Jak ułożyć sztuczne kwiaty w doniczce?

Jak ułożyć sztuczne kwiaty w doniczce?

Kwiaty to prawdziwa dekoracja wnętrz. Coraz więcej osób decyduje się na sztuczne, które są niezwykle praktyczne i mniej czasochłonne. Jednocześnie stwarzają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Każdy, kto choć trochę lubi tworzyć z pewnością świetnie odnajdzie się w tym zajęciu. Ze sztucznych kwiatów można robić wspaniałe kompozycje, które posłużą nam przez długie lata. 

Sztuczne kwiaty jako alternatywa dla naturalnych ozdób

Kwiaty doniczkowe, które stanowią ozdobę każdego domu, wymagają sporego nakładu pracy. Wiele osób nie ma czasu na pielęgnację naturalnych kwiatów, dlatego decyduje się na ich mniej wymagające wersje (np. sukulenty) lub sztuczne kwiaty. W przeciwieństwie do ciętych lub żywych, nie trzeba martwić się o warunki ich przechowywania, pielęgnację czy porę roku. Niezależnie od wszystkich tych czynników, regularnie odświeżane, zawsze prezentują się równie pięknie. Cały wysiłek, który należy włożyć w ich wygląd, to odpowiednia kompozycja w doniczce. To jednak czysta przyjemność. Zwłaszcza później, gdy można je wykorzystać do ozdoby w dowolnym pomieszczeniu lub celu. Aby jak najdłużej zachowały swój estetyczny wygląd, należy jednak zadbać o ich wygląd. Choć nie zostaną zaatakowane przez szkodniki i nie zwiędną z braku wody, to wymagają odświeżania. Na ich powierzchni gromadzi się kurz oraz inne zanieczyszczenia. Aby je usunąć, wystarczy przetrzeć pyłki i przemyć je letnią wodą. Następnie dokładnie osuszyć. Aby dodać im blasku, warto użyć środków nabłyszczających. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty, ale równie dobrze sprawdzą się środki do czyszczenia wnętrza samochodu. Warstwę zalegającego kurzu można usunąć odkurzaczem lub miotełką.

Gdzie wykorzystać sztuczne kwiaty?

Jeszcze do niedawna wybór sztucznych kwiatów był niewielki. Ich kolorystyka i wykonanie wcale nie zachwycały. Obecnie dostępne są sztuczne kwiaty, które do złudzenia przypominają naturalne rośliny. Świetnie pasują jako dekoracja stołów, mebli, parapetów, a nawet łazienki. Zwłaszcza że są odporne na wilgoć i działanie różnych temperatur. Nie wymagają także dostępu do światła. Dzięki nim można doskonale wzbogacić dekorację każdego pomieszczenia i słuchać zachwytu gości, którzy pomylili je z kwiatami naturalnymi. Dostępne obecnie produkty prezentują się bardzo elegancko i stylowo.

Jak wykonać kompozycję ze sztucznych kwiatów?

Tworzenie kompozycji z kwiatów sztucznych ograniczone jest wyłącznie naszą wyobraźnią. Wykonanie własnego bukietu pozwoli nam się cieszyć nim przez długie lata. Aby wykonać samodzielną kompozycję, należy się odpowiednio przygotować. Po pierwsze należy zgromadzić niezbędne akcesoria, w tym: doniczkę lub inny pojemnik (np. drewniane pudełko), gąbkę florystyczną lub kawałek styropianu, nożyczki oraz sztuczne kwiaty. Następnie możemy przystąpić do działania. Zaczynamy od włożenia łodyżek w gąbkę. Należy ułożyć je gęsto, aby nie powstały prześwity. Konfiguracja jest dowolna. Można tutaj w pełni uwolnić wodze fantazji. Dużą popularnością cieszą się storczyki. Białe świetnie wkomponują się w minimalistyczny, skandynawski wystrój wnętrz. Z kolei fioletowe pasują do stylu glamour. Na koniec należy doniczkę estetycznie wykończyć. W tym celu ukrywamy gąbkę lub styropian, będący podstawą dla kwiatów. Na wierzch wysypujemy żwirek lub układamy sztuczny mech. Dzięki temu ukrywamy nieestetyczne elementy dekoracji. Dekoracją można ozdobić stół w jadali, kominek albo inne, dowolne miejsce. Sztuczne kwiaty dają niemal nieograniczone możliwości dekoratorskie, dlatego warto wykorzystać je w mieszkaniu. Świetnie pasują także do pomieszczeń biurowych.

Jakie są zalety sztucznych kwiatów?

Sztuczne kwiaty to niemal niekończąca się lista zalet. Są nie tylko piękne i bardzo estetycznie wykonane, ale przede wszystkim bardzo praktyczne. Nie trzeba martwić się o panujące w pomieszczeniu warunki. Nie przeszkadza im ani nadmiar, ani brak naturalnego oświetlenia. Bez znaczenia jest także wilgotność pomieszczenia i temperatura. Nie trzeba martwić się o ich podlewanie. Aby utrzymać ich ładny wygląd, należy tylko regularnie czyścić ich powierzchnię. W związku z tym stanowią idealną alternatywę dla osób, które nie mają ręki do kwiatów albo narzekają na chroniczny brak czasu. Są również świetne dla osób, które mają w domu koty. Jak wiadomo często podgryzają one i niszczą liście i kwiaty roślin. Z kwiatami sztucznymi nie ma takich problemów, ponieważ koty nie są nimi zainteresowane. W ten sposób nie ucierpią ani kwiaty, ani zwierzęta. Sprawdzą się także dla osób, które mają małe dzieci. Maluchy często sięgają po doniczki, co może zakończyć się bardzo groźnie. Innym razem rozgrzebują ziemię, tworząc niemały bałagan. Decydując się na sztuczny odpowiednik, nie trzeba będzie niczym się martwić. Dzieci nie mogą ich zniszczyć ani zabrudzić. Jednocześnie z nieco starszymi szkrabami można bawić się w układanie kompozycji kwiatowych. To z pewnością bardzo kreatywna zabawa, które świetnie podziała na rozwój malucha. To także wspaniały pomysł na aktywne spędzanie czasu.