Dlaczego warto budować domy z drewna?

Dlaczego warto budować domy z drewna?

Dlaczego warto budować domy z drewna? Dla wielu osób własny dom to marzenie, na pierwszym miejscu do spełnienia. Niewiele mniej osób marzy o klimatycznym domu z drewna, który przywodzi na myśl sielankowy wiejski klimat górski. Zaletą domów z drewna jest wykorzystanie naturalnych materiałów w trakcie budowy, dzięki czemu cały proces jest niezwykle ekologiczny. Ludzka ingerencja w środowisko naturalne otaczające budynek jest znikoma, a mikroklimat w takim domu także jest niepowtarzalny. Dodatkowo domy z drewna wyglądają niezwykle efektownie i elegancko oraz wspomagają regenerację sił w zaciszu domowym.

Zalety domów z drewna

Pierwsza i najbardziej korzystna zaleta jest to, że budowa domu z drewna trwa niezwykle krótko. Konstrukcja taka bowiem jest bardzo lekka i łatwa i montażu, przez co w krótkim okresie czasu można stać się posiadaczem domu na własność. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które chcą się szybko wprowadzić do wymarzonego własnego domu. Kolejna zaletą są doskonale właściwości cieplne konstrukcji drewnianych. Poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji w domach z drewna można uzyskać oszczędności na ogrzewaniu, przy zachowaniu takiego samego metrażu jak przy budynkach tradycyjnych. Dodatkowo drewno w naturalny sposób wentyluje powietrze, dzięki czemu domy tego typu w lecie są chłodnym schronieniem, natomiast zima izolują od mrozów. Stolarka drzwiowa i okienna wykonana z drewna doskonale zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczeń. Kolejna zaleta to możliwość szybkiej i dowolnej przebudowy bryły budynku przy niewielkich nakładach finansowych. Większość domów z drewna jest skonstruowana w taki sposób, aby móc swobodnie dokonywać wszelkich zmian związanych z lokalizacja ścianek działowych czy adaptacji kondygnacji poddasza. Dodatkowo drewno jest bardzo łatwym w obróbce surowcem, pozwala oszczędzić czas potrzebny na związanie się betonowych elementów konstrukcyjnych w tradycyjnych budynkach murowanych oraz jest surowcem ogólnodostępnym i biodegradowalnym w pełni, a także zapewnia niezwykłe efekty wizualne, zwłaszcza w otoczeniu zieleni. Domy z drewna można ponadto budować o każdej porze roku, bez względu na pogodę.

Jak są wykonywane domy z drewna?

Dlaczego warto budować domy z drewna?
Dlaczego warto budować domy z drewna?

Najważniejszym aspektem przy budowie tego typu domów jest drewno. Powinno być ono odpowiednio wilgotne, niezbyt mokre i niezbyt suche. Dobrej jakości, ponieważ stanowi ono podstawowy budulec budynku. Najlepsze jest to, które leżakuje przez okres od 2 do 4 miesięcy, a następnie jest dodatkowo osuszane mechanicznie. Dzięki czemu nie wygina się, nie kurczy oraz nie wypaczać i jest odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne i chorobotwórcze. Poszczególne elementy są wykonywane z zachowaniem najwyższych standardów. Najczęściej parteru domów drewnianych są wykonywane z belek, które są na siebie nakładane jedna na druga. Poddasza są wykonywane z belek konstrukcyjnych wypełnionych pomiędzy różnymi materiałami izolacyjnymi. Między innymi wełna mineralna oraz folią izolacyjną. Całość jest łączona za pomocą gwoździ, wkrętów, kotew lub metalowych elementów, które wkomponowują się w całość wystroju budynku.

Wady domów drewnianych

Oprócz wielu zalet domy drewniane posiadają także wady. Podstawową wada jest to, ze nie należy oszczędzać na firmę, która ma taki dom dla nas wykonać, ponieważ tylko profesjonalista, będzie w stanie wykonać wszelkie prace tak, aby budynek służył jego mieszkańcom bez problemów na długie lata. Dodatkowy aspekt to poszukiwanie odpowiedniego drewna, które powinno spełniać określone parametry. Na szczęście większość profesjonalnych firm, to zadanie bierze na swoje barki i zajmuje się wszystkim kompleksowo od A do Z. Wiele osób spodziewało się w tym akapicie łatwopalności. Jednak ta obiegowa opinia to mit. Wbrew wszystkim, którzy myślą, że domy drewniane są bardzo łatwopalne, przez co niebezpieczne, nie palą się one wcale szybciej niż domy murowane. Co więcej, czasem ulegają zniszczeniu przez ogień o wiele później, ponieważ najczęściej drewno wykorzystywane do budowy domów z drewna jest zabezpieczane substancjami odpornymi na płomienie oraz zaprószenia ognia. Przez co trudniej poddają się one trawiącym pożarowi.

Sprawdź koniecznie:

Dlaczego domy z drewna?

Drewno naturalny surowiec, który od zawsze pełni ważna role w życiu ludzi. Mieszkanie w domu wykonanym z naturalnych materiałów ma pozytywny wpływ na zdrowie jego mieszkańców, oraz długość ich życia. Domy z drewna pozwalają ich mieszkańcom na codzienne obcowanie bz natura bez wychodzenia z własnych czterech ścian. Dodatkowo drewno dostosowuje się do warunków, samodzielnie potrafi regulować wilgotność. Przez co mieszkańcy takich domów mogą oddychać wewnątrz budynku czystym nieskażonym wilgotnością powietrzem.  Cechuje je także duża wytrzymałość, odpowiednio postawione domy z drewna, potrafią przetrwać nawet sto lat bez konieczności napraw i poprawek w konstrukcji. Jest to rozwiązanie doskonałe dla wszystkich tych, którzy cenią sobie kontakt z natura i chcą posiadać własny dom dopasowany do krajobrazu zwłaszcza w wiejskim klimacie lub na peryferiach miast.