Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci? Przede wszystkim priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom. Przy projektowaniu placów zabaw zalecamy tworzenie ogrodzeń, aby uniemożliwić dzieciom błąkanie się, co jest konieczne w przypadku wielu specjalnych potrzeb, w szczególności dziecka z autyzmem. Nie mówimy tu o ogrodzeniu z ogniw łańcucha, które sprawia wrażenie klatki. Płoty mogą tworzyć zabawne, żywe granice dla dzieci, jeśli są dobrze wykonane.

Pamiętaj: ogrodzenie nie musi być koniecznie połączone na całej długości przestrzeni do zabawy. Przerwy w strategicznych miejscach mogą zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, a jednocześnie pozwolić na dalszą eksplorację.

Przestrzeń i ogrodzenie

Co ciekawe, ogrodzenia sprzyjają poczuciu niezależności. Zespół architektów krajobrazu przeprowadził proste badanie w celu zaobserwowania fizycznych i psychologicznych wpływów posiadania ogrodzenia wokół placu zabaw. Na placach zabaw bez ogrodzenia, dzieci gromadziły się wokół nauczycielki i niechętnie oddalały się od jej widoku. Natomiast na placach zabaw, które były ogrodzone, dzieci biegały dookoła całego placu, czując większą swobodę w eksploracji. Badacze doszli do wniosku, że dzięki granicy, w tym przypadku ogrodzeniu, dzieci czuły się swobodniej, badając przestrzeń. Chętnie stosujemy również miękkie powierzchnie, aby złagodzić ewentualne upadki. Gumowa nawierzchnia nie tylko łagodzi upadek, ale także pozwala wózkom inwalidzkim łatwo się przemieszczać.  Zwróć uwagę na przestrzeń. Dzieci z zaburzeniami sensorycznymi lub ADHD mogą cierpieć z powodu przeciążenia sensorycznego – wszystko jest zbyt głośno i zbyt blisko. Oznacza to, że łatwo mogą być przytłoczone w zatłoczonych przestrzeniach. Z tego powodu ważne jest, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń pomiędzy urządzeniami na placu zabaw. Dodatkowo, oferowanie cichych miejsc schronienia – takich jak domki do zabawy lub domki na drzewie – jest świetnym sposobem na utrzymanie zaangażowania dzieci, a jednocześnie daje im szansę na bycie samemu, kiedy tego chcą.

Sprawdź oferty:

Różnorodność zabaw i edukacji

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?
Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Podczas gdy kontakty towarzyskie są częścią zabawy, ważne jest również zapewnienie możliwości samodzielnej zabawy. Gongi i labirynty są świetnymi przykładami, które również pomagają odwoływać się do różnych zmysłów dzieci. Lustra zniekształcające obraz to ciekawy sposób, aby zachęcić dzieci do budowania poczucia własnej tożsamości. Place zabaw nie zawsze służą tylko do zabawy – nauka nigdy się nie kończy. Jest wiele zabawnych sposobów na promowanie nauki dotykowej, a jednym z nich jest zabawa w wodzie. Według ekspertów, małe dzieci uczą się poprzez zabawę z wodą takich umiejętności jak precyzja w nalewaniu, koordynacja oko-ręka i inne. Kiedy dzieci podnoszą wiaderka lub inne przedmioty wypełnione wodą, budują siłę mięśni. Jest to również wielozmysłowe dla dzieci z wadami wzroku i słuchu. Stworzenie obszaru z kamieniami, gdzie dzieci mogą układać je w stosy budując kopiec lub tworząc tamę dla wody przemawia do dzieci, które lubią dotykać i czuć różne tekstury. Innym pomysłem jest przeniesienie piaskownicy na wyższy poziom, zamieniając ją w miejsce do kopania skamielin, aby dzieci miały czego szukać w piasku. Wreszcie, istnieje wiele sposobów, aby zaangażować dzieci poprzez różne zmysły. Instrumenty muzyczne, naturalnej wielkości kwiaty w jaskrawych kolorach, kalejdoskopy, na przykład, mogą być wbudowane w plac zabaw. Ściana skalna zaprasza dzieci do ogrodu edukacyjnego, miejsca, gdzie mogą się wyciszyć i poznać florę.  Krąg drzew promuje naukę na świeżym powietrzu i wykorzystuje naturalne materiały znajdujące się na miejscu. Wodny/skalny element zachęca do nauki dotykowej, gdy dzieci bawią się kamieniami i tworzą tamy, aby zmienić kierunek przepływu wody. Tablice kredowe na ścianie granicznej zachęcają do kreatywności i stawiania bezpiecznych granic. Domek na łódce służy jako fort do zabawy dla dzieci. Chociaż dzisiejsze place zabaw z pewnością różnią się od tych z czasów Twojego dzieciństwa, nadal warto na nich umieszczać niektóre z typowych urządzeń, takich jak huśtawki i zjeżdżalnie. Po tym wszystkim, są one nadal zabawne i istotne dla dzieci. Istnieje wiele innych kreatywnych sposobów na to, aby place zabaw były atrakcyjne dla wszystkich dzieci.

Wpływ placu zabaw na rozwój dziecka

Fizyczne i społeczne korzyści płynące z zabawy są bardziej oczywiste. Istnieją jednak również subtelne zmiany emocjonalne w samopoczuciu dziecka, które mogą nie być tak rozpoznawalne, ale nadal są niezwykle ważne. Aktywność fizyczna i zorganizowany czas zabawy na placu zabaw to zdrowy sposób, aby pomóc dzieciom radzić sobie z emocjami i zmniejszyć poziom stresu. Zabawa może nie tylko odwrócić uwagę od problemów, ale również sprawić, że szczęście stanie się naturalnym produktem ubocznym zajęć na świeżym powietrzu. Dzieci doświadczają wielu innych pozytywnych skutków emocjonalnych, kiedy mają swobodę zabawy na placu zabaw. Czas zabawy jest korzystny dla dzieci, ponieważ wzmacnia wiarę w siebie i poczucie własnej wartości, gdy opanowują wymagające konstrukcje na placu zabaw.