Jak zadbać o bezpieczeństwo pacjentów w gabinecie podologicznym?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pacjentów w gabinecie podologicznym?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pacjentów w gabinecie podologicznym? Gabinet podologiczny jest miejscem, w którym podobnie jak w szpitalu, przychodni czy gabinecie kosmetycznym konieczne jest zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pacjentów. Aby utrzymać bezpieczeństwo i komfort psychiczny pacjentów na najwyższym poziomie, konieczne jest stosowanie się do niezbędnych zaleceń, przede wszystkim tych, dotyczących zarówno higieny używanych narzędzi, jak i całego gabinetu. 

Dlaczego tak ważne jest bezpieczeństwo i higiena w gabinecie?

Dbając o należyty poziom higieny i bezpieczeństwa, dbamy tak naprawdę o zdrowie i życie pacjentów – i swoje. Wiele zabiegów podologicznych wiąże się z koniecznością przerwania ciągłości naskórka, a co za tym idzie dostępu do krwi pacjenta. To z kolei stanowi potencjalne zagrożenie zakażenia, zarówno dla pacjenta, jak i osoby przeprowadzającej zabieg. Nie stosując się do odpowiednich zaleceń, możemy narazić pacjenta na działanie takich mikroorganizmów, jak:

  • grzyby,
  • gronkowiec złocisty,
  • paciorkowiec,
  • wirus brodawczaka ludzkiego HPV,
  • wirus zapalenia wątroby – typu B lub C,
  • wirus HIV.

Bezpieczeństwo w gabinecie podologicznym – od czego zacząć?

Dbanie o bezpieczeństwo i higienę należy przede wszystkim zacząć od siebie. Do zabiegów należy przystępować wyłącznie w odpowiednim stroju roboczym i jednorazowych rękawiczkach. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek infekcji wirusowych lub bakteryjnych należy odwołać lub przełożyć umówione wizyty, aby nie narażać swoich pacjentów. Konieczne jest także utrzymywanie całego gabinetu w odpowiedniej czystości, a więc regularne, standardowe czyszczenie wszystkich powierzchni, jak również ich cykliczna dezynfekcja, wykonywana przy pomocy specjalnych środków.

 

Dezynfekcja i sterylizacja

Absolutną podstawą, jeśli chodzi o wyposażenie sprzyjające higienie i bezpieczeństwu gabinetu podologicznego, jest autoklaw, czyli urządzenie służące do sterylizacji narzędzi podologicznych. Dzięki jego pracy możliwe jest pozbycie się z powierzchni narzędzi i akcesoriów wszelkiego rodzaju drobnoustrojów występujących zarówno w formie wegetatywnej, jak i przetrwalnikowej. Proces sterylizacji jest czynnością konieczną, którą wykonywać należy regularnie, po każdym użyciu danych narzędzi. Utrzymywanie narzędzi i akcesoriów podologicznych w odpowiedniej czystości wiąże się z koniecznością podążania ściśle określonym ciągiem sterylizacyjnym. Należą do niego: dezynfekcja wstępna narzędzi, mycie, ponowna dezynfekcja oraz sterylizacja w autoklawie.

Sterylizowane, szczelnie pakowane narzędzia powinny być rozpakowywane przy pacjencie, bezpośrednio przed rozpoczęciem danego zabiegu. Odpowiedzialność za tę prawidłowość leży oczywiście po stronie podologa, jednak świadomy pacjent także powinien zwrócić uwagę na to, czy zachowane są wszystkie procedury związane z utrzymaniem higieny oraz bezpieczeństwa na najwyższym poziomie.

Świadomość i odpowiedzialność podologa

Jak zadbać o bezpieczeństwo pacjentów w gabinecie podologicznym?
Jak zadbać o bezpieczeństwo pacjentów w gabinecie podologicznym?

Za bezpieczeństwo w gabinecie odpowiada przede wszystkim wykonujący zabiegi podolog. Specjalista powinien zwracać szczególną uwagę na prawidłowość wszystkich wykonywanych czynności, jak również ich zgodność z ogólnie obowiązującymi normami. Bardzo ważne jest także zachowanie tak zwanych środków ochrony indywidualnej. Ich stosowanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pacjenta, jak i podologa. Oprócz specjalnego stroju oraz jednorazowych rękawiczek na wyposażeniu gabinetu powinny więc znaleźć się także: jałowe, jednorazowe maseczki, specjalne maski przeciwpyłowe oraz okulary ochronne, które należy stosować podczas przeprowadzania zabiegów. Specjalista powinien także pamiętać o odpowiednim spięciu i zabezpieczeniu swoich włosów, tak aby nie miały one bezpośredniego kontaktu ze skórą klienta, jak również o bezpiecznym przygotowaniu dłoni do pracy. Przed rozpoczęciem wykonywania zabiegu podologicznego należy ściągnąć z nadgarstków i palców całą biżuterię, która mogłaby nie tylko utrudniać czy spowalniać jego przebieg, ale także stanowić realne zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Istotną kwestią jest także utrzymanie paznokci w należytej postaci, a także dbanie o ich pożądaną higienę. Paznokcie podologa powinny być pozbawione wszelkiego rodzaju sztucznych stylizacji i krótko obcięte.

Przestrzeganie przepisów gwarancją bezpieczeństwa

Zarówno podolog, jak i jego pacjenci powinni mieć świadomość tego, jak ważne jest zachowywanie wszystkich najważniejszych standardów bezpieczeństwa i higieny w gabinecie. Tylko całkowite przestrzeganie odgórnie ustalonych i zdroworozsądkowych zasad może bowiem – obu stronom – dać gwarancję stuprocentowego bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów.