Brama garażowa – najpopularniejsze rodzaje

Garaż w domu wolnostojącym to dziś absolutny standard. Nie wyobrażamy sobie swojego własnego domu bez posiadania garażu. Posiadanie bezpiecznego miejsca na parkowanie samochodu jest niezwykle istotne. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, czym należy kierować się przy zamawianiu bramy garażowej oraz pokrótce opisujemy najpopularniejsze rodzaje tego typu bram. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto w najbliższym czasie chciałby postawić garaż. 

Brama garażowa – czym należy się kierować przy jej kupnie?

 W chwili obecnej na rynku jest tak duża ilość bram garażowych, że każdy z pewnością znajdzie taką, która wpisze się w jego potrzeby i oczekiwania. Coraz więcej ludzi decyduje się również na wygodne bramy garażowe segmentowe. Bez względu na to, na jaki rodzaj bramy ostatecznie się zdecydujemy, każdorazowo musimy mieć na uwadze kilka bardzo ważnych kwestii. Dzięki temu unikniemy dodatkowych, niepotrzebnych kosztów oraz trudności podczas procesu montażu. 

Jedną z najważniejszych kwestii, na którą bez wątpienia trzeba zwrócić uwagę, jest wysokość nadproża. Nadproże to miejsca od końca górnego otworu wjazdowego do sufitu garażowego. Musi ona mieć minimum 210 milimetrów. Jest to konieczne, aby możliwe było w pełni swobodne użytkowanie naszej bramy. Chodzi tu oczywiście nie tylko o bramy ręczne, ale także te wyposażone w napęd. 

Bardzo ważna jest też szerokość węgarek. Węgarki to wewnętrzne boczne przestrzeni od krawędzi otworu wjazdowego do ścian garaży. Musi ona wynosić minimum 100 milimetrów. Dzięki temu możliwe będzie zastosowanie dowolnie wybranego przez nas napędu, w tym także takiego ze sprężynami skrętnymi. Kolejny czynnik to długość garażu. Ma on ogromne znaczenie przy automatycznych bramach garażowych. W takich okolicznościach nie można ona być mniejsza niż wartość 3,3 metra. Podczas stawia bramy garażowej należy również mieć na uwadze, aby na wysokości prowadnic nie było jakichkolwiek elementów, które uniemożliwiałyby instalację prowadzenia bramy. 

Każda brama garażowa musi oczywiście charakteryzować się wygodą użytkowania. Nie byłoby to możliwe do zrealizowania, jeśli szerokość bramy byłaby zbyt mała. Minimalna szerokość bramy garażu powinna wynosić od 2,4 do 2,5 metra. Jednak jeśli posiadamy samochód rodzinny bądź terenowy, to taka szerokość może okazać się niewystarczająca. Przy określaniu poszczególnych parametrów bramy garażowej trzeba oczywiście uwzględnić przede wszystkim wygląd pojazdu i jeśli wjazd do niego będzie wymagał manewrowania, to dla naszego własnego bezpieczeństwa oraz komfortu znacznie lepsza okaże się szersza brama garażowa. 

Oprócz szerokości, niezwykle istotna jest także wysokość garażu. Standardowa wartość 2 metrów może okazać się zbyt mała, jeśli posiadamy duży samochód z bagażnikiem na dachu,. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie brama posiadają wysokość minimum 2,4 metra. Trzeba również pamiętać o tym, że walory użytkowe nie są jedyne, jakie należy brać pod uwagę. Trzeba mieć również na względzie kwestie estetyczne. Dobre bramy garażowe muszą w idealny sposób komponować się ze stylem architektonicznym domu oraz kolorystyką dachówek i elewacji. Do rozpatrzenia jest także kwestia ceny, jednak nie może to być jedyny czynnik wpływający na podjęcie przez nas decyzji o zakupie.Od ceny bramy dużo ważniejsze są elementy takie jak funkcjonalność, komfort eksploatacji, bezpieczeństwo, kwestie estetyczne oraz energooszczędność. Jeśli wybierzemy bramę ocieploną, to oczywiście będzie się to wiązało z koniecznością poniesienia większego wydatku, jednak zaoszczędzimy sporo na kosztach energii.

Najpopularniejsze rodzaje bram garażowych 

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe zalicza się do grona najpopularniejszych obecnie bram garażowych. Składają się one z paneli, które zostały połączone zawiasami. Ich grubość minimalna wynosi 40 milimetrów. Są one szczelnie wypełnione pianką, która ma za zadanie chronić je przed zimnem i hałasem. Od kilku lat mają one ogromne powodzenie wśród klientów. Uwarunkowane jest to tym, iż możemy wybierać tego typu bramy w rozmaitych wersjach wzorniczych i kolorystycznych. Bramy garażowe segmentowe zapewniają również pełen komfort obsługi. 

Bramy uchylne – płytowe

 Bramy uchylne, czyli płytowe, również cieszą się dość dużą popularnością. W szczególności dla tych osób, które cenią sobie oszczędność. Takie bramy kosztują od 800 do 1500 złotych. Na rynku dostępne są wersje ocieplane takich bram, jednak ich walory izolacyjne nie są zbyt duże. Nie będą zatem dobrym wyborem, jeśli chcemy stworzyć garaż ogrzewany. Konstrukcja bramy uchylnej może być płytowa. Wiele bram uchylnych wyróżnia się bardzo interesującym wzornictwem. 

Bramy rozwierne – skrzydłowe

Kolejny typ bram cieszący się niesamowicie dużą popularnością to rozwiązanie najstarsze, a jednocześnie najtańsze i najprostsze. W chwili obecnej kupuje się je coraz rzadziej. Ich najważniejszą zaletą (poza ceną wynoszącą od 600 do 1000 złotych) jest prosta konstrukcja oraz jednoczesna łatwość montażu. Taki rodzaj bram wyróżnia też mało skomplikowana konserwacja.