Jak dbać o porządek w domu i czyste okna ?

okna

Pozornie proste czynności, zwłaszcza młodym osobom mogą przyprawić najwięcej trudności. Konkretnie mam tu na myśli porządki. Większość z moich znajomych nie ma problemu z obsługą pralki czy z umyciem okien, jednakże zdarzają się takie przypadki i paradoksalnie sam od niedawna myślałem, że sprzątnie to nie wiadomo, jaka męka i jak to jest, że moja mama sprząta tak super i szybko a dla mnie to jest prawdziwe wyzwanie. Artykuł ten kieruję głównie do osób młodych. Może nieco śmiesznie to zabrzmi, ale co najważniejsze uświadomcie sobie, że nie jesteście same. Naprawdę sprzątnie w domu wcale nie jest mega trudne i jeżeli jest więcej domowników to podział obowiązków będzie mega dobrym pomysłem.

Przede wszystkim jednak zacznijmy małymi kroczkami czy postarajmy się ogarnąć nasz pokój. Zakładam, że jeżeli nauczysz się ogarniać swój pokój to będziesz w stanie sprzątać inne pokoje, więc w kwestii obsługi pralki porozmawiamy, kiedy indziej. Zacznij od zebrania prania i zniesienia go do pralni, z pewnością masz w pokoju ubrania, które nie nadają się do używania lub leżą na kupce „na wszelki wypadek”. Następnie proponuje zmienić sobie pościel, świeża pościel to lepszy sen jednak, czemu właśnie teraz o tym mówię. Kiedy będziesz przewracać prześcieradła, trzepać kołdrę i tak dalej wzbijesz tumany kurzu, więc dobrze jest to zrobić przed odkurzaniem. Kiedy zmienisz pościel, brudną znieś do pralni i zajmij się odkurzaniem pokoju. Oczywiście też nie byle jak, w końcu ma to być mega sprzątnie. Zacznij od starcia kurzu wilgotną szmatką z samą wodą zaczynając od najwyższych półek bądź nawet zacznij od szafy, tak, aby nie zgarniać tego kurzu na świeżo odkurzone półki. Teraz pora na odkurzanie podłogi, sumiennie raz koło razu odkurz całą podłogę i nie zapomnij o wszelkich zakamarkach. Możesz się nawet pokusić o odsunięcie szafek i odkurzenie za nimi, ponieważ kurz często na wskutek delikatnych podmuchów właśnie stamtąd przedostaje się na nasze meble.

Nie zapomnij okurzyć kątów pod sufitem gdzie zbierają się pajęczyny, a także grzejnika i rolety, jeżeli tak ową posiadasz.

okna

Następnie proponuje przejść do mycia okna. To jest jak dla mnie najbardziej ulubiona czynność i co prawda mycie okna to nic trudno, ale każdy ma swoją technikę. Ja osobiście mycie okna zaczynam od starcia kurzu i wszelkich osadów z obydwu stron wilgotną szmatką, może być ta po meblach, tylko proponuje ją wypłukać. Okna zazwyczaj od zewnątrz są bardziej brudne, dlatego pierw przetrzyj wewnętrzną stronę, aby nie przenosić nie potrzebnego brudu do środka. Po przetarciu mokrą szmatką okna możesz przetrzeć też ramę, ponieważ w niej często zbierają się przeróżne zabrudzenia. Teraz polecam płyn Sidolux i ręczniki papierowe, spryskaj całe okno i mocno dociskając przetrzyj całą szybę a kiedy już to zrobić przetrzyj okna do sucha papierowym ręcznikiem. Smug nie powinno być, ponieważ płyn te zawiera alkohol, który ładnie odparuje i odtłuści szklaną powierzchnię. Tak, więc okna mamy za sobą.

Przejdźmy z powrotem do mebli teraz przy użyciu płynu pronto lub innego płynu do czyszczenia mebli polecam zabezpieczyć nasze meble, a w dodatku będzie ładnie pachniało. Sprawa jest mega prosta spryskujemy powierzchnię płynem i pozostawiamy chwilkę, po czym ścieramy. Generalnie nasz pokój powinien już teraz świecić. Ostatnim krokiem będzie umycie podłogi jednak zanim do tego dojdziemy. Opróżnij kosz na śmieci, jeżeli tak owym posiadasz w pokoju, następnie postaraj się, aby jak najmniej rzeczy było na podłodze, podnieś plecak, wodę, która stoi przy łóżku postaw na nim. Zgodnie z instrukcją rozrób płyn do mycia podłóg weź mogą i podobnie jak z odkurzaniem. Sumiennie raz koło razu umyj całą podłogę. Pozostaw do wyschnięcia i to tyle. Sprzątanie twojego pokoju dobiegło końca. Teraz już możesz sprzątać swój pokój oraz inne pokoje.

Co do pokojów użytkowych jak kuchnia czy łazienka.

Łazienkę sprząta się bardzo przyjemnie. W pierwszej kolejności myjesz prysznic lub wannę, następnie toaletę a na samym końcu meble łazienkowe i finalnie umywalkę. Kuchnia może wymagać nieco więcej pracy, ponieważ często spotka się w niej zabrudzenia trudne do usunięcia. Jednak podobniej jak w przypadku zwykłego pokoju czy łazienki polecam przeczytać instrukcję obsługi danego środka zanim go użyjesz. Z pewności pomorze Ci to w sprzątaniu a także nie użyjesz go tam gdzie nie powinieneś.

Jeżeli chodzi o to nieszczęsne pranie to według mnie wystarczą korepetycje u mamy i zobaczysz, że obsługa pralki wcale nie jest taka trudna. Zbliżając się do końca muszę zaznaczyć, że sprzątanie domu jest albo bardzo uciążliwe, kiedy robimy to od niechcenia i wówczas schodzi z tym bardzo długo i efekty są mizerne. Natomiast, jeżeli robimy tą naprawdę chcąc wówczas jesteśmy w stanie posprzątać cały dom bardzo szybko i efektywnie. Od siebie mogę polecić słuchawki na uszach i ulubioną muzykę do sprzątania. Dziękuje Ci czas i atencję poświęcone na ten artykuł, mam nadzieję, że w pewnym stopniu przekonałem Cię, że sprzątanie to nic strasznego.