Warto kupić dobrą kosiarkę ?

kosiarki

Jeśli ktoś ma ogród, czy też, chociażby większą działkę, to ważne jest, aby o nią dbać. Im lepiej będzie wyglądać, tym lepiej będziemy się czuć, przebywając na niej. Już samo koszenie trawy będzie wystarczające, żeby dobrze wyglądała. Dlatego warto zainwestować w kosiarkę i zacząć dbać o swój teren.

Czy to dobra inwestycja?

kosiarki

Kosiarka, jak na przeciętny budżet domowy polskiej rodziny, może być naprawdę sporym wydatkiem.
Dobrej jakości kosiarki, to koszt przynajmniej kilkuset złotych, dlatego trzeba się zastanowić, czy w ogóle warto się na nią decydować. Kosiarka nie przyda się komuś, kto nie lubi dbać o swój teren, kto nie zachowuje porządku i nie dba o estetykę. Natomiast jeśli ktoś naprawdę lubi, jak wokół niego jest czysto, przyjemnie i wszystko wygląda, jakby ktoś wkładał w to wiele serca, to dobrym wyborem, będzie kosiarka przystosowana do takiej wielkości terenu, jakim on dysponuje.

Dobra kosiarka jest przede wszystkim odpowiednią inwestycją, ponieważ zawsze można kupić coś taniego, lecz często może się psuć. Im lepsza będzie kosiarka i lepsze będzie mieć parametry, tym lepsze efekty koszenia. Jeśli już chcemy naprawdę wziąć się za koszenie, to nie będzie to wcale raz na miesiąc, czy nawet na dwa tygodnie, lecz trzeba obserwować i przy dobrej pogodzie kosić nawet raz w tygodniu. Jeśli naprawdę zaczynamy dbać o ogród, to róbmy to na wysokim poziomie. Im lepsza kosiarka, tym lepiej skoszona trwa. Może być tak, że kupimy kosiarkę tanią, ponieważ stwierdzimy, że nic lepszego nie jest nam potrzebne. Przede wszystkim może ona łatwo się psuć, ponieważ części nie będą najwyższej jakości, poza tym, bardzo ważne jest to, jakiej jakości są noże tnące. To tak
naprawdę od noży zależy, jaka będzie jakość koszenia i jaki będzie potem trawnik. Zdarza się, że noże dość szybko się tępią. Jeśli nie będzie to sprawdzane, to bardzo szybko można doprowadzić do żółknięcia trawy, a więc cała trawa zwiędnie i ogród będzie wyglądać bardzo źle.

Zrób to dla siebie

Jeśli dbamy o ogród i trawnik, czyli regularnie go kosimy, wyrywamy chwasty, a także ozdabiamy go kwiatami i różnymi innymi roślinami, to wszystko robimy dla siebie. Dzięki temu mamy swoje miejsce, swoją małą oazę, w której możemy odpoczywać, która samym wyglądem może już sprawić, że będziemy czuć się lepiej. Według niektórych praca w ogrodzie uspokaja, obniża ciśnienie, no i jest to szansa na to, aby po przebywać na dworze. Dlatego warto co nieco zrobić.
To wcale nie musi zajmować wiele czasu. Wystarczy raz w tygodniu poświęcić trawie i roślinom kilka godzin i to tylko w ciepłych miesiącach. Używanie dobrej kosiarki znacznie przyspieszy sprawę, a poza tym, jeśli w planach naprawdę mamy stworzenie idealnego trawnika, to możemy kupić kosiarkę, która właśnie pozwala na idealne cięcie i dokładne, to znaczy cały trawnik na tym samym poziomie.
Dlatego warto wybierać kosiarki, które mają regulowaną wysokość koszenia. Najczęściej są to kosiarki bębnowe, czyli takie, w które noże do koszenia posiadają w specjalnym bębnie. Regulacja wysokości trawy pozwala zazwyczaj na skoszenie jej na wysokości od 2,5 cm do 3,5 cm.
Jeśli chcemy mieć ładnie wyglądający trawnik, to bardzo ważne jest to, aby przygotować go na sezon zimowy. Po ostatnim koszeniu należy zebrać dokładnie całą trawę, a także spadające liście. Jeśli liście i skoszona trawa ukryją się pod śniegiem, to może rozpocząć się proces ich gnicia, a to tylko pogorszy stan trawy, która na wiosnę może już ni wyglądać tak ładnie i wszystko będzie trzeba zaczynać od początku.

Jaką kosiarkę wybrać?

Wybór idealnej kosiarki zależy od wielu czynników. Przede wszystkim musimy pomyśleć o tym, jak często będziemy kosić trawę, jaka wysoka ona ma być, jak szybko rośnie, czy mamy duży trawnik, jakie są źródła zasilania i czy powierzchnia, na której zamierzamy kosić, jest równa.

Do wyboru mamy naprawdę różne kosiarki, spośród których można wyróżnić na przykład takie, ze względu na sposób zasilania, to znaczy będą to kosiarki elektryczne, spalinowe, a także ręczne, czyli takie, które napędzane są siłą mięśni. Do tego można zdecydować się na kosiarki bębnowe i rotacyjne, z dodatkowym efektem mulczowania i tak dalej. Jeśli wyjątkowo zależy nam na trawniku, to zawsze przy zakupie warto się zorientować, jakie dodatkowe opcje posiada kosiarka.
Niektórzy mają problem z zapalaniem kosiarek. Chyba każdy kojarzy, jak zapala się kosiarkę i zapewne dla większości jest to obraz sznurka, który trzeba mocno pociągnąć, żeby odpalić kosiarkę i jest to dość męczące. Dlatego osoby, którą niezbyt dobrze szło takie zapalanie i nie chcą się męczyć, mogą zdecydować się na przykład na kosiarkę, która jest zapalana guzikiem. Jest to łatwe i szybkie, a przy tym nie trzeba się męczyć i prosić kogoś o pomoc.