Prywatny detektyw – sprawdź z jakich usług możesz skorzystać

Liczba licencji detektywistycznych wydawanych w naszym kraju z roku na rok rośnie. Wynikałoby z tego, że zapotrzebowanie na usługi detektywistyczne także jest coraz większe. Przyjrzyjmy się temu sektorowi działalności nieco wnikliwiej, by sprawdzić w jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy prywatnego detektywa.

Detektyw – usługi pod kątem prawnym

Zawód detektywa wydaje się być spełnieniem marzeń dla wszystkich, którzy brzydzą się rutyną i chętnie poszukują mocniejszych wrażeń. Prestiżu tej profesji dodaje z pewnością duże zainteresowanie filmowym czy książkowym gatunkiem kryminalnym, gdzie bardzo często głównym bohaterem jest właśnie prywatny detektyw https://www.24detektyw.pl/detektywwalbrzych/. Jak jednak w praktyce wygląda założenie własnej agencji detektywistycznej? Czy rzeczywiście jest to zawód dla każdego? Pierwszym krokiem do zostania detektywem jest zdobycie licencji. Już tutaj spotkamy się z całym szeregiem wymogów, które musi spełnić przyszły specjalista w tej branży. Wymogiem najbardziej oczywistym jest posiadanie polskiego obywatelstwa. Osoby z zagranicznym paszportem nie mogą zakładać tego typu działalności w naszym kraju. Jednak jest to zaledwie malutki kroczek w drodze do zostania prywatnym detektywem. Osoba ubiegająca się o licencję musi także mieć ukończone 21 lat, wykształcenie co najmniej średnie i czystą kartotekę karną. Ważne z pewnością jest również orzeczenie lekarskie o psychicznej zdolności do wykonywania zawodu oraz dokument potwierdzający odbycie specjalistycznego kursu. Do 2014 roku wymagany był też egzamin państwowy, którego wynik ostatecznie przesądza o możliwości zdobycia licencji. Obecnie zrezygnowano z przeprowadzania egzaminu, co z pewnością ułatwia przedsiębiorcom początki w branży. Po uzyskaniu licencji nadal należy poddawać się okresowym badaniom psychologicznym i lekarskim. Zastanawiające jest na pewno, do czego uprawnia nas licencja detektywistyczna. Nawet po jej zdobyciu zobowiązani jesteśmy do działania w ramach systemu prawnego i nie możemy wykonywać działań przeznaczonych dla instytucji państwowych. Dużym udogodnieniem za to jest fakt, że możemy legalnie przetwarzać dane odnośnie osób trzecich bez posiadania ich formalnej zgody.

Detektyw – usługi dla zazdrosnych małżonków

Stereotypowe podejście do zawodu prywatnego detektywa każe się nam domyślać, że lwia część jego pracy polega na śledzeniu posądzanych o zdradę małżonków. Owszem, zlecenie tego typu są chlebem powszednim dla biur detektywistycznych i wiele z nich oferuje swoją pomoc w zbieraniu dowodów do spraw rozwodowych. Co więcej, niektóre firmy oferują nie tylko dostarczenie materiałów obciążających, ale również wystąpienie w roli świadka w czasie procesu. Ustalenie winy jednej ze stron jest bardzo istotne w kwestiach majątkowych. Przede wszystkim może się ono przełożyć na obowiązek alimentacyjny i obciążenie kosztami postępowania. Mylne jest jednak przekonanie, że na tego typu usługach kończy się wachlarz działań biur detektywistycznych.

Detektyw – usługi dla biznesu

Równie często, jak skłóceni małżonkowie, do biur detektywistycznych kierują się przedsiębiorcy. Istnieją nawet biura, które specjalizują się wyłącznie w obsłudze klientów biznesowych. Ich pomoc jest szczególnie istotna przy weryfikacji potencjalnych współpracowników czy kontrahentów. Gdy w grę wchodzą pokaźne sumy, lepiej upewnić się, że możemy zaufać drugiej stronie transakcji. W takich właśnie sytuacjach pomoc detektywa może się okazać bezcenna. Biura detektywistyczne są w stanie sprawdzić stabilność naszych kontrahentów  czy ich kondycję ekonomiczną. Równie popularne jest pozyskiwanie za pomocą detektywów informacji rynkowych, które pozwolą m.in. na przewidywanie ruchów konkurencji.

Detektyw – usługi dla poszukujących

Bardzo cenna może okazać się pomoc prywatnego detektywa w sprawach dotyczących zaginięć. Obecnie usługi te najczęściej odnoszą się do tzw. uprowadzeń rodzicielskich. W momencie, gdy sprawcą porwania jest rodzic posiadający pełnię praw rodzicielskich, policja nie ma prawa interweniować. Dla drugiej strony konfliktu prywatny detektyw jest zatem jedynym rozwiązaniem. Jednak nie tylko tak skrajnie trudnych sytuacji dotyczy ten zakres usług. Biura detektywistyczne często biorą udział w poszukiwaniach osób, które zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Policja może rozpocząć działania dopiero po 48 godzinach, natomiast detektyw zaczyna śledztwo od razu. Natychmiastowe podjęcie poszukiwań jest często kluczowe w odnalezieniu danej osoby.

Detektyw – usługi pod kątem ceny

Biura detektywistyczne https://www.24detektyw.pl/stalking/ często cechują się indywidualnym podejście do klienta. Widoczne jest to także w ustalaniu cen za konkretne usługi. Wiele biur nie określa nawet czy pobiera stawkę godzinową, czy zależną od zakresu działania. Jeśli jednak już mielibyśmy się pokusić o jakieś uogólnienie, to również musielibyśmy wziąć pod uwagę, że ceny dyktowane przez biura zależne są od miasta, w którym dany detektyw działa. Średnia stawka godzinowa za pracę takiego specjalisty oscyluje w granicach 120 – 150 zł. Jednak w wielu wypadkach, w zależności od tego jak bardzo złożona jest nasza sprawa, stawka ta może iść w górę.