Wiązary dachowe to raczej tani sposób na wykonanie więźby dachowej. Wystarczy tylko kilka chwil, aby wiedzieć, jak złożyć taką konstrukcję i jak ją wykonać. O czym należy więc pamiętać?
Czym są wiązary dachowe?
Wiązary dachowe to elementy stanowiące podstawę nośnej konstrukcji dachu. Najprościej rzecz ujmując, ich rolą jest przenoszenie obciążenia pomiędzy nim a niższymi ścianami budynku. W głównej mierze można je znaleźć w budynkach, których dachy mają dużą powierzchnię oraz rozpiętość. W ten sposób punkt podparcia, który nie jest potrzebny, jest mocno ograniczany. Wiązary dachowe zasadniczo składają się z pasów zarówno górnych, jak i dolnych. Są pewnego rodzaju podparciem dla słupków. Słupki to elementy pionowe, które odpowiadają bezpośrednio za podparcie zewnętrznej konstrukcji dachu. Krzyżulce natomiast, które również korelują z pasami, to elementy ukośne, idealnie sprawdzające się w dachach, które mają niewielki kąt spadku. Można je mocować za pomocą blach węzłowych, jednak sposobów jest w rzeczywistości kilka, dlatego warto skontaktować się z cieślą. Specjalista w tej dziedzinie pomoże dobrać najlepszą metodę ich przymocowania.
Z jakiego drewna wykonać wiązary dachowe?
Wiele osób, które chcą wykonać własne wiązary dachowe, zastanawia się, jakie drewno wybrać. Najczęściej wybór pada na tarcicę tradycyjną impregnowaną ciśnieniowo. Mimo to, specjaliści uważają, że zdecydowanie korzystniej jest zastosować drewno strugane czterostronnie, suszone komorowo. Przede wszystkim jest ono zdecydowanie bardziej odporne na grzyby, ogień, a także na zagnieżdżanie się owadów i robaków.Drewna struganego czterostronnie nie trzeba już dodatkowo impregnować, co dodatkowo pozwala na oszczędność zarówno pieniędzy, jak i czasu. Zwykle do wiązarów dachowych wykorzystuje się deski o dwóch przekrojach:
- 38×39 milimetrów;
- 38×140 milimetrów.
Jakie łączniki wybrać do wiązarów dachowych?
Połączenie desek, które docelowo mają stworzyć wiązary dachowe, nie jest trudne. Nie potrzeba do tego żadnych sprzętów ani umiejętności. Wystarczy zastosować gwoździe albo wkręty posiadające spiralny gwint. Często pod uwagę bierze się również samonawiercający szpic. W ten sposób możemy zminimalizować ryzyko rozszczepienia się drewna w późniejszym czasie. Często można również spotkać się z wykorzystywanie płytek gwoździowanych, jednak te można wbijać nie za pomocą młotka, a prasy hydraulicznej, co wymaga już pewnej wiedzy i posiadania specjalistycznego sprzętu. Same nakłady pracy nie są zbyt duże, ale wynajęcie takich urządzeń wiąże się już z dość sporym wydatkiem finansowym.
Polecamy także:
- wiązary świętokrzyskie http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-swietokrzyskie/
- wiązary kratowe cennik Olsztyn http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-olsztyn/
- wiązary drewniane Lublin http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-lublin/
O czym pamiętać przy wyborze drewna na wiązary dachowe?
Do budowania wiązarów dachowych należy wybrać takie drewno, które będzie nie tylko wysokiej jakości, ale równocześnie zostanie wcześniej odpowiednio wysuszone. Jego wilgotność nie może przekraczać piętnastu procent. Najlepiej więc – jak już wcześniej wspomniano – wybrać drewno suszone komorowo. Często cieśla poleca drewno sosnowe klasy C27, bądź też drewno C35. Rozpiętość powinna natomiast wynosić co najmniej dwanaście metrów.
Wiązary dachowe – jak wykonać?
Wiązary dachowe przede wszystkim są produkowane w dużych firmach, fabrykach. Są one montowane z łączonych desek z kolczastymi płytkami. Taką konstrukcję wykonuje się przede wszystkim przy pomocy specjalistycznego sprzętu, dlatego też wykonanie ich w domowym garażu może być znacznie utrudnione. Fabryki tworzą takie wiązary specjalnie pod indywidualne projekty domu, a następnie dowożą je bezpośrednio na miejsce budowy w kilkunastu albo kilkudziesięciu elementach, które następnie należy złożyć. Samo złożenie właśnie nie jest specjalnie skomplikowane, można tego dokonać w ciągu jednego dnia. W zdecydowanej ilości przypadków zakłady dołączają do wiązarów szczegółowe instrukcje oraz dokumentacje, którymi można posłużyć się podczas ich składania i samodzielnej budowy. Nie ma więc obaw co do problemów w trakcie montażu takich wiązarów.
Dlaczego warto zastosować wiązary dachowe?
Wiązary dachowe nie są obowiązkowe, ale z całą pewnością warto je zastosować. Dlaczego? Otóż, powodów jest kilka. Po pierwsze, są one tak skonstruowana, że nie przekazują zbyt dużej siły rozporowej na ściany domu. Innymi słowy – odciążają je. Po drugie, posiadają budowę, której dolna część tworzy sufit nad najwyższą kondygnacją domu. Dzięki zastosowaniu wiązarów, konstrukcja jest bardzo sztywna, a równocześnie zabezpieczona przed wszelkimi ugięciami. Jako że wiązary opierają się na łącznikach, zewnętrzne ściany budynku stają się bardziej odporne na ciężary. Najważniejsze jest jednak to, że zastosowanie wiązarów dachowych nie wymaga dodatkowego popierania dolnych ścian specjalnymi słupami ani ścianami nośnymi. Oprócz tego, istotna dla wielu osób jest cena. Wiązary dachowe są zdecydowanie tańsze w stosunku do więźb tradycyjnych. Jeszcze więcej możemy zaoszczędzić, jeśli zdecydujemy się na skonstruowanie ich na placu budowy, zamiast zlecać to fabrykom. Różnica w cenach niejednokrotnie sięga nawet pięćdziesięciu procent.