Rekuperacja to coraz popularniejszy system wentylacji, który wśród Polaków z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie. Rekuperacja w Krakowie jest systemem wentylacji mechanicznej wyposażonym w odzysk ciepła. Odpowiada ona za dostarczanie świeżego powietrza do danego budynku oraz za jednoczesne usuwanie z niego powietrza, które zostało zużyte. Strumień, który jest nawiewany do domu, zostaje przefiltrowany oraz wstępnie ogrzany za pośrednictwem powietrza wywiewanego. Takie działanie fachowo określa się odzyskiem ciepła i jest ono realizowane w wymienniku ciepła, który jest zlokalizowany w rekuperatorze.
Wentylacja budynku to priorytet
Sporo osób nie wie o tym, jak istotna jest wentylacja w zamieszkiwanym budynku. Jej brak może nieść za sobą szereg bardzo poważnych konsekwencji. Osoby decydujące się na wybudowanie nowoczesnych, energooszczędnych domów i wybierają rekuperację, która jest swego rodzaju wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Bardzo dobrze wentylacja mechaniczna potrafi zastępować tradycyjną wentylację grawitacyjną, która we współczesnym, bardzo szczelnym budownictwie nie sprawdza się najlepiej. W nowoczesnych domach oraz mieszkaniach rekuperacja jest swoistym standardem. Jest to uwarunkowane tym, że budownictwo wyróżnia się ogromną szczelnością, co sprawia że wentylacja tradycyjna (grawitacyjna) nie funkcjonuje tak jak należy. W takiej sytuacji zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, która jest w stanie zagwarantować nam stałej wymiany powietrza w naszym mieszkaniu. Niezwykle istotny jest także fakt, że rekuperacja pozwala na zachowanie optymalnego stosunku powietrza wywiewanego do nawiewanego, co sprawia, że komfort wentylacyjny w budynku jest zachowany na odpowiednim poziomie.
Rekuperacja – pakiet najważniejszych informacji na temat innowacyjnego systemu wentylacji
Rekuperacja to niezwykle innowacyjny, w pełni nowoczesny oraz funkcjonalny rodzaj wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W rekuperatorze, czyli całym sercu rekuperacji, jest zlokalizowany wymiennik ciepła. To w nim dochodzi do przekazywania energii ze zużytego, wywiewanego powietrza do tego nawiewanego, w stu procentach świeżego. Zarówno pierwszy jak i drugi strumień mija się ze sobą w wymienniku ciepła, jednak nie dochodzi do wymieszania tych dwóch rodzajów powietrza. Świeże powietrze pozyskiwane z zewnątrz do wnętrza budynku jest przefiltrowane, co sprawia, że nie istnieje ryzyko, że w ten sposób do domu wlecą owady czy dostaną się jakiekolwiek niebezpieczne zanieczyszczenia powietrza. Wentylacja mechaniczna pozwala na znaczne ograniczenie strat ciepła w naszym domu lub mieszkaniu. Warto wiedzieć, że tego typu strat nie można uniknąć, jeśli w naszym mieszkaniu posiadamy wentylację tradycyjną, czyli grawitacyjną. Inwestując w rekuperację, możemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania nawet 40%. Właśnie dlatego z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie systemu wentylacji mechanicznej w swoim mieszkaniu. Rekuperacja może być z powodzeniem montowana nie tylko w domach prywatnych, ale także w budynkach instytucji publicznych.
W jakim celu stosuje się rekuperację w domach?
Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, dzięki któremu uzyskujemy stałą oraz w pełni efektywną wymianę powietrza w danym miejscu bez względu na to, jaka temperatura jest za oknem. Oprócz tego warto zdawać sobie sprawę z tego, że wentylacja grawitacyjna prawie w ogóle nie funkcjonuje w trakcie wiosny i lata, zaś podczas zimy przyczynia się do znacznych spadków temperatur w mieszkaniu. Tradycyjny rodzaj wentylacji w zasadzie mocno przyczynia się do tego, że nasze rachunki za ogrzewanie są znacznie wyższe. Inwestycja w rekuperację bardzo szybko się zwróci. W chwili obecnej nie istnieje na rynku rozwiązanie wentylacyjne tak samo korzystne jak rekuperacja – potwierdzają to wszyscy wykwalifikowani eksperci od wentylacji. Czyste powietrze można uzyskać za sprawą zastosowania oczyszczaczy powietrza, jednak nie jest ono ani świeże i ogrzane. Inwestorzy zawsze muszą mieć na uwadze, że rekuperacja w żadnym wypadku nie zastąpi ani ogrzewania ani klimatyzacji. Jest odpowiedzialna wyłącznie za wspieranie ich pracy. Rekuperacja posiada jedną istotną przewagę nad wentylacją grawitacyjną – chodzi tutaj o to, że potrafi działać bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. W tym systemie ulokowany jest wymiennik ciepła, w którym dwa strumienie powietrza wywiewane oraz nawiewane się mijają, jednak jednocześnie się ze sobą nie łączą.
Jak montować rekuperację?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rekuperacji nie powinno się montować od zakupu rekuperatora. W pierwszej kolejności inwestor powinien poprosić o pomoc profesjonalną firmę o przygotowanie projektu. Należy mieć świadomość tego, że tylko prawidłowo przygotowane projekty oraz fachowy montaż dadzą nam gwarancję, że praca wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła będzie przebiegała zgodnie ze wszystkimi wytycznymi oraz aktualnie obowiązującymi normami ustalonymi przez polskie prawo.