Kontenery morskie

Kontenery morskie

Nie da się ukryć, że kontenery morskie transportowe charakteryzują się stosunkowo długą żywotnością. Wykonują swoją funkcję przez długi okres czasu, jednocześnie zachowują satysfakcjonujące parametry techniczne. W jaki sposób zbudowane są wysokiej jakości kontenery morskie? Jakie rodzaje kontenerów morskich możemy wyróżnić? Co zrobić, aby przewozić ładunki w sposób bezpieczny? Czym charakteryzują się kontenery 20-stopowe? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

W jaki sposób zbudowane są wysokiej jakości kontenery morskie?

Z pewnością wiele osób kojarzy z filmów ogromnych rozmiarów prostopadłościenną skrzynię, którą z powodzeniem można porównać do małego budynku. Są to kontenery morskie, które posiadają ściany, podłogę, drzwi i dach. W praktyce jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, w którym miejscu znajduje się “gęsia szyja” bądź zaczepy, których głównym zadaniem jest możliwość przymocowania. Cała konstrukcja składa się ze słupków narożnych i podstawy. Rama zbudowana jest każdorazowo wzdłuż belek, dźwigarów poprzecznych i belek nośnych. Jeśli chodzi o podłogę kontenera, to jest ona odpowiedzialna za przyjmowanie masy ładunku. Co godne podkreślenia, na podłodze znajdują się uchwyty, które służą do mocowania ładunku. Podobne elementy znaleźć można na wewnętrznych ścianach. Wiele osób być może zastanawia się, która z części kontenera ma największe znaczenie? Otóż są to słupki narożne z górnymi i dolnymi narożami zaczepowymi. Cała konstrukcja posiada także drzwi, które są zawieszone na specjalistycznych i innowacyjnych zawiasach. Są one przyspawane do narożnych słupków. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że drzwi powinny wyróżniać się wodoszczelnością, bowiem warunki atmosferyczne podczas przewożenia mogą być różnorodne. Na dachu nie powinno stawiać się towarów lub przedmiotów – jest to zabronione ze względów bezpieczeństwa.

Jakie rodzaje kontenerów morskich możemy wyróżnić?

Kontenery morskie
Kontenery morskie

Wiemy już, jak prezentuje się budowa kontenerów morskich. Warto teraz uzyskać podstawowe informacje na temat tego, jakie rodzaje tych konstrukcji możemy wyróżnić. Na dzień dzisiejszy istnieje ich stosunkowo wiele – różnią się od siebie nie tylko zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, ale również przeznaczeniem. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się kontenery morskie uniwersalne – są one dedykowane do tego, aby transportować różnorodne ładunki drobnicowe. Co ciekawe, jeśli zostaną one zmodfikowane, wówczas mogą być przystosowane do przewożenia poszczególnych ładunków. Innym rodzajem kontenerów morskich to te z otwartym dachem. Wykorzystywane są głównie wtedy, gdy ładunek przekracza standardową wysokość lub towary ładowane są od góry, za pomocą dźwigu. Warto wspomnieć o egzemplarzach, które posiadają otwarty nie tylko dach, ale również boki. Kluczową rolę odgrywa tam wytrzymałość podłogi, a także ściany czołowe- te drugie muszą być osadzone wyjątkowo mocno.

Co zrobić, aby przewozić ładunki w sposób bezpieczny?

Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że kontenery morskie to jedno z najlepszych rozwiązań do przewożenia towarów, niezależnie od ich przeznaczenia. Wykorzystując taką technologię, z powodzeniem możemy przewozić ładunek na niemalże dowolną odległość, ponosząc przy tym minimalne koszty, bez przeładowywania zawartości. Kontenery morskie powszechnie nazywane są uniwersalnymi. Jak sama nazwa wskazuje, służą do przewożenia towarów morską drogą. Ich zastosowanie jest niemalże nieograniczone. Ładunek może być przewożony praktycznie w dowolny sposób, o ile całość została odpowiednio zabezpieczona. Tego typu modele cieszą się ogromną popularnością, ze względu na to, że są niezawodne. Można je wykorzystywać niezależnie od tego, z jakimi warunkami atmosferycznymi mamy do czynienia. 

Czym charakteryzują się kontenery 20-stopowe?

Dość powszechne są kontenery morskie 20-stopowe. Ich głównym zadaniem jest przewożenie różnorodnych przesyłek towarowych. Cieszą się dużą popularnością, bowiem istnieje możliwość umieszczenia modułów, które nie są zaprojektowane do kontenerowego transportu. Kiedy jednak powinniśmy się na nie zdecydować? Otóż jest to idealne rozwiązanie, jeśli jesteśmy zainteresowani przewożeniem produktów o niewielkich gabarytach. Kontenery morskie z reguły wyposażone są w zewnętrzne systemy kotwiczenia – są one niemalże idealne w przypadku morskich statków. Jeśli poszukujemy odpowiedniego dla nas egzemplarza, powinniśmy w sposób szczególny kierować się charakterystyką ładunku – ma być transportowany morską drogą. Weźmy pod uwagę mniej oczywiste aspekty, jak chociażby nośność sprzętu i wymiary. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że istnieją również kontenery morskie 40-stopowe. Sprawdzą się do transportowania znacznie większych towarów, a także urządzeń technologicznych o ponadprzeciętnych gabarytach. Wewnątrz możemy pomieścić duże partie towarów. Są uznawane za uniwersalny środek transportu.