Skąd bierze się alkoholizm? Alkoholizm to choroba, która dotyka ludzi w każdym wieku, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niestety leczenie alkoholizmu jest czasochłonne i nie ma 100% gwarancji, że pacjent już nigdy nie będzie pił. Skąd bierze się alkoholizm? Dlaczego coraz częściej w nią wpadamy?
Problemy w domu, rodzinie, pracy
Nie jest tajemnicą, że alkoholizm ma wiele korzeni. Wpływają na nas w domu, w pracy lub w rodzinie. W większości przypadków powodem, dla którego sięgamy po alkohol, jest relaks. Nadmierny stres lub nerwowość to często początek problemów z alkoholem. Zwykle zaczyna się dość niewinnie – od jednego lub dwóch drinków dziennie. Alkoholik niekoniecznie musi pić mocne alkohole. Czasami wystarczy wypicie zbyt dużej ilości wina lub piwa. Oczywiście, picie większej ilości alkoholu w jednym czasie nie oznacza problemu. Ważne jest to, po co pijemy. Często u alkoholików jest to chęć zredukowania stresu i pozbycia się negatywnych emocji. Alkoholizm to stan, który trochę odcina cię od rzeczywistości. Dzięki temu możemy je na chwilę odłożyć na bok i zapomnieć o nich.
Jednak eksperci od leczenia uzależnień od alkoholu twierdzą, że zachowanie to bardziej przypomina problem utonięcia, który ostatecznie się pojawi. Alkoholik wkrótce zauważy, że alkohol, który pije, przynosi mu ukojenie. Jest to więc ucieczka, bo zamiast stawić czoła problemom, uciekamy od nich. Emocjonalne uzależnienie od alkoholu sprawia, że pacjenci coraz częściej narażeni są na kontakt z alkoholem. Niestety jest to błędne koło, które prowadzi do uzależnienia. Zaczęło się niewinnie, ale skończyło tragicznie. Terapia alkoholizmu sprawdza się nawet u osób, które nie są pijane „z umowy”, a jedynie starają się zagłuszyć negatywne emocje kieliszkiem wina lub wódki. Od tego zwykle się zaczyna. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wielu jest wśród nas alkoholików. Nie zawsze są to ci, którzy piją prawie tak często. Często alkoholicy mają pracę, domy i rodziny. Czasami są nawet zatrudniani na bardzo ważnych stanowiskach.
Problemy alkoholowe nastolatków
Coraz większą liczbę pacjentów ośrodków leczenia uzależnień od alkoholu stanowią osoby poniżej 18 roku życia lub dopiero osiągające pełnoletność. I tu pojawia się pytanie, skąd bierze się takie młodzieńcze uzależnienie? Przyczyną jest zwykle niestabilna sytuacja życiowa, którą często nastolatkowi zapewniają rodzice. W ich przypadku alkohol jest także ucieczką, ale rzadko ucieczką od problemów w szkole czy pracy. Najczęściej przyczyną uzależnienia jest sytuacja rodzinna. Czemu? Otóż rodzice często zakładają, że młodzi ludzie doskonale radzą sobie w życiu. W końcu są nastolatkami i chcą być traktowani jak dorośli, więc pozwól im wziąć odpowiedzialność i żyć własnym życiem.
Dzisiejszy świat nie jest dla nich łatwy. Leczenie alkoholizmu i narkomanii jest dostępne nawet dla piętnastolatków, którzy popadają w nałóg poprzez dołączenie do tzw. złego towarzystwa. Paradoksalnie dzieci z dobrych rodzin, którym nie brakuje pieniędzy i luksusów, często wpadają w pułapkę narkomanii. Brakuje jednak rozmowy, wspólnego czasu i miłości. Nastolatek poszukujący akceptacji szuka jej w alkoholu. Co gorsza, większość imprez dla nastolatków cuchnie alkoholem. Częściej po niego sięgać będą nastolatki, które dzięki alkoholowi mogą się go pozbyć.
Przyczyny i leczenie alkoholizmu
Ośrodki leczenia alkoholizmu przyjmują wszystkich pacjentów bez względu na przyczynę nałogu. Skuteczna terapia alkoholowa leczy jednak przyczynę, a nie skutek. Dlatego jego rodzaj i częstotliwość często zależą od tego, dlaczego dana osoba zaczęła pić. Obowiązkowe leczenie alkoholowe stosuje się tylko wtedy, gdy alkoholik stanowi zagrożenie dla siebie lub innych. Jednak przez większość czasu będziesz musiał sam się leczyć. Psychoterapia alkoholowa polega przede wszystkim na znalezieniu źródła problemu. Najczęściej rezultatem są problemy rodzinne lub zawodowe.
Czasami jednak, zwykle w przypadku nastolatków, możemy też mieć do czynienia z chęcią zaimponowania rówieśnikom. Sami alkoholicy często są w pełni świadomi przyczyny problemu. Niestety alkoholicy często muszą chodzić na odwyk prywatnie. Powodem jest to, że niemal natychmiast zwiększa wydajność i użyteczność. Czasami alkoholicy są nawet zmuszani do zmiany miejsca zamieszkania lub pracy w ramach leczenia. Przebywanie w środowisku, w którym pojawił się problem, nie jest sprzymierzeńcem w leczeniu.
Na jakie szczegóły powinniśmy zwrócić uwagę, gdy ktoś z naszego otoczenia zaczyna pić? Najpierw dowiedzmy się, co jest tego przyczyną i zaoferujmy realną pomoc. Konieczne jest również leczenie, jednak alkoholicy często nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z nałogiem bez pomocy życzliwych osób.