Piękno z kliniki – medycyna estetyczna

Ludzie od wieków dążą do osiągnięcia ładnej sylwetki i wyglądu. Już w czasach prehistorycznych ludzie ozdabiali swoje ciała tak aby podobać się sobie oraz płci przeciwnej. Był to także ważny element kultury starożytnej Grecji czy Rzymu, gdzie aktywność fizyczna była niezwykle ważnym elementem życia codziennego. Już wtedy ludzie zorientowali się, że nie wszystko da się osiągnąć za pomocą diety i ćwiczeń. Zaczęli więc stosować zabiegi, których celem było nadanie ciału pożądanego wyglądu. Wykonywano wtedy plastykę nosa czy uszu. Jednak były to zabiegi bardzo prymitywne i obarczone dużym ryzykiem, dlatego często efekt był daleki od oczekiwanego.

Rozwój nowoczesnej medycyny estetycznej związany jest z otwarciem Francuskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej w latach 70. XX w. Od tego momentu zabiegi mające na celu poprawę wyglądu stają się coraz bardziej popularne. Rośnie również społeczna akceptacja tego zjawiska. Jak wygląda rynek medycyny estetycznej w Polsce oraz jakie są najczęściej wybierane zabiegi?

Duża dynamika wzrostu i większa akceptacja społeczeństwa

W Polsce rynek medycyny estetycznej zaczął rozwijać się na dobrą sprawę dopiero w latach 90. XX w. Jego powstanie miało związek z przemianami ustrojowymi jakie nastąpiły wtedy w naszym kraju. Było to istotne, ponieważ zdecydowana większość zabiegów tego typu wykonywanych jest przez kliniki prywatne. Pomimo późno rozpoczętej działalności w Polsce jest wielu wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się tą dziedzina medycyny. Również posiadany przez nich sprzęt spełnia najwyższe światowe standardy. Oczywiście jak w każdym biznesie pojawiają się osoby, które chcę wykorzystać sytuację i oferują bardzo atrakcyjne ceny, ale niestety nie posiadają wystarczającej wiedzy lub dysponują sprzętem gorszej jakości. Należy za wszelką cenę unikać tego typu ofert, ponieważ mogą przynieść skutki zupełnie odwrotne do zamierzonych, a ich efekt może okazać się trudny do odwrócenia. Na szczęście w Polsce nie brakuje specjalistów światowej klasy. Rynek kosmetyki estetycznej rozwija się w naszym kraju bardzo szybko, są to wzrosty na poziomie nawet 20% rocznie. Wraz z upowszechnianiem się tego typu usług rośnie również konkurencja a co za tym idzie ceny zabiegów spadają. Jednocześnie podnosi się jakość oraz bezpieczeństwo. Na popularność takich zabiegów wpływ ma również zmieniająca się mentalność. Coraz większa część społeczeństwa akceptuje medycynę estetyczną jako sposób dbania o urodę.

Kto może skorzystać? 

Zabiegi medycyny estetycznej kojarzone są głównie z damską częścią społeczeństwa, jednak coraz częściej korzystają z nich także panowie. Jak pokazują dane statystyczne w Polsce wśród osób poddających się operacjom plastycznym 69% stanowiły kobiety a 31% mężczyźni. Zmienia się również struktura wiekowa, coraz częściej z tego typu zabiegów korzystają osoby młode, ale również coraz więcej seniorów decyduje się na poprawę własnego ciała. Powodów pójścia pod przysłowiowy skalpel jest co najmniej kilka. Po pierwsze może to być chęć usunięcia cielesnych skutków starzenia się. Wśród najczęściej wybieranych zabiegów wyróżnić można te, które przywracają naturalny wygląd skóry. Mikronakłuwanie na przykład pozwala zmniejszyć głębokość zmarszczek, zlikwidować blizny, rozstępy czy też usunąć rozszerzone pory. Z kolei fotoodmładzanie pozwala na zmniejszenie negatywnych skutków związanych ze zmianą kolorytu skóry. Zabieg ten za pomocą światła usuwa przebarwienia czy popękane naczynka. Medycyna estetyczna pozwala również w prosty i szybki sposób poradzić sobie z jednym z największych kobiecych problemów, cellulitem. Jednym z najnowocześniejszych sposobów na usunięcie lub znaczne zredukowanie tego kłopotu jest laserowe usuwanie cellulitu. Jest to zabieg o wysokiej skuteczności, który pozwala ujędrnić skórę w okolicach ud, pośladków, brzucha czy ramion. Innym powodem dla którego osoby decydują się na skorzystanie z usług oferowanych przez kliniki jest chęć usunięcia nabytych w czasie choroby, operacji lub wypadku blizn. Często poza nieatrakcyjnym wyglądem przypominają one również o traumatycznych przeżyciach. Zazwyczaj są to mało inwazyjne zabiegi, których skuteczność jest bardzo duża. Istnieje cały oddzielny dział medycyny estetycznej zajmujący się problematyką blizn, a wykorzystywane metody oraz przyrządu są bardzo różne. Ze względu na rodzaj blizny do jej usunięcia posłużyć mogą fale radiowe, prąd, dwutlenek węgla czy różnego rodzaju kwasy specjalistyczne. Różne są również stosowane techniki, wśród najpopularniejszych wyróżnia się nakłuwanie, masowanie czy podgrzewanie co powoduje regenerację tkanek.

Współczesna medycyna estetyczna to coś więcej niż tylko zachcianka bogatych osób chcących wyglądać lepiej. To pełnoprawna dziedzina medycyny, która pełni ważną funkcję w całym systemie opieki zdrowotnej. Wiele osób, które doznały wypadku lub choroby może przywrócić swój dawny wygląd za pomocą zabiegów oferowanych przez najlepszą klinikę medycyny estetycznej w Warszawie. Możliwe jest również zmniejszenie objawów starzenia się.