Co trzeba zrobić, by zostać profesjonalnym nurkiem?

Zdecydowanej większości osób słowo nurkowanie kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem w trakcie wakacyjnego urlopu. Relaks, ciepła woda oraz przepiękne widoki. Warto jednak wiedzieć, że nurkowanie to nie tylko rozrywka, ale również bardzo profesjonalna i wymagająca praca https://zanurkowani.pl/wyjazdy/. Kim jest nurek? W jakim celu trzeba zdawać kursy nurkowe w Szczecinie lub innym dużym mieście w Polsce? Komplet informacji na temat specyfiki pracy nurka oraz kursów nurkowych. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

 

Kim są nurkowie zawodowi – pakiet najważniejszych informacji 

Nurkowanie nie musi wiązać się wyłącznie z odpoczynkiem i relaksem. Sporo osób decyduje się na podjęcie profesjonalnej pracy nurka. Jest to nurkowanie w celach zarobkowych. Praca realizowana pod wodą fachowo jest określano jako nurkowanie zawodowe. Czy nurkowanie w takiej wersji jest równie przyjemne co takie wakacyjne nad morzem lub jeziorem? Niestety nie. Różnic pomiędzy rekreacyjnym nurkowaniem a tym profesjonalnym jest naprawdę bardzo wiele. Profesjonalny nurek, który ukończy wszelkie wymagane kursy nurkowe w Szczecinie bądź innym dużym polskim mieście musi wykonywać całą masę rozmaitych prac podwodnych, które nie są wcale łatwe. Zazwyczaj praca nurka jest powiązana z budowlami hydrotechnicznymi czy konserwacją statków itd. Ponadto, nurek zawodowy może również być odpowiedzialny za spawanie poszczególnych elementów w konstrukcji nabrzeży i platform. Gdy chodzi o statki, wówczas nurek weryfikuje oraz dokumentuje wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz realizuje prace naprawcze. Czasami nurek musi również przeprowadzać zlecenia polegające na rozlokowaniu pod wodą kabli, materiałów wybuchowych czy rurociągów. Nurek, który ukończy odpowiednie kursy nurkowe, musi wykonywać swoje obowiązki zawodowe we właściwym stroju. Posiadanie każdorazowo odpowiedniego ekwipunku jest niezbędne do tego, aby właściwie wykonywać powierzone w ramach pracy nurka obowiązki. 

 

Kursy nurkowe Szczecin 

Nurkowie zawodowi, którzy ukończą z sukcesem kursy nurkowe, mogą uzyskać kilka rodzajów dyplomów. Mowa tutaj o dyplomach III, II, I klasy oraz dyplomie nurka saturowanego. Każda z klas omawia dokładnie uprawnienia nurka zawodowego pozwalające na realizację prac na określonych głębokościach. Nurek kończący kursy nurkowe w III klasie może wykonywać pracę na małych głębokościach, czyli maksymalnie do 20 metrów pod powierzchnią. Klasa II to głębokości małe oraz średnie, czyli od 20 do 50 metrów, zaś klasa I oznacza prace podwodne typu głębinowego, czyli głębokość ponad 50 metrów oraz prace realizowane na średnich i małych głębokościach. Nurek saturowany w ramach swoich uprawnień może realizować jakiekolwiek prace podwodne bez żadnych ograniczeń. W wielu polskich miastach jest możliwość odbycia kursów nurkowych. Kursy nurkowe w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie czy Poznaniu są absolutnym standardem. W większych miejscowościach nikt nie powinien mieć jakichkolwiek problemów ze znalezieniem miejsca oferującego kursy nurkowe. Kandydaci na nurków nie muszą się obawiać, że brakuje miejsc pozwalających na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej uprawniającej do wykonywania tego niełatwego zawodu. 

 

Co trzeba zrobić, żeby móc zostać nurkiem? 

Aby uzyskać dyplom nurka III stopnia, należy uzyskać zaświadczenie odnośnie ukończenia określonego kursu nurkowego. W ramach szkolenia powinno odbyć się 95 godzin zajęć teoretycznych oraz 123 godziny zajęć praktycznych. W ramach tych zajęć powinno odbyć się minimum 30 zanurzeń w wodzie. Dokument poświadczający uprawnienia nurkowe mogą uzyskiwać wyłącznie osoby, które są pełnoletnie oraz przeszły w sposób pozytywny wszystkie wymagane badania lekarskie. Wymagania co do kwestii zdrowotnych są bardzo dokładne. Określa je rozporządzenie Ministra Zdrowia odnośnie warunków zdrowotnych realizowanych prac zdrowotnych. W tym dokumencie jest mowa o ogólnym stopniu zdrowia kandydata na nurku, ale również o reakcji organizmu na zmiany ciśnienia. Pod wodą zmiany ciśnienia są rzeczą normalną, dlatego kandydat na nurka powinien być na nie przygotowany w sposób właściwy. Z kolei dyplom nurka II stopnia mogą uzyskać ci kandydaci, którym udało się już uzyskać dyplom i uprawnienia nurka III stopnia. Oprócz tego, wymagane jest także odbycie praktyki zawodowej i kursu nurkowego II stopnia. Tak samo wygląda sytuacja, gdy ktoś chce ubiegać się o uzyskanie uprawnień nurka klasy I. 

Ile zarabiają nurkowie? 

Na dokładny kształt zarobków nurków wpływ ma szereg zróżnicowanych czynników https://zanurkowani.pl/blog/. Chodzi tutaj o miejsce i warunki pracy. W zależności od okoliczności przydzielane nurkowi zadania mogą być łatwiejsze lub trudniejsze. Czasami są sytuacje, w których wykonywanie obowiązków przez nurka ma ogromny wpływ na narażenie jego stanu zdrowia i życia. W związku z tymi kwestiami w prawie przewidziano stosowne dodatki. Chodzi tutaj o ustawę o pracach podwodnych. Artykuł 17 omawianego dokumentu mówi, że nurkowie otrzymują dodatek w wysokości 50% swojego wynagrodzenia za każdą godzinę pracy, gdy prace podwodne przebiegają w trudnych warunkach bądź gdy prace podwodne mają charakter szczególnie niebezpiecznych.