Ciepłe, modne i wygodne – ubrania dla dzieci na jesień

Jesienne spacery z dzieckiem to konieczność, jeśli chcesz żeby maluch był zdrowy i nabierał odporności. Często jednak nie wiemy, jak ubrać dziecko tak, aby się nie zgrzało i nie zmarzło. Warto dbać o kilka zasad, które pozwolą nam ubrać malca wygodnie i lekko.

Jak ubrać niemowlę jesienną porą?

Mimo, że niemal każdy niemowlak potrafi utrzymać temperaturę ciała i ją wyrównywać, wiele mam boi się że ich dziecko przeziębi się i zachoruje. Nie należy jednak przesadzać i ubierać na niemowlę zbyt wiele warstw. Zasada jest taka, że dziecko powinno mieć zawsze o jedną warstwę więcej niż my. Jeśli więc pogoda pozwala ci na wyjście na zewnątrz w cienkim swetrze, dodaj swojemu dziecku warstwę w postaci bawełnianej bluzki.

Niemowlę nie jest aktywne, na spacerach często śpi, więc będzie marzło o wiele szybciej niż dziecko, które już chodzi. Dlatego dbaj o przestrzeganie zasad:
– temperatura koło 13-15 stopni – ubieraj niemowlę w śpioszki, kaftanik z polaru i bawełnianą czapkę, dodaj kocyk w razie potrzeby,
– niższe temperatury – grubszy kombinezon, czapka, kocyk.

Zobacz także:

Jakich zasad przestrzegać ubierając na jesień dziecko w wieku przedszkolnym

Ubierając dziecko na jesienny spacer czy zabawę w parku musisz mieć na uwadze, że jest ono ciągle w ruchu. Wypracuj sobie system, który pomoże ci podejmować decyzję związaną z ubiorem przedszkolaka bez konieczności wielogodzinnego grzebania w szafie i zestawiania rzeczy. Rzeczy, które znajdą się blisko ciała powinny być wykonane z naturalnych tkanin. Sprawdzą się przede wszystkim wełna, bawełna i inne materiały, które naturalnie wspomagają termoregulację. Im więcej materiałów tego typu ma twój przedszkolak, tym lepiej. Postaw na rzeczy przepuszczające powietrze i nie chłoną wilgoci – przemoczone, wilgotne rzeczy to idealne siedlisko dla bakterii, na które dzieci są niestety bardzo wrażliwe. W razie niższych temperatur dobrym pomysłem będzie bielizna termoaktywna – wystarczy zarzucić na nią cieplejszy dres, aby dziecko było chronione przed zimnej.

Chcesz mieć pewność, że podczas dnia na świeżym powietrzu maluch nie zmarznie i się nie zgrzeje? Ubierz dziecko „na cebulkę”. Dzięki takiemu podejściu będziesz mieć większą pewność, że w razie jakichkolwiek zmian temperatur kilkulatek będzie mógł zrzucić niepotrzebne warstwy i dalej się bawić. Bardzo ważne jest też stosowanie nakrycia głowy – cienka czapka pozwoli zadbać o to, żeby organizm się nie wychłodził. Póki temperatura jest dodatnia wystarczy czapka z cienkiej bawełny.

Podczas deszczu zastosuj zasady, które chronią malucha przed zimnem i wilgocią. Zastosuj płaszczyk przeciwdeszczowy albo nieprzemakalną kurtkę, którą możesz zarzucić na bawełnianą bluzę (w razie wyższych temperatur) lub na polar. Dodatkowo obowiązkowe będą kaloszki, które pozwolą suchą stopą przejść przez najgłębsze kałuże. Zastosuj taki model, który będzie dosyć wysoki a jednocześnie nie będzie za ciasny (dodaj do niego grubą skarpetę albo ocieplają wkładkę).

Kiedy jest chłodno i nieuchronnie zbliżają się przymrozki, to dla zdrowia twojego dziecka konieczne będzie odpowiednie zabezpieczenie szyi za pomocą wełnianego, porządnego szalika i ocieplanych rękawiczek. Wybierz te z naturalnych materiałów – wszystkie dodatki, które są wykonane z materiałów sztucznych nie odprowadzają wilgoci i mogą się przyczynić do późniejszego przeziębienia u dziecka. Przegrzanie jest niebezpieczne – o wiele łatwiej dbać o zdrowie dziecka, jeśli będzie ono odziane tylko w naturalne materiały.

Istotną rzeczą podczas zimnych miesięcy jest zdejmowanie niepotrzebnej odzieży z dziecka w razie wejścia do sklepu czy innego ciepłego pomieszczenia. W takiej sytuacji najlepiej rozpiąć dziecku kurtkę, zdjąć szalik, czapkę i rękawiczki, dzięki czemu malec się nie zgrzeje i nie spoci.

Obuwie dla dzieci na jesienną słotę

ubrania dla dzieci

Odpowiednie obuwie chroni stopy przed przemoczeniem, a to najważniejsze co możesz zrobić dla zdrowia kilkulatka. Ważne jest, aby buty były wykonane z odpowiedniego materiału. Dobre zabezpieczenie stóp to podstawa, jeśli chcemy chronić zdrowie malucha. Wybieraj buty ze skóry naturalnej – dopasowują się do stopy, są elastyczne i dobrze wentylowane. Tworzywo sztuczne niestety nie spełni tej roli, może doprowadzić do odparzeń i odcisków, a dodatkowo wiąże się z zatrzymywaniem wilgoci wewnątrz buta. Jeśli chcesz dać dziecku pełną swobodę i komfort podczas spacerów i zabawy na zewnątrz, to dobrym pomysłem jest wykorzystanie podeszwy kauczukowej. Jest ona elastyczna, odporna na ślizganie się i łatwa w czyszczeniu.

Dodatkowym atutem butów dla przedszkolaka jest wygoda. Zanim dziecko nauczy się wiązać sznurówki postaw na inne rozwiązania, dzięki którym maluch szybko się usamodzielni. Skorzystaj z takich rozwiązań, jak np. obuwie zapinane na rzepy czy zamek błyskawiczny. Jest to o wiele łatwiejsze w samodzielnym zakładaniu niż obuwie sznurowane. Dbając o bezpieczeństwo dziecka powinno się też zainwestować w model z elementami odblaskowymi – są one konieczne zwłaszcza, jeśli wychodzimy z malcem na wieczorne spacery.