Ile kosztują półkolonie

Ile kosztują półkolonie

Przed wakacjami rodzice często zastanawiają się, jak zorganizować swoim pociechom czas wolny. Nie zawsze mamy możliwość wysłać dziecko na obóz czy kolonie. Rozwiązaniem mogą być półkolonie. Z jednej strony maluch zostanie tedy w domu, z drugiej zaś ma zapewnione różnorodne zajęcia i rozrywki. Ile zapłacimy za półkolonie? Od czego zależy ich cena? Odpowiadamy.

Półkolonie w szkole

Rodzice najchętniej zapisują swoje dzieci na półkolonie w szkole. Dlaczego? Przede wszystkim dziecko zna rówieśników, z którymi będzie spędzać czas. Zna również nauczycieli. Szkoła zwykle znajduje się niedaleko domu dziecka, dlatego jest ono w stanie samodzielnie wrócić z półkolonii. Co więcej, zapisanie dziecka na półkolonie szkolne zwykle nie wiąże się z dużymi kosztami. Płacimy bowiem głównie za bilety wstępu do obiektów rozrywkowych, natomiast nie za samą opiekę. Dyrektorzy szkół płacą za pracę nauczycieli ze środków budżetowych. Niemniej jednak musimy liczyć się z tym, że za półkolonie zapłacimy około 500 zł miesięcznie. Kosztem są tu przede wszystkim bilety wstępu do teatru, kina czy na basen. Dzieci niemal codziennie gdzieś wychodzą, dlatego koszty automatycznie rosną. Co więcej, będziemy musieli również opłacić dziecku posiłki. Zazwyczaj na półkoloniach dostają one obiad plus ewentualnie jakieś przekąski. Z wyżywienia możemy jednak zrezygnować, wtedy też za same półkolonie zapłacimy około 300 zł. Niektóre rodziny mogą uzyskać niemalże pełną refundację półkolonii. Dotyczy to przede wszystkim rodzic ubogich, które żyją w niedostatku.

Półkolonie tematyczne

Wiele dzieci ma swoje pasje – malarstwo, taniec czy uprawianie sportu. W takich tematach mogą być również zorganizowane półkolonie. Ponieważ ich organizacją zajmują się instytucje prywatne, będziemy musieli za nie zapłacić z własnej kieszeni. Ich cena będzie jednak podobna do kwoty, jaką zapłacimy za półkolonie w szkole. Dlaczego? Powodem jest fakt, iż dzieci zazwyczaj nie wychodzą na nich do kin ani innego rodzaju obiektów rozrywki. Często trenują, biorą udział w pokazach tanecznych czy malują w plenerze. Dlatego też cena półkolonii obejmuje głównie opiekę specjalistów. Są to osoby, które posiadają uprawnienia pedagogiczne, a także prowadzą zajęcia dla dzieci. Oczywiście znajdziemy również ofertę półkolonii tematycznych, które będą kosztowały nawet 1000 zł. Zwykle jednak obejmują one albo dodatkowe materiały, z których korzystają dzieci, albo też zajęcia z profesjonalistami.

Półkolonie językowe

Ile kosztują półkolonieNiektórzy rodzice chcą, aby dzieci podczas wakacji nabyły dodatkowych umiejętności, na przykład językowych. Z tego też względu zapisują je na półkolonie językowe. Polegają one na nauce języka przez zabawę. Program nie przewiduje przesiadywania w ławkach oraz sprawdzania wiedzy. Wręcz przeciwnie – dzieci czekają różne wycieczki i ciekawe zajęcia, podczas których będą mogły nauczyć się języka. Taka forma spędzania wolnego czasu jest jednak dosyć droga. Otóż średnio za półkolonie językowe zapłacimy około 1500 zł. Dotyczy to zajęć, które trwają 2 tygodnie, a więc niezbyt długo. Skąd tak wysoka cena? Otóż podczas półkolonii dzieci spędzają czas bardzo aktywnie. Biorą udział w różnego rodzaju wyjściach do zoo, teatru czy też wyjeżdżają za miasto. Bilety wstępu oraz przejazdy autokarem kosztują. Do tego dochodzi jeszcze opieka osób, które dodatkowo uczą dzieci języka. Filolodzy pobierają dosyć wysokie wynagrodzenie za swoją pracę. Co więcej, dzieci często podczas półkolonii mają zapewnione posiłki. Godziny opieki są bowiem dłuższe – półkolonie językowe często zaczynają się rano, a kończą dopiero po południu. Oczywiście cena zależy przede wszystkim od tego, jaki język wybierzemy dla dziecka. Najwięcej zapłacimy za języki egzotyczne – japoński czy chiński. Średnia cena dotyczy języków, takich jak włoski, hiszpański czy francuski. Najmniej zapłacimy za angielski czy niemiecki. Dlaczego? Głównie dlatego, że takie półkolonie organizuje najwięcej instytucji.

Półkolonie – tanie czy drogie?

Większość osób uważa, że półkolonie stanowią dla nich poważny wydatek. Sytuacja szczególnie dotyka rodziców, którzy mają więcej niż jedno dziecko w wieku szkolnym. Czy rzeczywiście półkolonie są drogie? Jeśli zdecydujemy się na półkolonie szkolne, to z pewnością nie zapłacimy zbyt wiele. Dodatkowo dziecko będzie miało ciekawie zorganizowany czas. To samo dotyczy półkolonii organizowanych przez jakąkolwiek instytucję publiczną. Niemniej jednak jeśli wyślemy dziecko na półkolonie tematyczne, z pewnością zapłacimy więcej. Najdroższe są zazwyczaj półkolonie językowe. Musimy jednak pamiętać, że półkolonie są świetnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy nie mogą w inny sposób zorganizować czasu dzieciom. Nie każdy bowiem może zostać z babcią czy ciocią, podczas gdy rodzice są w pracy. Co więcej, na półkoloniach żadne dziecko nie będzie się nudzić. Ciekawe zajęcia sprawią, że dzieci będą wracać do domu uśmiechnięte. Obecnie mamy do wyboru bardzo wiele opcji półkolonii, dlatego wystarczy poszukać takiej, która będzie dostosowana do naszego budżetu.