Jakie są fazy uzależnienia? Uzależnienia to bardzo powszechny problem, z którym boryka się mnóstwo osób w różnym wieku. Uzależnić mogą się zarówno osoby młode, jak i starsze. Nie ma znaczenia status społeczny czy rodzaj wykonywanej pracy. Oczywiście istnieją pewne czynniki predysponujące do uzależnienia. Tak naprawdę jednak największy wpływ na rozwój uzależnienia mają czynniki środowiskowe. Warto mieć świadomość na temat tego, czym charakteryzuje się uzależnienie. Dobrze jest także poznać poszczególne fazy uzależnienia. Jak się bowiem okazuje, jest ich aż cztery.
Faza wstępna i faza ostrzegawcza
Fazy uzależnienia są różne. Pierwsza z nich nosi miano wstępnej, a druga ostrzegawczej. Rozpoczęcie leczenia uzależnienia w trakcie trwania tych faz ma szansę być najbardziej owocne. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób uzależnienie się rozwija. Jeżeli chodzi o fazę wstępną, może ona trwać nawet kilka lat. Bardzo często picie w tej fazie określane jest mianem picia towarzyskiego. Czym objawia się uzależnienie w tej fazie? Otóż chory najczęściej nie zdaje sobie jeszcze sprawy z istnienia problemu. Poszukuje jednak okazji do tego, aby sięgnąć po wysokoprocentowy trunek. Znamienne jest także sięganie po alkohol bez okazji. Kolejna z faz to faza ostrzegawcza. Znamienne dla tej fazy jest to, że chory już nawet nie kryje się z tym, że lubi pić. Nadal jednak twierdzi, że nie ma problemu. Warto zaznaczyć, że alkohol to jedynie przykład. Uzależnić można się bowiem także od marihuany, heroiny czy kokainy. Bardzo powszechne ostatnimi czasy są także uzależnienia od internetu czy od gier. Wiele osób uzależnionych jest także od hazardu. Faza ostrzegawcza jest bardzo często widoczna dla otoczenia. Otoczenie może więc próbować podjąć próby rozmowy z osobą uzależnioną. Niestety, ta najczęściej nie chce rozmawiać. Jeżeli chodzi o alkoholizm w tej fazie, bardzo znamienne jest sięganie po trunki nawet w samotności.
Faza krytyczna
Następnie przychodzi czas na tak zwaną fazę krytyczną. Jeżeli chodzi o alkoholizm, następuje tutaj całkowita utrata kontroli nad jego spożywanie. To samo tyczyć się może narkotyków. Nie sposób nie zauważyć, że w podobny sposób może objawiać się uzależnienie od internetu czy hazardu. W fazie krytycznej osoba uzależniona często traci zainteresowanie wszystkim innym. Może nie chcieć poświęcać czasu na swoje hobby. Uzależnienie wywiera także potężny wpływ na jej kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Nie sposób nie zauważyć, że w fazie krytycznej może pojawić się również problem z agresją. Agresja może zaś doprowadzić do przerwania związku, a nawet do utraty pracy. Niekiedy pojawiają się również konflikty z prawem. Osoba uzależniona może przecież posunąć się do kradzieży, a nawet do jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Niestety, są to działania, które mogą doprowadzić nawet do tragedii. Na tym etapie, uzależnienie jest zazwyczaj widoczne dla alkoholika czy narkomana. Otoczenie sugeruje mu problem dość mocno. Mimo to, osoba uzależniona może zaprzeczać swojemu uzależnieniu. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż nie chce ona podjąć leczenia. Brak chęci podjęcia leczenia może wynikać z obawy przed tym, że osoba nie poradzi sobie bez substancji, od której jest uzależniona.
Zobacz zamknięty ośrodek leczenia uzależnień https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/
Faza chroniczna
Omawiając fazy uzależnienia, nie sposób nie wspomnieć o fazie chronicznej. Nie należy zapominać o tym, że wyjście z uzależnienia w tej fazie jest najcięższe. Na tym etapie osoba uzależniona sięga po alkohol lub narkotyki bez żadnych zahamować. Zrobi ona dosłownie wszystko, aby móc otrzymać alkohol lub narkotyki. Niestety, uzależnienie w tej fazie bardzo mocno może wpłynąć na organizm chorego. Dotyczy to zwłaszcza uzależnienia od alkoholu oraz narkotyków. Tego typu substancje mają ogromnie negatywne działanie na organy wewnętrzne. Mowa tu przede wszystkim o wątrobie, a także o żołądku czy trzustce. Nie należy zapominać także o tym, że alkohol bardzo negatywnie wpływa na psychikę osoby uzależnionej. Większość substancji uzależnia bowiem nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Nie należy zapominać także o tym, że uzależnienie w tej fazie wyleczyć najtrudniej. Na szczęście, nadal jest to możliwe. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia motywacja i zaangażowanie osoby uzależnionej. Bez tego niestety niemożliwe będzie zdrowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Każda osoba uzależniona powinna udać się do ośrodka leczenia uzależnień. Można oczywiście udać się po pomoc do ośrodka zamkniętego, jak i do ośrodka ambulatoryjnego. Podczas leczenia w ośrodku zamkniętym, konieczny będzie najprawdopodobniej detoks. Warunkiem leczenia jest bowiem powstrzymywanie się od spożycia substancji, od której jest się uzależnionym. Bez względu na to czy jest to alkohol czy też wyniszczająca organizm heroina, czas detoksu może być dla chorego wyjątkowo trudny. Dlatego też tak ważne jest wsparcie personelu medycznego oraz rzecz jasna bliskich chorego. Bardzo wskazana jest także psychoterapia oraz psychoedukacja. Dzięki temu istnieją spore szanse na pokonanie uzależnienia.