Rodzaje tapet ściennych

Po kilku latach niebytu tapety ścienne powróciły do łask. Coraz częściej w swoich aranżacjach wykorzystują je projektanci wnętrz i pokazują, jak wykorzystać tapety ścienne w aranżacji pomieszczeń. Tapety pozwalają odmienić wnętrze bez wielkich kosztów – są znacznie tańsze, iż wszelakie rodzaje płytek ściennych. Tapetę można w każdej chwili zmienić bez skuwania ściany, hałasu i tony kurzu. Tapety wróciły w odświeżonej odsłonie, pojawiły się nowe rodzaje tej pięknej dekoracji. 

Dobór tapet

Położenie tapety na ścianie jest jedną z najszybszych metod dekoracji. Można wykleić tapetę na wszystkich ścianach albo tylko na jednej. Tapety możemy położyć w każdym pomieszczeniu – produkowane są tapety idealne do pomieszczeń wilgotnych i narażonych na większe zabrudzenia. Obecnie tapety ścienne stosowane są inaczej niż przed laty. Ze względu na piękne wzory nie raz traktujemy ją obraz i zamykamy listwami sztukateryjnymi.   Tradycyjne tapety papierowe zostały zastąpione przez winylowe i fizelinowe, które są trwałe i odporne na wodę. Znajdują zastosowanie w takich pomieszczeniach jak: łazienka, kuchnia  i przedpokój, w których nie sprawdzają się tapety ścienne papierowe.  Są one pokryte folią PCV, stąd ich wysoka odporność na wilgoć i ścieranie. Do najpopularniejszych rodzajów tapet należą: papierowe, winylowe, flizelinowe, z włókna szklanego, tekstylne, raufazy.

Tanie tapety papierowe

Najtańsze, ale też najmniej trwałe są tapety papierowe. Można je wykleić w pomieszczeniach mniej narażonych na zabrudzenia i zniszczenia np.: w sypialni. Ich wadą jest nietrwałość, brak możliwości czyszczenia wilgotną szmatką, trudności z usuwaniem. Nie należy ich naklejać w kuchni, przedpokoju, łazience, czy w pokojach na poddaszu. Dostępne są także we wzorach dziecięcych. Wklejając tapetę ścienną papierową w pokoju dziecka, trzeba się liczyć z możliwością szybszej wymiany tapety. Dzieci lubią eksperymentować plastycznie i zdarza się, że „swoimi dziełami dekorują ściany”, w tym tapetę. Zabrudzeń z tapety papierowej nie można usunąć wilgotną szmatką, więc tapeta papierowa jest do wymiany. Są polecane dla alergików.

Nowoczesne tapety winylowe

Rodzaje tapet ściennych
Rodzaje tapet ściennych

Tapety ścienne winylowe są znakomite do wszystkich pomieszczeń – świetnie sprawdzą się w salonie oraz kuchni, łazience, czy pomieszczeniach gospodarczych. Tapeta winylowa pokryta jest tworzywem PVC, czyli winylem, co zwiększa ich trwałość. Są łatwe w utrzymaniu czystości. Odmianą tapet winylowych są tapety z grubszego, spienionego  winylu mające gąbczastą strukturę, które pokrywają niewielkie ubytki w ścianie. Pozwalają ścianom „oddychać”, co oznacza, że nie gromadzi się pod nimi wilgoć. Jedyną wadą tapet winylowych jest to, że większość z nich nie przepuszcza powietrza. Do pokoju dziecka niezbyt dobrym pomysłem są tapety ze spienionego winylu, ponieważ w ich zakamarkach gromadzi się kurz. Lepsze tapety winylowe  gładkie, które pokrywa cienka warstwa folii PCV, ponieważ są one bakteriostatyczne -hamują rozwój i rozmnażanie się bakterii. Tapety ścienne winylowe to doskonały pomysł na aranżację ściany w kuchni. Są tańsze od płytek ceramicznych, niepalne i łatwo usunąć z nich brud.

Łatwe tapetowanie

Osobom, którym tapetowanie kojarzy się z tonami kurzu i bałaganem, producenci polecają tapety ścienne fizelinowe, w których jako podkład zastosowano fizelinę, to znaczy rodzaj sztywnej włókniny z tworzyw syntetycznych, który zapobiega kurczeniu się tapety. Dzięki temu nakładanie tapety flizelinowej jest banalnie proste – wystarczy posmarować ścianę klejem i przykleić tapetę. Tapety ścienne fizelinowe pokrywają mniejsze pęknięcia i nierówności ścian i można je oderwać na sucho. 

Najdroższe rodzaje tapet

Oferta tapet ściennych jest różnorodna i dopasowana do potrzeb użytkowników. Osobom, które chcą mieć większy wpływ na wygląd tapety i zmieniać go w zależności od potrzeb, polecane są raufazy, czyli tapety przeznaczone do malowania farbami akrylowymi, które można wielokrotnie przemalowywać. Charakteryzują się ciekawą fakturą i tworzą na ścianie ciekawy i oryginalny wzór. Ponadto jej dodatkową zaletą jest wyrównywanie nierówności ścian. Raufaza to biała tapeta składająca się z dwóch warstw papieru, pomiędzy którymi znajdują się wiórki drewna. Jest otrzymywana naturalnych materiałów, co sprawia, że tapetowana ściana oddycha, zachowując właściwy poziom wilgotności i ciepła. Odrobinę luksusu zapewnią tapety ścienne tekstylne. Są bardzo drogie, kosztują nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy. Ich zewnętrzną warstwą jest włókno naturalne – najczęściej len, jedwab, bawełna lub sztuczne – wiskozowe i polipropylenowe. Podkładem jest  flizelina, rzadziej papier. Są chętnie wykorzystywane w hotelach, kancelariach prawniczych i muzeach. Niektóre modele są zabezpieczone warstwą teflonu.

Świat tapet jest różnorodny i zachwycający. Do każdego stylu aranżacji wnętrz można dobrać tapetę. Nowoczesne tapety są trwałe. Większość rodzajów tapet jest łatwa do utrzymania w czystości, co ma duży wpływ na estetykę wnętrza i częstotliwość wymiany tapety ściennej w pokojach.