Ile procent wartości daje lombard

Ile procent wartości daje lombard

Lombard jest to miejsce owiane wieloma kontrowersjami. Z jednej strony możemy udać się do lombardu w centrum Warszawy lub innego dużego polskiego miasta i zakupić bądź zastawić w zasadzie wszystko, z drugiej strony istnieje taka powszechna opinia, że lombardy nie zawsze są do końca uczciwe. Przyjrzyjmy się tematowi w miarę kompleksowo, czyli sprawdźmy, czy warto oddawać rzeczy do lombardu, czy warto założyć lombard oraz jakie warunki finansowe może nam dać takie miejsce. Innymi słowy, ile procent wartości przedmiotów, może dać nam lombard.

Czy lombard to dochodowy interes?

Założenie lombardu nie jest tak naprawdę zbyt dużym problemem. Z założenia udzielamy pożyczek pod zastaw przedmiotów, samochodów oraz możemy prowadzić, pod zastaw skup nieruchomości Warszawa jest doskonałym tego przykładem. Prowadzenie lombardu nie wymaga od nas w zasadzie niczego więcej, niż prowadzenie własnej działalności gospodarczej oraz stosowanie się do ogólnych zasad prawa, czyli na przykład nie możemy pod zastaw przyjąć przedmiotów o wątpliwym pochodzeniu, a pożyczka w skali roku nie może przekraczać 10%. Zazwyczaj jednak udzielamy pożyczek na zdecydowanie krótszy okres. Najczęściej spotykany to trzydzieści jeden dni.

Zwyczajowo pożyczki w lombardzie pod zastaw są oprocentowane w przedziale 0,3% do 1,5%. Szczegóły każdej transakcji są indywidualnie ustalane z klientem. Zazwyczaj im krótszy czas spłaty oraz mniejsza wartość pożyczki, tym procent jest większy. W przypadku dużych przedmiotów możemy doliczyć również dodatkową opłatę za przechowywanie zastawu, na przykład 10 zł dziennie. W sumie pożyczka w lombardzie w skali miesiąca jest oprocentowana na około kilkanaście procent. Z punktu widzenia klienta, nie jest optymalne rozwiązanie, ponieważ procent jest znaczny, ale dla większości klientów, lombard jest jedynym miejscem, w którym mogą uzyskać pożyczkę, lub miejscem, gdzie najszybciej ją dostaną.

Prowadzenie lombardu może być dochodowym interesem, ale zanim go założymy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Podobnie klienci lombardów, powinni wiedzieć, do którego lombardu się udać, aby uzyskać jak największą ilość gotówki z zastawianych przedmiotów.

Gdzie założyć lombard?

Lokalizacja lombardu ma niebagatelne znaczenie. Dobrze jest, aby lombard był w miejscu uczęszczanym przez dużo ludzi. Lombard w Warszawie na Śródmieściu to całkiem dobry pomysł o ile nie ma tam zbyt dużej konkurencji. Jeżeli na przykład lombardów warszawskich na Pradze jest kilka, a lombardów na Ochocie tylko dwa, to możemy założyć, że zastawiając cokolwiek, lesze stawki dostaniemy na Pradze, jeśli jednak jesteśmy właścicielami, to lepiej wyjdziemy prawdopodobnie na interesie, zakładając lombard w okolicy, gdzie konkurencja jest mniejsza. Zupełnie inna sprawa ma się z lombardami, które zajmują się skupem danej kategorii przedmiotów, a czasem skupem mieszkań Warszawa ma na swoim obszarze kilka takich miejsc.

Ile procent wartości daje lombard?

Lombardy znane są z tego, że zaniżają wartość zastawianych rzeczy. Tak dla ścisłości, trzeba tutaj nieco właścicieli lombardów usprawiedliwić, że nie zawsze jest to działanie umyślne, a ściślej rzecz ujmując, lombard musi nam zaniżyć wartość po to, aby w przypadku konieczności sprzedaży zastawionych rzeczy (brak spłaty zadłużenia), mógł zarobić. Sytuację możemy opisać za pomocą przykładu poniżej. Dla zachowania porządku powiedzmy, że średnio za zastaw w lombardzie otrzymamy 50% wartości, choć wszystko zależy od tego, na ile zastawiamy oraz co zastawiamy.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Do lombardu przychodzi klient, który chce zastawić używany komputer. Komputer ma wartość ok. 1 000 zł. Lombard chce dać za niego 500 zł, a klient, choć niechętnie to zgadza się na warunki. Czy możemy uznać, że jesteśmy świadkami oszustwa? Niekoniecznie. Lombard, choć faktycznie zaniżył wartość przedmiotu, to po pierwsze będzie musiał sprzęt przechowywać przez 31 dni, co pociąga za sobą pewne koszty, a jeśli okaże się, że pożyczka nie zostanie spłacona, musi sprzęt sprzedać. Sprzęt musi być sprzedany szybko, ponieważ inaczej generuje dodatkowe koszty, a wystawianie go na portalu aukcyjnym po cenie rynkowej, nie oznacza szybkiej sprzedaży. Jeśli ktoś coś używanego w ten sposób sprzedawał, to wie, o co chodzi. Lombard wystawia więc sprzęt po takiej cenie, aby sprzedał się jak najszybciej, a jednocześnie, aby zarobić. Cena w sprzedaży będzie więc wynosić ok. 700 do maksymalnie 800 złotych. Na ten zysk lombard poczeka około dwóch miesiące, a zysk 300 zł nie jest zyskiem na czysto, bo koszty całej operacji oraz podatki umniejszają go średnio 50 do 100 złotych.

Lombard nieruchomości

Sprawa ma się inaczej w przypadku zastawienia nieruchomości, a szczególnie w dużym mieście takim jak Warszawa. Oczywiście lombard nieruchomości da nam za mieszkanie, mniej niż wynosi jego cena rynkowa, ale biorąc pod uwagę, że nieruchomości sprzedają się szybko, a czas spłaty pożyczki jest długi, to najprawdopodobniej nasze mieszkanie zastawimy za 70% do 80% jego realnej wartości.