Zasady bezpieczeństwa w studiach tatuażu – liczba osób zainteresowanych ubarwieniem swojego ciała, każdego roku gwałtownie wzrasta. Wszystko przez fakt, że tatuaże spotykają się z coraz większą aprobatą społeczeństwa. Trend jest powszechnie akceptowany, co przekłada się na jego popularność. Niejedno studio tatuażu ma zarezerwowane terminy na kilka lat w przód. To właśnie w takich miejscach powstają największe dzieła sztuki. Istnieje kilka zasad, które powinny być znane profesjonalistom.
Tatuator musi wiedzieć, w jaki sposób zapewnić poczucie bezpieczeństwa i komfortu swoim klientom. Pamiętajmy, że tatuaż z założenia ma zdobić naszą skórę przez całe życie. Oznacza to, że musi on zostać wykonany dobrze, a efekt ma być w pełni satysfakcjonujący. Nie ma tutaj miejsca na błędy i kompromisy. Odróżnienie doświadczonego artysty od domorosłego tatuatora jest na szczęście dość proste. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.
Studio tatuażu: igły i rękawiczki
Sterylność i odpowiednia dezynfekcja sprzętów używanych przez pracowników studia tatuażu to absolutna podstawa. Zbagatelizowanie tematu czystości może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Obowiązkiem tatuażysty jest wysterylizowanie używanych przez siebie narzędzi oraz miejsca pracy za każdym razem, gdy ma przyjąć kolejnego klienta. Igły używane w studiach są jednorazowe i muszą zostać otwarte przy osobie, na której skórze będzie wykonywany tatuaż.
Jeśli tatuator przystąpi do pracy bez wykonania tego kroku i posłuży się igłami niewidomego pochodzenia, najlepiej jest natychmiast wyjść w takiego salonu. Podobnie należy postąpić, jeśli nie założy on przy nas rękawiczek, lub rozpocznie działania zupełnie bez nich. Takie zachowanie świadczy o kompletnym braku profesjonalizmu i naraża klientów na ogromne niebezpieczeństwo. Kilkukrotne używanie igieł stanowi realne zagrożenie zarażenia się np. wirusem HIV. Warto także zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas studio tatuażu Lucky Seven dysponuje autoklawem. Jest to bardzo proste urządzenie, które służy do sterylizowania narzędzi. Taki przyrząd powinien znajdować w każdym salonie kosmetycznym oraz miejscu, gdzie wykonuje się tatuaże. Niestety, wciąż wiele punktów bagatelizuje kwestie związane z bezpieczeństwem i zdrowiem klientów.
Konieczność wykonania podstawowych badań
Warto mieć świadomość, że wyjście ze studia tatuażu nie jest równoznaczne, z tym że tatuaż jest już gotowy. Pamiętajmy, że taki zabieg to dość spora ingerencja w ludzkie ciało, który powoduje powstanie rany. Dopiero gdy się ona zagoi, możemy mówić o tym, że cały proces dobiegł końca. Jednak, aby mogło do tego dojść bez większych komplikacji, konieczne jest bycie zupełnie zdrowym. Wtedy organizm ma więcej sił na to, aby przezwyciężyć obciążenia związane z istniejącym podrażnieniem skóry właściwej.
Wielu profesjonalistów zaleca, aby ich klienci wykonali kilka podstawowych badań, zanim zjawią się w ich studiu tatuażu. Dzięki wdrożeniu w życie takich działań można uniknąć wielu przykrych sytuacji, w tym przede wszystkim problemów z gojeniem się rany. Warto także wiedzieć, że osoby będące honorowymi dawcami krwi, muszą odczekać z wykonaniem zabiegu co najmniej sześć miesięcy od ostatniego razu, aby móc wykonać tatuaż. Jest tak ze względu na to, że mniej więcej tyle czasu jest potrzebne, by wypełnić okienko serologiczne.
Zaufanie do tatuażysty
Tatuażyści to osoby, których trzeba obdarzyć zaufaniem. Oczywiście są oni zobowiązani do spełnienia szeregu wymagań oraz posiadania stosownych certyfikatów potwierdzających ich kompetencje. Warto jednak pamiętać, że gdy już siedzimy w fotelu w studiu tatuażu, musimy się odrobinę zdać na doświadczenie artysty. Nieustanne strofowanie go, pouczanie i baczne przyglądanie się każdemu wykonanemu przez niego ruchowi może przynieść efekt zupełnie przeciwny od tego, jaki chcielibyśmy uzyskać.
Stres i presja nie są dobrymi przyjaciółmi rysowników, a już na pewno nie tych, którzy wykorzystują ludzką skórę jako płótno. Umawiając termin wykonania tatuażu, warto przyjrzeć się temu, ile sesji w ciągu dnia wykonuje tam jeden artysta. Im jest ich mniej, tym lepiej. W końcu praca tego typu wymaga maksymalnego skupienia, a nie rysowanie na akord. Najlepszych efektów można spodziewać się zatem po pracownikach tych salonów, gdzie jest się najtrudniej dostać, a gdy już się dostaniemy, to zostanie nam poświęcone tyle czasu, ile potrzebujemy. Studio tatuażu powinno być czystym pomieszczeniem, gdzie panuje przyjemna atmosfera.
Klienci mają tam czuć się najlepiej jak to możliwe. Wielu z nich ma tam spędzić nawet kilkanaście godzin, a więc ich samopoczucie jest niezwykle istotne. Decydując się na wykonanie tatuażu, nie warto umawiać się do przypadkowego artysty. Najlepiej jest przeanalizować kilka propozycji i wybierać spośród tych uznanych przez siebie za najlepsze. Czasami warto nawet umówić się do potencjalnego wykonawcy na konsultację. Taka praktyka często okazuje się bardzo pomocna, szczególnie dla osób wykonujących swój pierwszy tatuaż.