Wady postawy – konsultacja u ortopedy

Wady postawy - konsultacja u ortopedy

Wady postawy – konsultacja u ortopedy – kiedy należy ją odbyć? Ortopedzi diagnozują wady postawy nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych. Im powstawaniu sprzyja przede wszystkim siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej. Kiedy z niepokojącymi objawami należy udać się do lekarza ortopedy? Jak wygląda konsultacja wad postawy?

Jak wykrywa się wady postawy u dzieci?

W przypadku dzieci wykrycie wad postawy nie stanowi tak dużego wyzwania, jak w przypadku osób dorosłych. Powodem jest fakt, iż przechodzą one podstawowe badania w szkołach, a także podczas okresowych bilansów. Badanie w szkołach przeprowadza higienistka, która z wykształcenia zwykle jest pielęgniarką. Nie posiada ona uprawnień do diagnozowania wad postawy, jednak może wychwycić pierwsze nieprawidłowości, co jest niezmiernie istotne w kontekście szybkiego podjęcia właściwego leczenia. Higienistka, w razie potrzeby, kieruje rodziców z dzieckiem do pediatry. Lekarz natomiast także może zauważyć niepokojące objawy – zazwyczaj ma to miejsce podczas badań bilansowych. Ocenia się wtedy między innymi postawę dziecka. Pediatra nie jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem wad postawy. Może on jedynie wypisać skierowanie do ortopedy dziecięcego, który przyjmuje w niektórych poradniach. 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Objawy wad postawy nie są charakterystyczne, dlatego często zdarza nam się je bagatelizować. Oczywiście, może pojawiać się widoczne skrzywienie kręgosłupa, jednak zazwyczaj jest ono widoczne gołym okiem dopiero w zaawansowanym stadium. Tymczasem pierwsze symptomy tego, że z naszą postawą jest coś nie tak, dają o sobie znać o wiele wcześniej. Mogą pojawiać się dolegliwości bólowe. Trudno nam podnieść się rano z łóżka bądź z kanapy po dłuższym odpoczynku. Przy wadach postawy możemy nie umieć znaleźć dla siebie wygodnej pozycji, na przykład siedząc przy biurku. Problemem jest również przenoszenie cięższych przedmiotów – czynność ta zwyczajnie sprawia nam ogromny ból. Dolegliwości tego typu nasilają się z czasem, jeśli wada postawy nie jest leczona. Podobne objawy możemy zauważyć u swoich pociech, jednak te rzadko skarżą się na ból. Najczęściej przyjmują one niewłaściwe pozycje, na przykład w czasie siedzenia czy przenoszenia różnego typu przedmiotów. Garbią się i chętnie pochylają tułów do przodu, gdyż wtedy znacznie łatwiej im się poruszać. Największy problem z wadami postawy występuje w przypadku małych dzieci, które nie do końca potrafią nazwać i określić swój problem. Powoduje to, że rodzice muszą mieć oczy szeroko otwarte i zauważać wszelkie, niepokojące objawy.

Jak wygląda diagnostyka wad postawy u ortopedy?

Wady postawy - konsultacja u ortopedy
Wady postawy – konsultacja u ortopedy

Ortopeda to lekarz, do którego udajemy się, jeśli zauważamy u siebie pierwsze objawy wad postawy. W przypadku dzieci musimy skorzystać z pomocy poradni ortopedycznej dla dzieci. Jak wygląda sama konsultacja wad postawy? Przede wszystkim lekarz zbiera dokładny wywiad, dotyczący objawów. Dzieci najczęściej stawiają się w gabinecie razem z dorosłym opiekunem, który przedstawia dokumentację medyczną, na przykład zalecenie pediatryczne. Lekarz może zapytać o styl życia pacjenta oraz ewentualne choroby ortopedyczne, które występowały w rodzinie. Następnie przechodzi on do badania pacjenta. Zazwyczaj wymagane jest rozebranie się od pasa w górę, po czym specjalista sprawdza naszą postawę w różnych pozycjach. Możemy poprosić nas na przykład o wykonanie skłonu czy przechylenie tułowia w bok. Wszystko po to, aby być pewnym, stawiając konkretną diagnozę. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut i nie jest bolesne, choć oczywiście pacjent wykonuje wyznaczone ruchy jedynie w zakresie, w jakim potrafi to zrobić. Obecnie do wykrywania wad postawy można też zastosować specjalistyczny sprzęt – jego użycie polega na zeskanowaniu sylwetki, która następnie oceniana jest komputerowo. Takie narzędzie z pewnością ułatwia lekarzowi pracę, jednak nie jest ono dostępne w każdym gabinecie, zwłaszcza jeśli korzystamy z usług w ramach NFZ. 

Kiedy lekarz może skierować nas na dodatkowe badania diagnostyczne?

Lekarz ortopeda zazwyczaj jest w stanie postawić trafną diagnozę już podczas pierwszej wizyty w gabinecie. Dzięki temu pacjent może w krótkim czasie rozpocząć leczenie, które okazuje się znacznie efektywniejsze w przypadku szybkiego rozpoznania. Niemniej  jednak w niektórych przypadkach ortopeda decyduje się skierować pacjenta na dodatkowe badania, takie jak RTG czy USG kręgosłupa. Zazwyczaj ma to miejsce u pacjentów, u których specjalista rozpoznaje dodatkowe problemy, wymagające przeprowadzenia szerszej diagnostyki. Często lekarz kieruje na badania pacjentów, którzy w przeszłości mieli różnego rodzaju wypadki, mogące mieć wpływ na rozwój wad postawy. Dopiero po otrzymaniu konkretnych wyników badań lekarz jest w stanie podjąć decyzję co do właściwego leczenia. Może skierować nas na rehabilitację, zalecić ćwiczenia we własnym zakresie bądź stosowanie specjalistycznego sprzętu. Tymczasem rezultaty terapii zwykle zauważymy dopiero po pewnym czasie, dlatego specjalista zaleca następną wizytę dopiero za kilka tygodni. 

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin