Rolety okienne – jak je dobrać do każdego z pomieszczeń?

O wyglądzie mieszkania decydują nie tylko meble i dekoracje, ale również okna. Dobrze urządzone wnętrze zapewni komfort i wygodę domownikom, a przebywanie w nim będzie sprawiać przyjemność. Ochrona okien to ważny element wystroju, wpływający także na samopoczucie, gdyż zapewnia właściwe oświetlenie. Na rynku jest dostępnych wiele rolet, wykonanych z najróżniejszych materiałów, o ciekawych teksturach, wzorach i kolorach. Dobór odpowiednich rolet okiennych stanowi z tego powodu spory problem. Jak zatem wybrać najlepiej? 

Funkcje pomieszczenia mają znaczenie

Dobierając rolety, na początku dobrze jest zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane. Rolety okienne do łazienki muszą być wodoodporne, te do pokoju dziecięcego powinny dać się łatwo wyczyścić, z kolei te w sypialni mogłyby zapewniać perfekcyjne zaciemnienie. Każdy pokój służy nam do czegoś innego, stąd nasze oczekiwania i potrzeby zmieniają się w zależności od pomieszczenia. Lepiej jest dłużej się zastanowić i do każdego pokoju dobrać inny typ rolet, niż zainwestować w takie same rolety w całym mieszkaniu.

Ogólne reguły dobierania kolorów

Rolety okienne występują w najróżniejszych barwach. Można znaleźć takie o delikatnych pastelowych kolorach oraz głębokich i intensywnych odcieniach. Zawsze przed podjęciem decyzji odnośnie koloru należy zastanowić się nad tym, co faktycznie będzie odpowiadać danemu wnętrzu. Pokój, którego ściany są stonowane i jasne ożywić da się z pomocą rolet wyrazistych i kontrastujących. Z kolei jeśli pomieszczenie pełne jest barwnych dodatków i bibelotów można postawić na kolory stonowane i delikatne, by nie doprowadzić do powstania chaosu.

Pokój do pracy

Biuro musi gwarantować komfort pracy – to w końcu pomieszczenie, w którym trzeba się skupić, aby wykonać powierzone zadania w jak najbardziej wydajny sposób. Oczywistym jest, że na pracę i długotrwałą koncentrację wpływ ma odpowiednia jasność. Wiele osób decyduje się na dobór rolet do tego pokoju tak, aby postępować zgodnie z zasadą trzech kolorów. W pomieszczeniu powinny znaleźć się maksymalnie trzy barwy, dzięki czemu osiągnie się harmonię, a tym samym poprawi efektywność wykonywanej pracy. Warto postawić tutaj na klasyczne szarości, czerń, granat lub niebieski.

Kuchnia

Obecnie kuchnie najczęściej są urządzane w stylu nowoczesnym. Pasują do nich energetyczne dodatki, również w postaci rolet. Zaszalej więc i wybierz czerwień, pomarańcz czy żółć, aby codziennie czuć przypływ energii wchodząc rano do kuchni w celu wypicia kubka kawy. Wartym uwagi jest także intensywny niebieski, ponieważ jest to kolor odstraszający owady. W przypadku kuchni takie działanie jest jak najbardziej pożądane.

Pokój dziecięcy

Twoja pociecha na pewno ucieszy się, jeśli jej pokój zyska dodatkowe kolory. Możesz zapytać się dziecka, jaki kolor by chciało i zastanowić się, czy będzie to dobre rozwiązanie. Dzieci z reguły nie chciałyby rolet w odcieniach brązu, czerni czy bieli. Pamiętaj, aby skonsultować swoje pomysły z dzieckiem – to w końcu jego pokój i przebywanie w nim powinno sprawiać mu radość. Jeśli pokój Twojej córki pełen jest różowych elementów, zdecydowanie się na pastelowy odcień różu spotka się zapewne z aprobatą dziewczynki.

Jadalnia

Rolety pełnią tutaj, podobnie jak w salonie, funkcję dekoracyjną. Zazwyczaj zależy nam na tym, by jadalnia prezentowała się dostojnie, ponieważ to tam przyjmujemy gości i spożywamy rodzinne posiłki. Przyciemnione kolory, takie jak fiolet, czerwień oraz zieleń sprawdzą się świetnie, by dodać charakteru.

Salon

Wybór koloru do salonu sprawia największy problem, gdyż jest to pokój najczęściej użytkowany w ciągu dnia. Cała rodzina spędza w nim wiele godzin wypoczywając, integrując się i spędzając miło czas. Rolety okienne dla tego pomieszczenia mogą mieć najróżniejsze odcienie, w zależności od kolorów ścian oraz mebli. Jeśli Twój salon utrzymany jest w delikatnych odcieniach bieli czy beżu, warto jest dodać intrygującego wyglądu poprzez kontrastujące rolety w mocnym kolorze. Jeśli natomiast pomieszczenie to jest urządzone z przepychem i pełno w nim zdobień, dodatków i kontrastów, dobrze jest zdecydować się na kolory stonowane i neutralne, które wpasują się w całość. W przeciwnym razie może zostać osiągnięte wrażenie ogólnego chaosu i przeciążenia.

W salonach obserwuje się wiele kombinacji kolorystycznych, dzięki którym pokój zupełnie zmienia swoje oblicze. Jeśli dobrze się zastanowisz, na pewno odpowiednio dobierzesz rolety okienne do charakteru, w jakim urządziłeś salon, oraz do Twoich własnych oczekiwań. Coraz popularniejsze w salonach są odcienie jasnej zieleni, fioletów oraz żółci, a także głębokie burgundy.

Właściwie dobrane rolety okienne będą nie tylko dobrze się prezentować, ale też pozwolą Ci na kontrolę światła wpadającego w ciągu dnia do każdego z pomieszczeń. Dopasuj je do swych oczekiwań oraz potrzeb, a się nie zawiedziesz. W wyborze podążaj przede wszystkim swoim własnym zmysłem estetycznym, aby Twoje mieszkanie wyglądało dokładnie tak, jak tego chcesz.