Ocieplenie poddasza pianką

Ocieplenie poddasza pianką

Jeśli chcemy wyeliminować straty ciepła w naszym domu, warto zastosować profesjonalną metodę ocieplenia poddasza – ocieplenie poddasza pianką – w ten sposób może uciec nawet 25% ciepła. Liczy się jednak to, jaki materiał zostanie użyty do uzyskania pożądanego efektu. Wełna mineralna, choć popularna, ma różne wady – problemem mogą być mostki termiczne. Z tego powodu do izolacji coraz częściej wybierane są pianki PUR. Jednak pianka ekspandowana to nie to samo. Dowiedzmy się więc, jak wybrać najlepszy z nich.

Dlaczego ocieplenie poddasza pianką poliuretanową to dobre rozwiązanie?

Pianki do ocieplania poddaszy to rozwiązanie wielu problemów – nie tylko kleszczy związanych z parametrami technicznymi, ale także finansowymi. Do najważniejszych zalet tego nowoczesnego rozwiązania należą:

  • Długożywotność – najwyższej jakości pianka PUR do ocieplania poddaszy objęta jest 25-letnią gwarancją. Wiele mówi też o tym, jak bardzo zmienią się przypisane do niej nieruchomości w ciągu najbliższych kilku lat użytkowania,
  • Łatwy i szybki montaż – szacuje się, że doświadczony zespół dwóch pracowników jest w stanie nałożyć do 400 m2 pianki w ciągu jednego dnia metodą bezpośredniego natrysku i bez użycia dodatkowych elementów podczas prac,
  • Wysoka wodoodporność – wysokiej jakości pianka może oddawać tylko do 0,3 kg wody na 1 metr kwadratowy, co zapewni, że po zetknięciu się z nią nie straci swoich właściwości termoizolacyjnych,
  • Zdrowie – pianka PUR jest nadal przyjazna dla alergików i nie sprzyja rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów takich jak bakterie czy pleśń,
  • Wysoka Efektywność Izolacji – Dzięki ociepleniu dachu pianką PUR możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie budynków nawet o 60%. Warto mieć na uwadze, że wykorzystując ten surowiec można całkowicie wyeliminować mostki termiczne.
Ocieplenie poddasza pianką
Ocieplenie poddasza pianką

Nawet te kilka argumentów może skłonić do wyboru ocieplenia poddasza pianką poliuretanową. Należy jednak pamiętać, że popularność wyżej wymienionych surowców doprowadziła również do pojawienia się na rynku bardzo szerokiej gamy pianek PUR. Dlatego wybór odpowiedniego może być trudny.

Docieplenie poddasza to stosunkowo duże zadanie, nie tylko finansowe, ale i organizacyjne (zwłaszcza w budynkach już zajętych) i realizowane jest w perspektywie wieloletniej. Dlatego powinniśmy stosować wysokiej klasy piankę poliuretanową. Tylko w ten sposób możemy zmaksymalizować korzyści finansowe oraz związane z komfortem cieplnym.

Pianka izolacyjna do poddaszy i dachów – jaka jest najlepsza opcja?

Jeśli planujemy wykorzystać piankę PUR do izolacji, musimy zwrócić szczególną uwagę na wybrane przez nas surowce. Warto przyjrzeć się bliżej jego specyfikacji technicznej, aby upewnić się, że sprosta wyzwaniu i naprawdę ogranicza utratę ciepła z dachu. Oto kilka punktów, o których zdecydowanie powinieneś wiedzieć.

Liczba otworów otwartych w piance do izolacji strychu

Pianka zamkniętokomórkowa na poddasze nie jest zalecanym rozwiązaniem. Powodów może być co najmniej kilka. Po pierwsze: będzie znacznie cięższy niż pianka o otwartych komórkach. Dlatego umieszczenie dość grubej warstwy może spowodować przeciążenie całej konstrukcji dachu. Ponadto nie jest paroprzepuszczalny, co w szczególności uniemożliwia skuteczne osuszanie. Dobrej jakości pianka do ocieplania poddasza powinna być za każdym razem otwarta, im wyższy procent otwartych komórek, tym lepiej dla nas. Oznacza to najwyższy poziom paroprzepuszczalności i niską wagę. Przy odpowiedniej piance PUR możemy spodziewać się nawet 99% otwartych komórek.

Niska absorpcja wody

Wysokiej jakości pianka użyta do izolacji dachów nie jest wrażliwa na wilgoć. Nadmierna jego ilość może prowadzić do namnażania się bakterii, grzybów czy pleśni, tworząc mniej zdrową atmosferę w danym budynku. Dlatego zawsze musimy zwracać uwagę na poziom nasiąkliwości, jako jeden z najważniejszych parametrów pianki PUR. Optymalny poziom to 0,3 kg/m2. W takich ilościach – zwłaszcza przy wysokim poziomie paroprzepuszczalności – nie musimy obawiać się nawet najmniejszych problemów z wilgocią.

Gwarancja pianki PUR w izolacji poddasza

Produkty oferowane przez liderów rynku izolacji mogą mieć okres gwarancyjny do 25 lat, przy uwzględnieniu stałych parametrów zapewnianych przez materiał izolacyjny. Jeśli oferowane jest rozwiązanie z krótszą gwarancją, warto przemyśleć swoje opcje.