,
 •   konieczność posiadania wiedzy z zakresu prawa podatkowego i rachunkowości,
 •    duże ryzyko popełnienia błędu,
 •    konieczność dotrzymywanie terminów składania deklaracji i płatności podatków.

Podsumowując

Księgowość w firmie
Księgowość w firmie

Miesięczny koszt zatrudnienia biura rachunkowego zależy przede wszystkim od liczby dokumentów księgowych, którymi obracamy. Prowadząc mikro lub małą firmę koszty te przeważnie nie są większe niż 300 zł miesięcznie. Za tak niewielką kwotę otrzymujemy duży komfort w postaci zaoszczędzonego czasu i fachowo wykonanej usługi. Warto, więc poważnie się zastanowić czy warto prowadzić księgowość w Naszej firmie samodzielnie czy też zlecić to profesjonalistom.