Co zrobić przed depilacją laserową?

Co zrobić przed depilacją laserową?

Co zrobić przed depilacją laserową? Jak prawidłowo przygotować się do depilacji laserowej? To pytanie zadaje sobie większość kobiet decydujących się na zabieg. Nie jest to zaskakujące, ponieważ proces przygotowania odgrywa ważną rolę w skuteczności tej metody. Jak się okazuje, istnieje kilka podstawowych zasad, które pozwolą prawidłowo wykonać zabieg i zminimalizować ryzyko odrastania włosów w przyszłości. Gdzie zacząć? Najpierw zastanówmy się, czym jest zabieg depilacji laserowej.

Co to jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych metod mechanicznego usuwania owłosienia. Podczas zabiegu kosmetyczka używa specjalnego urządzenia, które emituje wiązki światła. Wpływają na skórę i uszkadzają włosy, zatrzymując melaninę znajdującą się w cebulce. Melanina, pigment, który nadaje włosom ciemny kolor, pochłania światło, nagrzewa się i uszkadza włosy. Efekty zabiegu są długotrwałe. Obok lekkiego usuwania włosków jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod. Zabieg można wykonać w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub kupić laser i wykonać go w domu. W obu przypadkach należy zachować ostrożność i stosować się do rad lub zaleceń kosmetyczki.

Jakie są podstawowe kroki przed depilacją laserową?

Decydując się na depilację laserową w salonie, należy skonsultować się z kosmetyczką. Jego zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem i ocena stanu skóry. Na tym etapie powinien również wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Najważniejsze z nich to:

  • ciąża,
  • świeżo opalona skóra,
  • niektóre nowotwory, epilepsja,
  • leczenie lekami fotouczulającymi i rozrzedzającymi krew,
  • choroby skóry, takie jak: łuszczyca, choroby grzybicze,
  • kolor włosów, np.: siwy, blond, rudy,
  • tatuaż na obszarze zabiegowym.

Oprócz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań, wywiad pozwoli dobrać odpowiedni rodzaj depilacji oraz ustalić ilość zabiegów. Konsultacje w trakcie przygotowań do depilacji laserowej są zazwyczaj bezpłatne. Niektórzy specjaliści dostarczają w ramach tego również próbki lasera, pozwalające ocenić, czy mogą wystąpić reakcje alergiczne lub inne skutki uboczne.

Jakie są zasady przygotowania do depilacji laserowej?

Co zrobić przed depilacją laserową?
Co zrobić przed depilacją laserową?

Wykluczenie przeciwwskazań kwalifikuje klienta do zabiegu. Jednak przed podjęciem odpowiednich działań należy przestrzegać pewnych zasad. Kosmetyczki cały czas informują o nich klientki.

Po pierwsze, nie zaleca się opalania przynajmniej na miesiąc przed planowanym zabiegiem. Dlaczego? Zwiększa to ilość melaniny, która przyciąga światło lasera. Dlatego nie zaleca się wykonywania zabiegu latem. Po drugie, nie zaleca się korzystania z samoopalacza co najmniej dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem. Zasady te dotyczą również depilacji. Nie należy wyrywać włosów na ciele przez co najmniej 6 tygodni przed zabiegiem, a włosów na twarzy przez 4 tygodnie. Leki fotouczulające należy odstawić na 1-3 tygodnie przed operacją. Należą do nich antybiotyki lub leki przeciwdepresyjne oraz niektóre leki przeciwbólowe. Niektóre zioła mogą mieć podobne działanie, dlatego unikaj dziurawca lub nagietka przez dwa tygodnie.

Należy unikać wysuszania i podrażnień skóry. Peelingów chemicznych nie należy wykonywać w ciągu 1-2 tygodni. Nie stosuj kremów do depilacji ani kosmetyków zawierających retinol, kwasy AHA lub izotretynoinę przez 7 dni przed planowaną depilacją. Dzień przed depilacją usuń włoski brzytwą. Włosy wystające z powierzchni skóry mogą powodować oparzenia. Bezpośrednio przed zabiegiem należy umyć skórę w celu usunięcia śladów makijażu, makijażu lub antyperspirantów. Dzięki powyższym środkom można uniknąć wielu niepożądanych konsekwencji oraz zwiększyć skuteczność zabiegu.

Co robić po depilacji laserowej?

Naturalnym zjawiskiem po zabiegu jest zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Jednak znika samoistnie po kilku godzinach, a w niektórych przypadkach po kilku dniach. Należy unikać mydeł i kosmetyków zawierających alkohol, aby uniknąć nasilenia podrażnień. Jeśli twoje pachy łuszczą się, poczekaj z zastosowaniem dezodorantu, aż zaczerwienienie ustąpi. Po zabiegu nie korzystaj z sauny, basenu ani wanny z hydromasażem.

Kosmetyki łagodzące choroby: pantenol lub bepanten. Jednak ich zastosowanie należy skonsultować z kosmetyczką wykonującą zabieg. Nie opalać się przez miesiąc po zabiegu. Jeśli nie da się tego uniknąć, skórę poddaną zabiegowi należy chronić SPF 50+. Przez dwa tygodnie po zakończeniu kuracji nie należy stosować kosmetyków złuszczających, preparatów ziołowych ani fotouczulaczy. Zabiegi należy wykonywać w pełnych seriach mniej więcej co 4-12 tygodni, bez wyrywania pomiędzy nimi.